Go to ...

Newsy Polska i Świat

Wolne polskie media bez cenzury

Lipiec 16, 2018

HAŃBA! Ukraiński IPN „uczcił” rzeź wołyńską. „Polacy wspólnie z nazistami mordowali Ukraińców”


Rzeź wołyńska wciąż jest tematem, który mocno różni Polaków i Ukraińców. Sprawa sprzed ponad 70 lat cieniem rzuca się na stosunki polsko-ukraińskie. Sytuacja jest o tyle ciężka, że choć na potwierdzenie zbrodni ukraińskich na Polakach nie brak dowodów, wielu Ukraińców wciąż neguje rzeź. Żeby tego było mało, są nawet tacy, którzy mówią o tym, że to Polacy masowo mordowali Ukraińców na Wołyniu.

Już niebawem rocznica tzw. Krwawej Niedzieli, najstraszliwszej części rzezi wołyńskiej. To nieprawdopodobne apogeum mordu na Polakach było przerażające. Jednego dnia uzbrojone bojówki UPA uderzyły w 100 różnych miejscowościach. Mordercy wykorzystali to, że Polacy przebywali w kościołach na mszach, które to świątynie zmienili w rzeźnie.

Nie chce jednak o tym ogromie mordu pamiętać szef ukraińskiego IPN, Wołodymyr Wjatrowycz. Ten zorganizował w wiosce Tuliczyw obchody „wołyńskiej tragedii”. Żeby tego było mało, nie chodziło o masowy mord Polaków dokonany przez Ukraińców, ale o… wymordowanie przez Polaków i nazistów 4 lipca 1943 roku 100 Ukraińców.

Hitlerowcy razem z Polakami, którzy służyli w ich policji całkowicie spalili wieś, zabijając ponad 100 Ukraińców – czytamy na stronach ukraińskiego IPN.

ZOBACZ TAKŻE: Europejski kraj się BUDZI! Plan „zero tolerancji” usuwa muzułmanów z kraju

Rzeź wołyńska negowana przez Ukraińców

Co więcej, to nie koniec zakłamywania historii rzezi wołyńskiej. W piątek w Rudce Kozińskiej nieopodal Łucka Wjatrowycz i wicepremier Pawło Rozenko pojawią się na kolejnej uroczystości. Tam po raz kolejny upamiętniany będzie mord na Ukraińcach dokonany na Polakach.

– Przypominamy, że 9 lipca 1943 roku 300 uzbrojonych ludzi, przeważnie Polaków, spaliło w ciągu kilku godzin we wsi Rudka Kozińska 70 gospodarstw z ponad 200 budynkami. Spalono tam także i rozstrzelano 17 osób. Od razu po Rudce Kozińskiej całkowicie spalono wieś Sokół, a następnie częściowo zniszczono wsie: Dorosyn, Zaleśce, Lubcze, Tychotyn i Baszowa – czytamy w komunikacie ukraińskiego IPN.

Choć trzeba przyznać, że miały miejsce ataki odwetowe polskich band na Ukraińcach, to trzeba pamiętać, że te nie były inicjowane bez powodu. Polacy atakowali Ukraińców w zemście za ogromną rzeź, jaką na Polakach dokonali Ukraińcy. W trakcie rzezi wołyńskiej Ukraińcy wymordowali od 50 do 60 tys. niewinnych osób. Takich informacji już nie można znaleźć jednak ani na stronach IPN, ani podczas spotkań organizowanych przez Wjatrowycza.

źródło: dziennikarodowy.pl

Artykuł HAŃBA! Ukraiński IPN „uczcił” rzeź wołyńską. „Polacy wspólnie z nazistami mordowali Ukraińców” pochodzi z serwisu Zobacz WIĘCEJ > – NewsWeb.pl.

czytaj cały artykuł...

Więcej artykułów od newsweb.pl