Go to ...

Newsy Polska i Świat

Wolne polskie media bez cenzury

11 grudnia 2019

Dziurawiec czyli ziele świętojańskie – roślina o wszechstronnym działaniu


Dziurawiec zwany świętojańskim zielem kobiety zbierały zawsze na świętego Jana. Suszyły go potem na strychach, w stodołach, bo przydawał się w różnych sytuacjach. Zasuszony wiecheć sprawiał, że radośniej spoglądało się na świat, tradycyjnie wieszano go nad obrazami bogów by oddalić złe moce. Wierzono, że kilka płatków dziurawca noszone przy sobie ochroni przed złem a mikstury z dziurawca przeganiają diabła z ludzkiego ducha. Dziś wiadomo, że chodziło o lęki i depresje.

dziurawiec jak zbierać jak stosować

 

Bo dziurawiec jest lepszy niż prozac – udowodniła to współczesna nauka. Chyba żadna inna roślina nie została tak dokładnie przebadana pod kątem przydatności w zwalczaniu stanów depresyjnych. Aby określić przydatność dziurawca w leczeniu depresji  przeprowadzono dziesiątki badań klinicznych głównie w Niemczech i USA.  Analizy wykazały, że dziurawiec wykazuje lepszą skuteczność niż antydepresanty z tą przewagą, że nie powoduje skutków ubocznych.

Dobroczynne działanie w leczeniu stanów depresyjnych dziurawiec zawdzięcza związkowi o nazwie hiperycyna. Substancja ta hamuje rozkład neuroprzekaźników, głównie serotoniny, a których niedostateczna ilość daje uczucie przygnębienia, pognębiającego się smutku, niechęci do życia i powoduje stany lękowe, zmienne nastroje. Jednak kiedy zaczęto wnikliwie badać dziurawiec, okazało się że roślina ta zawiera także inne związki o działaniu przeciwdepresyjnym. Ponieważ podobny efekt leczniczy uzyskano, gdy wyciąg dziurawca pozbawiono tego związki. Naukowcy sądzą, że zasługę w leczeniu depresji mogą mieć flawonoidy i ksantony. Udowodniono, że dziurawiec jest nadzwyczaj skuteczny w zwalczaniu objawów jesienno zimowej chandry i depresji wynikającej z niedoboru światła słonecznego.

 

Dziurawiec jest pospolitą rośliną występującą w silnie nasłonecznionych miejscach na ugorach, miedzach, polanach itd. Małe liście mają charakterystyczne punkciki, które do złudzenia przypominają dziurki, stąd też nazwa perforatum Hypericum.  Te dziurki to zbiorniki olejków eterycznych, pod światło widoczne jako prześwitujące punkty. Wartość leczniczą posiada część naziemna ścinana na wysokości 15-20 cm po odrzuceniu zdrewniałych części i pożółkłych liści.dziurawiec właściwości lecznicze

Dziurawiec to roślina lecznicza o wszechstronnym działaniu. Był i jest uznawany za lek uniwersalny.

Już Paracelsus pisał w swoim zielniku
Własności leczniczych tego ziela nie da się wprost opisać. Nie ma lekarstwa, które by z takim powodzeniem można stosować
w różnego rodzaju przypadłościach, jak dziurawiec

Również wielu innych legendarnych zielarzy, m.in, Hipokrates, Awicenna, Albertus Magnus, św. Hildegarda, Szymon Syreniusz uważali dziurawiec za lek o prawdziwie cudownych właściwościach

To ziele wywiera wielki wpływ na wątrobę, a herbata jest znakomitem dla niej lekarstwem. Skutki lecznicze można widzieć w moczu, w którym całe kosmyki pływają materyj chorobotwórczych. Bóle głowy pochodzące z wodnistych cieczy albo gniecenie w żołądku, małe zaflegmienie piersi i płuc leczy odwar dziurawca bardzo szybko. Ks Kneipp 

Przed wojną inny znany lekarz —zielarz dr Bryliński w czasopiśmie Therapia Nova tak opisywał dziurawiec

W pewnych etapach życiowych nagromadzają się we krwi i w tkankach różne pierwiastki jako produkt życiowych czynności organizmu, wskutek czego wytwarzają się zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej we krwi, czyli tzw. kwasica ustrojowa. (…) W ogóle we wszystkich niedomaganiach organizmu kwasica jest przyczyną powstawania różnych chorób, zasadowy zaś stan organizmu jest oznaką wyzdrowienia. (…) Wejście więc w biochemizm protoplazmatycznej komórki soku dziurawca i naparu ziółek z tej rośliny (przeważnie złożonych) staje się tym niezbędnym czynnikiem, który w stosunkowo krótkim czasie przeistacza organizm i z zakwaszonego czyni go zasadowym i zdrowym

Dziurawiec czyli ziele świętojańskie - roślina o wszechstronnym działaniu

We współczesnym lecznictwie znajduje szerokie zastosowanie przede wszystkim na bogaty i różnorodny skład substancji chemicznych i wielokierunkowe działanie na organizm. Dziurawiec zbawiennie działa na błonę śluzową przewodu pokarmowego, drogi żółciowe, poprawia trawienie, działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo wzmacnia system nerwowy i działa antydepresyjnie. Na trawienie działa każda forma przetworzonego zioła, natomiast na depresję wyciągi alkoholowe, gdyż związki wzmacniające układ nerwowy słabo rozpuszczają się w wodzie.

Dziurawiec – domowe przepisy lecznicze

Napar z dziurawca na trawienie i poprawę nastroju
1 łyżkę ziela zalać szklaną wrzątku, zaparzać pod przykryciem. Po 30 minutach przecedzić.
Pić 2-3 razy dziennie po 1/2 szklanki przed posiłkami.
Wodne wyciągi działają przeciwzapalnie, żółciopędnie, odkażająco, rozkurczowo na mięśniówkę przewodów żółciowych, wzmagają przepływ żółci, pobudzają trawienie, tonizują organizm, poprawiają nastrój, działają jako łagodny środek uspokajający.

Wywar z dziurawca
2 łyżki stołowe ziela gotować 5 minut na wolnym ogniu w 0,5 1 wody. Po przecedzeniu wywar przelać do termosu, pić  2—3 razy dziennie przed jedzeniem.

Zimny wyciąg wodny z dziurawca
Do 0,5 1 zimnej wody wieczorem wsypać 2 łyżki ziela i pozostawić na 6—8 godzin. Rano wyciąg odlać, przegotować i pić ciepły płyn. Uwaga! Ponieważ uczulająca na światło hiperycyna nie rozpuszcza się w wodzie, po wypiciu wyciągu wodnego możemy bez obaw korzystać ze słońca.

Oliwa świętojańska czyli olej z dziurawca – znakomite remedium na bóle mięśni, ścięgien i stawów, obrzęki, choroby węzłów chłonnych, nerwobóle i rwę kulszową – przepis TUTAJ

oliwa świętojańska z dziurawca

Herbatka na bezsenność wg przepisu M. Treben
Wymieszać w równych ilościach dziurawiec, lawendę, pierwiosnek, korzeń kozłka i szyszki chmielu. Łyżkę ziół zaparzać 10 minut w szklance wrzątku. Pić przed snem

Herbatka uspokajająca dla dzieci przepis S. Korżawskiej 
Wymieszać w równych ilościach dziurawiec, rumianek i melisę. Łyżeczkę ziół parzyć 10 minut w szklance wrzątku. Podawać do picia przed snem.

Mieszanka na wirusowe zapalenie wątroby o. Soroki
ziele pięciornika gęsiego 100 g
liść pokrzywy 100 g
korzeń cykorii podróżnika 50 g
ziele szanty zwyczajnej 50 g
ziele centurii 50 g
ziele dziurawca 50 g
Zioła wymieszać, sporządzić odwar z łyżeczki ziół na szklankę wody, zaparzać przez 20 – 30 minut. Pić po pół szklanki 2 razy
dziennie między posiłkami.

 

Nalewka na depresje, nadkwasotę i problemy trawienne
Wziąć po 1 łyżeczce dziurawca, kurkumy i gałki muszkatołowej. Zalać 100 ml alkoholu 70%. Wymieszać, szczelnie zamknąć i odstawić w słoneczne miejsce na 4 tygodnie często wstrząsając. Po tym czasie przecedzić dolać 250 ml alkoholu 40%, dosłodzić miodem. Szczelnie zamknąć.
Pić 3 x dziennie po 1 łyżeczce przed posiłkiem w cyklach 5 dniowych z tygodniową przerwą. Nalewka znakomicie poprawia samopoczucie, poprawia trawienie, likwiduje zaparcia, nadkwasotę i przykry zapach żołądka.

Syrop na depresję, chandrę i przygnębienie wg. przepisu Zbigniewa Nowaka
2 łyżki sproszkowanych szyszek chmielu
5 łyżek liści melisy lekarskiej
1,5 szklanki gęstego soku z czarnej porzeczki lub aronii
1 buteleczka 100 ml nalewki z dziurawca z apteki

Zioła zalać w emaliowanym garnku sokiem owocowym, bardzo wolno gotować 2-3 minuty pod przykryciem. Garnek odstawić na 2 godziny. przecedzić, wycisnąć przez gazę starannie resztki ziół, dodać nalewkę z dziurawca, wymieszać i przelać do butelek z ciemnego szkła. Stosować po łyżeczce 3 x dziennie między posiłkami przez 5 tygodni, następnie zrobić 2 tygodnie przerwy i powtórzyć kurację.

dziurawiec suszenie

Jak zbierać i suszyć dziurawiec

Dziurawiec zakwita zwykle pod koniec czerwca, kwitnie niekiedy aż do wrześni, ale ziele zbieramy w początkach kwitnienia konkretniej już wtedy, gdy część roślin w pełni kwitnie a reszta pozostaje w pąkach kwiatowych. Najlepszy czas to tradycyjnie okres św. Jana. Jest to najdłuższy dzień w roku – czas światła. A dziurawiec jest niejako symbolem, nośnikiem światła, które może pokonać największe ciemności depresji.  Pamiętajmy jednak, żeby zawsze ścinać pędy około 10 cm nad ziemią, co umożliwi dalsze ich odrastanie.

Zebrane ziele dziurawca trzeba suszyć w miejscu przewiewnym, ciepłym, ale zacienionym, a więc nigdy na słońcu. Zioło rozkładamy Zioło rozkładamy cienką warstwą na białym papierze, na sitach lub lnianym płótnie i gdy pędy już zupełnie wyschną, wykruszamy z nich ziele, które przechowujemy w torbach papierowych.

UWAGA: Stosując dziurawiec  przez dłuższy czas należy, szczególnie w postaci olejków, nalewek trzeba unikać słońca bo może skończyć się przebarwieniami skóry.

 

The post Dziurawiec czyli ziele świętojańskie – roślina o wszechstronnym działaniu appeared first on Sekrety-zdrowia.org.

czytaj cały artykuł...

Więcej artykułów od sekrety-zdrowia.org