Go to ...

Newsy Polska i Świat

Wolne polskie media bez cenzury

18 lutego 2019

Iran: skandal z gangiem gwałcicieli


image_pdfimage_print

W Iranie wybuchł skandal po ujawnieniu informacji o tym, że członkowie gangu gwałcicieli w prowincji zamieszkanej przez mniejszości narodowe to synowie wysokich urzędników rządowych.

Gang miał się składać z czterech szyickich mężczyzn. Jeden z nich pochodzi podobno z bardzo zamożnej rodziny. Podejrzewa się ich o gwałty na co najmniej 41 sunnickich kobietach w mieście Iranshahr w stanie Sistan i Beludżystan.

Główny prokurator Iranu, Mohammad Jafar Montazeri, zaprzeczył jednak jakoby gwałty miały miejsce i zabronił mówienia o sprawie pod groźbą aresztu i kary, również sunnickiemu imamowi Mawlavi Tayeb Mollazehi, który wniósł oskarżenia. Informacja o gwałtach została podana przez oficjalną agencję prasową irańskiego parlamentu ICANA, jak również przez parlamentarzystkę i reformatorkę, Tayebeh Siavoshi.

Prowincja Sistan i Beludżystan jest znana z bezprawia. Co więcej, tamtejszemu personelowi szyickiemu zarzuca się odwracanie oczu od przestępstw popełnianych na sunnitach. Ponieważ w tradycji islamu uważa się, że ofiara gwałtu przynosi hańbę swojej rodzinie (która może ją w konsekwencji pozbawić życia), wpłynęły jedynie trzy zażalenia w sprawie. Według burmistrza miasta Iranshahr, Mohammada Baluchzehi, milczenie ze strony rodzin przyczynia się do zwiększania liczby ofiar.

Przewodniczący komisji etyki lekarskiej w Beludżystanie orzekł, że przynajmniej jedna z kobiet, które się zgłosiły, została zbadana i potwierdzono, że została zgwałcona. Kobiety w wieku pomiędzy 18 i 30 lat były porywane pojedynczo i wywożone do prywatnego domu w Irashar, gdzie dokonywano na nich zbiorowego gwałtu. Niektóre z ofiar były w stanie podać lokalizację domu jak i detale dotyczące sprawców.

Członek parlamentu dla miasta Iranshahr wyraził swoje oburzenie i zażądał, aby w świetle prawa mężczyźni zostali postawieni przed sądem. Na ulice Iranshahru wyszły setki ludzi, demonstrujących i domagających się aresztowania oraz egzekucji przestępców. W przeciwnym razie przysięgają sami wymierzyć sprawiedliwość.

Oprac TiCa na podst. https://clarionproject.org

 

czytaj cały artykuł...

Więcej artykułów od euroislam.pl