Go to ...

Newsy Polska i Świat

Wolne polskie media bez cenzury

18 lutego 2019

Brytyjski film będzie zakazany za „rasizm”?


Grupa mieszkańców jednego z brytyjskich miasteczek domaga się zakazania pokazów filmu „Zulu” z 1964 roku, ponieważ ich zdaniem ma on „rasistowskie” przesłanie, a to może doprowadzić do napięć w coraz bardziej wielokulturowym brytyjskim społeczeństwie. Wspomniana produkcja przedstawia bowiem wojnę Brytyjczyków z Zulusami z 1879 roku, kiedy interwencja brytyjskich wojsk zakończyła istnienie państwa tego afrykańskiego plemiona.

Petycję w tej sprawie podpisało zaledwie dwadzieścia osiem osób, ale zyskała ona pewien rozgłos. Grupa mieszkańców kilkudziesięciotysięcznego Folkestone w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii sporządziła dokument po jednym z pokazów filmu „Zulu”, z którego dochód został przeznaczony na działalność organizacji charytatywnych związanych z brytyjskimi siłami zbrojnymi. Ich zdaniem wyświetlanie tej produkcji było jednak nie na miejscu, ponieważ utrwala ona określone stereotypy i zniekształca wydarzenia historyczne.

Film, w którym jedną z głównych ról zagrał słynny brytyjski aktor Michael Caine, przez rzekome „rasistowskie podteksty” ma więc mieć negatywny wpływ na relacje wśród coraz bardziej zróżnicowanego społeczeństwa Wielkiej Brytanii, a także samego Folkestone.

Najzabawniejsza wydaje się być w tym kontekście nadgorliwość „antyrasistów”, którzy najwidoczniej nie zaznajomili się wcześniej z opiniami czarnoskórych aktorów grających we wspomnianej produkcji. Jednym z nich był chociażby Mangosuthu Buthelezi, były minister w rządzie Nelsona Mandeli i wódz zuluski. W 2014 roku w jednym z wywiadów stwierdził on, że w czasie nagrywania filmu powstała więź pomiędzy tysiącami uczestniczących w jego nagrywaniu białych i czarnych statystów, zaś cały świat dowiedział się wówczas o istnieniu Zulusów.

„Zulu” miał swoją premierę w styczniu 1964 roku. Produkcja przedstawia jedną z bitew wojna brytyjsko-zuluskiej z 1879 roku, podczas której niewielki oddział brytyjskich żołnierzy odpiera atak zuluskiego plemienia i zadaje mu dodatkowo ciężkie straty.

Na podstawie: timeslive.co.za.

czytaj cały artykuł...

Więcej artykułów od autonom.pl