Go to ...

Newsy Polska i Świat

Wolne polskie media bez cenzury

Lipiec 21, 2018

Bezczelne słowa prezydenta Ukrainy. Andrzej Duda zmiażdżył go jedną wypowiedzią


Sprawa rzezi wołyńskiej wciąż dzieli Polaków i Ukraińców. Jest ona szczególnie dla Polaków o tyle paląca, że dotąd nie usłyszeliśmy żadnych przeprosin ze strony Kijowa. W tym roku Ukraińcy mieli ku temu świetną okazję, gdyż wypada 75. rocznica rzezi. Niestety, zamiast przeprosin Petro Poroszenko, prezydent Ukrainy, wypowiedział bezczelne słowa. Andrzej Duda nie pozostawił wątpliwości, przez kogo miała miejsce rzeź wołyńska.

Rok 2018 to rok 75. rocznicy rzezi na Wołyniu. Już 3/4 wieku zbrodnia dokonana przez Ukraińców na niewinnych Polakach przysłania dobre stosunki sąsiedzkie Polski i Ukrainy. Niestety, pomimo upływu czasu wciąż nie usłyszeliśmy choćby “przepraszam” ze wschodu, które byłoby namiastką pojednania.

Zamiast tego jednak Petro Poroszenko, prezydent Ukrainy, postanowił odgryźć się Polakom i zaznaczyć, że nie będzie żadnych przeprosin. Ukraiński polityk podkreślił bowiem w rozmowie z Andrzejem Dudą, że Polacy także mordowali Ukraińców na Wołyniu i oni także muszą przeprosić.

ZOBACZ TAKŻE: Przerażające doniesienia ze wschodu! Polski dyplomata SKATOWANY w Rosji

Rzeź wołyńska: Andrzej Duda miażdży Poroszenkę za bezczelne słowa

Tych słów nie pozostawił bez odpowiedzi Andrzej Duda. Rzeź wołyńska to bowiem zbyt ważna dla Polaków sprawa. Dlatego też prezydent Polski w mocny, zdecydowany sposób odpowiedział na bezczelne słowa Poroszenki.

Jak przypomniał, Polacy faktycznie również mordowali Ukraińców, ale, po pierwsze – robili to w odwecie za zbrodnie UPA, a po drugie – dysproporcje są ogromne. Jak przypomniał Andrzej Duda, różnice są na poziomie 1 do 10 – na jednego zabitego Ukraińca przypadało 10 zamordowanych Polaków.

– Pan prezydent odpowiada: no ale były akcje ze strony polskiej także. Ja nie zaprzeczam temu. Były, oczywiście, tylko dysproporcja jest ogromna. Bo o ile można mówić, że co najwyżej kilkanaście tysięcy – choć niektórzy twierdzą, że mniej niż 10 – zginęło ludności ukraińskiej, to polskie straty szacowane są na 100 tys. ludzi. I to nie byli żołnierze, ja powtarzam jeszcze raz, to były osoby cywilne – podkreślił mocno Andrzej Duda.

ZOBACZ TAKŻE: Rocznica rzezi wołyńskiej. 135 sposobów zabijania przez UPA (18+)

źródło: rmf24.pl

Artykuł Bezczelne słowa prezydenta Ukrainy. Andrzej Duda zmiażdżył go jedną wypowiedzią pochodzi z serwisu Zobacz WIĘCEJ > – NewsWeb.pl.

czytaj cały artykuł...

Więcej artykułów od newsweb.pl