Go to ...

Newsy Polska i Świat

Wolne polskie media bez cenzury

21 kwietnia 2019

Dlaczego kolor niebieski w Medalu Stulecia Odzyskania Niepodległości?


Dlaczego kolor niebieski w Medalu Stulecia Odzyskania Niepodległości?

Na posiedzeniu Sejmu 14 czerwca br. odbyło się drugie czytanie wniesionego przez prezydenta Andrzeja Dudę projektu ustawy o ustanowieniu Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Po dyskusji posłów i zgłoszonej poprawce projekt trafił z powrotem do prac w Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

Podczas dyskusji wszystkie kluby, z wyjątkiem Nowoczesnej, opowiedziały się za ustanowieniem nowego odznaczenia, które zgodnie z projektem wpisuje się w inicjatywę narodowych obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości, które mają potrwać do 2021 roku.

Zgodnie z prezydenckim projektem ustawy o ustanowieniu Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości nowe wyróżnienie będzie nadawane przez prezydenta z własnej inicjatywy lub na wniosek premiera, ministrów, kierowników urzędów centralnych oraz wojewodów. – Informuje za PAP portal PolskieRadio.pl

 

Czym kierował się prezydent RP Andrzej Duda proponując do medalu wstążkę koloru niebieskiego?

Powstająca w 1918 roku we Francji armia polska pod dowództwem gen. Józefa Hallera była umundurowana w niebieskie uniformy, stąd też była nazwana Błękitną Armią. Składała się ona z Polaków wcześniej służących w armii francuskiej, zbiegłych jeńców z armii Niemiec i Austro-Węgier oraz licznie przybyłej Polonii ze Stanów Zjednoczonych i Brazylii. 28 września 1918 roku przez Aliantów uznana została za sojuszniczą i samodzielną armię polską.

Kolor niebieski może również nawiązywać do koloru na fladze Izraela. Ostatnie sukcesy nadwiślańskiej dyplomacji, jak i rządu w relacjach Sejm – Knesset, czy też uzgadnianiu co można i co nie można w sprawach IPN może również być powodem. Można to także powiązać z ostatnio ciepłymi słowami premiera Izraela Netanyahu, tak często nazywanym przez swoich sympatyków nad Wisłą po prostu … Beniek. Tak sympatycznie mówił o tych obozach w Polsce okupowanej przez Niemców. Tak ładnie, że podobno gazety izraelskie tak go skrzyczały, że echo po Górach Golan po dziś dzień niesie … Osiągnięcia parlamentarnej wycieczki z Wiejskiej do Tel Awiwu, czy też Wiednia, bo zdania obserwatorów są podzielone, odtrąbiono jako niebywały sukces nadwiślańskiej dyplomacji. Teraz będziemy mogli powoływać się na słowa izraelskiego polityka w walce o nasze dobre imię przy odkłamywaniu historii pisanej przez grossowskich hutzpiarzy. Czy tracą na ważności innego premiera Szimona Persa jakie głosił na Uniwersytecie Jagiellońskim o niewłaściwości nauczania historii?

Pogłaskanie polityków z górnej półki z premierem Morawickim na czele może też być podziękowaniem prezydentowi Dudzie za męską decyzję. I stąd ten niebieski kolor w rewanżu. Nie można też wykluczyć, że kolor ten PAD uzgodnił z teściem, którego poezja zyskuje coraz to nowe grona wielbicieli. Szczególnie jak jest recytowana przez Pierwszą w dorzeczu Wisły Damę. Na tę okazję teściu napisze pewnie jakiś sympatyczny poemat w którym podkreśli zasługi PAD w tworzeniu ojczyzny dwóch narodów.

Ten szary pasek w środku w zasadzie jest bardziej czytelny. Jedna ze znanych polskich piosenek żołnierskich to przecież:

Maszerują strzelcy, maszerują,
Karabiny błyszczą, szary strój…..

 

Waldemar Glodek

, 2018.07.04.

czytaj cały artykuł...

Więcej artykułów od polishclub.org