Go to ...

Newsy Polska i Świat

Wolne polskie media bez cenzury

Lipiec 20, 2018

Co za wsparcie! USA murem za Polską, Waszyngton grozi Niemcom


Polska uzyskała silne wsparcie w walce z krajami Europy zachodniej. Stany Zjednoczone stanęły bowiem za nami murem. Sojusz z USA powinien wzmocnić pozycję Polski i pomóc w zatrzymaniu fatalnego dla polski planu Nord Stream 2. Waszyngton w tej sprawie się nie patyczkuje.

Nie tylko Polakom i Ukraińcom nie podoba się idea budowy gazociągu Nord Stream 2. Także Stany Zjednoczone są przeciwne tej idei. Władze w Waszyngtonie nie mają wątpliwości, że budowa gazociągu znacznie osłabi pozycję krajów Europy Środkowej. Zyska z kolei Rosja, która będzie miała jeszcze większy wpływ na kraje zachodu.

Tym bardziej zdziwieni są Amerykanie, gdyż nie mogą uwierzyć, że Europa wikła się w projekt, który zniszczy jej pozycję. W obliczu wzrastającej w siły Rosji kraje takie jak Austria, Wielka Brytania, Holandia, Niemcy, Dania i Francja pchają się z całych sił do projektu. Każde z wymienionych państw ma nawet swoich przedstawicieli wśród inwestorów.

– Wierzymy, że to gazociąg podważyłby ogólne bezpieczeństwo energetyczne i stabilność Europy, dając Rosji kolejne narzędzie do stosowania politycznego przymusu wobec krajów europejskich. Rosja rozumie, że ten projekt dzieli Europę i wykorzystuje to na swoją korzyść – mówi jeden z urzędników Departamentu Stanu.

ZOBACZ TAKŻE: Trump zdzielił Tuska! Mega upokorzenie “króla Europy” [WIDEO]

Nord Stream 2 nie będzie?

Amerykanie nie zamierzają się patyczkować. Postanowili jeszcze mocniej wesprzeć Polskę, która rękami i nogami broni się przed powstaniem gazociągu północnego. Dla Polaków to szczególnie ważna sprawa, gdyż Polska po budowie kontrowersyjnego projektu mocno by straciła na pozycji na Starym Kontynencie.

Waszyngton otwarcie zagroził Niemcom, Duńczykom, Austriakom i reszcie inwestorów, że jeśli ci nie wycofają swoich środków, czekają ich bolesne sankcje. Departament Stanu dobitnie podkreślił, że Nord Stream 2 to “biznes, który niesie ryzyko sankcji”.

Warto dodać, że o projekcie Nord Stream 2 dobrego zdania nie ma sam Donald Trump, który mówi, że budowa gazociągu doprowadzi do “zniewolenia zachodniej Europy”. Jak podkreślił w środę, Nord Stream 2 już sprawił, że “Niemcy są zakładnikiem Rosji”.

ZOBACZ TAKŻE: On naprawdę żyje! Córka Kulczyka zdradziła całą prawdę

Nord Stream 2 co to?

Przypomnijmy, że Nord Stream 2 to nic innego jak Gazociąg Północny. Projekt zakłada budowę gazociągu na dnie Bałtyku od miejscowości Wyborg w Rosji do Greifswaldu w Niemczech i dalej do Europy Zachodniej. Gazociąg ten całkowicie pozbawiłby Polskę i Ukrainę statusu krajów tranzytowych i znacznie obniżyłby status tych krajów na arenie europejskiej.

źródło: tvp.info

Artykuł Co za wsparcie! USA murem za Polską, Waszyngton grozi Niemcom pochodzi z serwisu Zobacz WIĘCEJ > – NewsWeb.pl.

czytaj cały artykuł...

Więcej artykułów od newsweb.pl