← menu

Newsy 24 bez cenzury

Zawsze aktualne wiadomości

26 listopada 2022


Czy Polska to dobre miejsce do inwestycji? Co na to firmy zagraniczne?


Oceń

Aż dwie trzecie zagranicznych firm ocenia Polskę jako „dobre miejsce do inwestowania” i niemal tyle samo przedsiębiorstw działających w naszym kraju uznaje swoją kondycję biznesową za dobrą. Nie zmieniły tego nawet atak Rosji na Ukrainę oraz wysoka inflacja. Jeszcze więcej ankietowanych, bo 72 proc., pozytywnie ocenia rozwój polskiej gospodarki w tym roku.

– W tym roku sytuacja rynkowa ponownie stanowi wyzwanie dla inwestorów. Pandemia, wzrost cen i zakłócenia w łańcuchach dostaw nadal wpływają na gospodarkę – powiedział podczas konferencji dr Lars Gutheil, dyrektor generalny i członek zarządu AHK Polska. – Zbrodnicza agresja Rosji na Ukrainie znacznie zwiększyła presję na firmy. Fakt, że inwestorzy nie tracą optymizmu pokazuje, jak silny jest handel zagraniczny. Międzynarodowe firmy wraz ze swoimi polskimi partnerami wnoszą istotny wkład w stabilizację trudnej sytuacji politycznej – dodał dr Gutheil.

Poza tym ankieta wykazała, że 30 proc. firm działających w Polsce chce zwiększyć inwestycje w naszym kraju, a ponad 40 proc. planuje wzrost zatrudnienia. Jednocześnie 90 proc. przewiduje, że ich eksport w 2022 r. wzrośnie lub utrzyma się na poziomie z roku 2021, a także spodziewa się dalszego wzrostu sprzedaży lub jej utrzymania na dotychczasowym poziomie.

Polska jest uznawana za atrakcyjne miejsce do prowadzenia biznesu dzięki członkostwu w Unii Europejskiej, ale też dzięki kwalifikacjom pracowników oraz jakość i dostępność lokalnych dostawców. Inwestorom nie podoba się natomiast sposób walki z korupcją i przestępczością, a także elastyczność prawa pracy i koszty zatrudnienia. Ankietowani najbardziej negatywnie oceniają zmienność polityki gospodarczej i wysokość podatków w naszym kraju. Prawie trzy piąte firm krytycznie wypowiada się o działaniach polskiego rządu.

Artykuł Czy Polska to dobre miejsce do inwestycji? Co na to firmy zagraniczne? pochodzi z serwisu Forum Polskiej Gospodarki.

czytaj cały artykuł...

Więcej artykułów od fpg24.pl