Go to ...

Newsy Polska i Świat

Wolne polskie media bez cenzury

Lipiec 21, 2018

Alternatywa dla Niemiec bije rekordy popularności. Antyimigrancka partia wysuwa się na drugie miejsce w sondażach


W najnowszych badaniach opinii publicznej Niemczech AfD uzyskała 17% poparcia. To rekordowy wynik od czasu powstania partii.

Alternatywa dla Niemiec uzyskała 17% poparcia w sondażach i tym samym po raz pierwszy w rankingu partyjnej popularności zrównała się z niemiecką socjaldemokracją – SPD.

Badania na zlecenie dziennika „Bild”. przeprowadził instytut Emnid. 1894 reprezentatywnie wybranym osobom zadano pytanie: „Na kogo oddałbyś głos, gdyby wybory odbyły się się w najbliższą niedzielę”.

W sondażu nadal prowadzi CDU/CSU, na które głos oddaloby 30% wyborców. SPD, jak i chadecja straciły w porównaniu z poprzednim sondażem 2% poparcia. Popularność Zielonych nie zmieniła się i wynosi 12%. To samo poparcie co wcześniej zanotowali również liberałowie – 9%

Komentatorzy wskazują na historyczny wynik dla AfD. Wielu uznaje, że obawa przed Altenatywą, jest jedynym spoiwem, które trzyma jeszcze koalicję CDU/CSU z SPD. Strach przed przyspieszonymi wyborami i bardzo dobrym wynikiem AfD pozwala jeszcze trwać słabiutkiemu rządowi Angeli Merkel.

Wielka koalicja, jak w Niemczech nazywa się sojusz CDU/CSU ma tylko 47% poparcia, a i ten wynik nie jest jednoznaczny, jeśli brać pod uwagę wciąż narastający konflikt pomiędzy kanclerz Merkel a bawarską chadecją – CSU.

sondaż-Niemcy_AfD_CDU_SPD
Źródło: Twitter/Wahlecht.de
czytaj cały artykuł...

Więcej artykułów od nczas.com