Go to ...

Newsy Polska i Świat

Wolne polskie media bez cenzury

Lipiec 16, 2018

Jedziesz na wakacje do Egiptu? Uważaj na to, co piszesz na Facebooku lub Twitterze. Turystka skazana na 8 lat więzienia


Podczas swojego wakacyjnego pobytu w Egipcie 24-letnia Libanka zamieściła na Facebooku filmik, w którym oświadczyła, że była dwukrotnie molestowana seksualnie. Skarżyła się również na warunki i obsługę. Określiła Egipt mianem „kraju sukinsynów”. Zatrzymana na lotnisku trafiła przed sąd, który nie okazał najmniejszej litości.

Egipski sąd skazał kobietę na osiem lat pozbawienia wolności. W uzasadnieniu wyroku stwierdzono, że Libanka winna jest umyślnego szerzenia fałszywych plotek, które szkodzą społeczeństwu, atakują religię i jawną nieprzyzwoitość. Adwokat 24-latki już złożył wniosek o apelację. Kolejna rozprawa ma odbyć się 29 lipca.

Mona el-Mazboh została miesiąc temu aresztowana na lotnisku. Powodem było 10-minutowe video, które kobieta zamieściła na swoim Facebooku. Oskarżyła w nim kierowcę taksówki oraz jednego ze spotkanych na ulicy przechodniów o molestowanie seksualne.

Mówiła również o fatalnej obsłudze w restauracji. Przypomniała także, że podczas poprzedniej wizyty w Egipcie ktoś ukradł jej portfel. Państwo określiła mianem „kraju sukinsynów”.

Filmik nagrany w języku arabskim szybko zdobył ogromną popularności w sieci, co z pewnością zwróciło uwagę egipskich służb. Adwokat dziewczyny Emad Kamal oświadczył, że z bożą pomocą surowy wyrok zostanie zmieniony. Dodał również, że Mazboh przeszła w 2006 r. operację usunięcia zakrzepu w mózgu. Z tego powodu kobieta ma cierpieć na niekontrolowane ataki agresji.

Surowy wyrok krytykują również egipscy aktywiści, którzy twierdzą, że decyzja sądu jest zdecydowanie zbyt ostra.

Źródło: reuters.com

czytaj cały artykuł...

Więcej artykułów od nczas.com