Go to ...

Newsy Polska i Świat

Wolne polskie media bez cenzury

Lipiec 21, 2018

Izraelski rząd sprzeciwia się polskiej kampanii w zagranicznych mediach. Polakom nie wolno mówić o ratowaniu Żydów!


Jak podaje stacja Chanel 10 władze Izraela wyraziły swój sprzeciw wobec kampanii prowadzonej przez polski rząd w izraelskich mediach. Chodzi o wspólną deklarację premierów obu krajów publikowany na zlecenie polskiego rządu w izraelskich gazetach.

W największych dziennikach w Izraelu ukazała się w czwartek w formie płatnego ogłoszenia wspólna deklaracja premierów Polski i Izraela o stosunkach wzajemnych.

W środę opublikowano je na łamach takich opiniotwórczych tytułów jak: „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, „Die Welt”, „Le Figaro”, „Le Monde”, a także „The Daily Telegraph” i hiszpańskiego „ABC”.

Okazuje się jednak, że w opinii strony izraelskiej tak szeroko zakrojony sposób informowania o wspólnym stanowisku mógł nie być uzgodniony. Dziennikarz stacji informacyjnej Channel 10, Barak Ravid podał za pośrednictwem Twittera zastrzeżenia jakie co do treści deklaracji ma rząd Izraela. Z tekstu wynika, iż ich zdaniem polska kampania narusza porozumienie między stronami a publikacja oświadczenia może zaognić konflikt między państwami.

Tekst deklaracji spotkał się z ostrą krytyką ze strony instytutu Yad Vashem, którego zdaniem stwierdzenia zawarte w dokumencie są sprzeczne z aktualną wiedzą historyczną. W opinii badaczy instytutu gloryfikacja pomocy udzielonej Żydom przez Polaków i prezentowanie jej jako powszechnego zjawiska, jak również próba umniejszenia roli Polaków w prześladowaniach Żydów, są zarówno sprzeczne z prawdą historyczną jak i są wymierzone w pamięć o bohaterstwie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Podpisana pod koniec czerwca przez premierów Polski i Izraela deklaracja dotyczy między innymi wspólnego tłumaczenia historii Polski. Mówi m.in o tym, że określenie „polskie obozy zagłady” pomniejsza odpowiedzialność Niemców za zbrodnie nazistowskie i utworzenie samych obozów.

Sygnatariusze odrzucili również działania mające na celu obarczenie Polski winą za działania Trzeciej Rzeszy oraz jej wspólników. Poparto także wolność badań historycznych. Oba rządy potępiły też antysemityzm i zapowiedziały wspólne działania na rzecz walki z antypolskimi stereotypami.

Zobacz również: Doradca premiera Netanyahu kpi z Polaków! „Pozbyliśmy się tego, nie dając im nic w zamian”

czytaj cały artykuł...

Więcej artykułów od nczas.com