Go to ...

Newsy Polska i Świat

Wolne polskie media bez cenzury

Lipiec 21, 2018

Jesienią nie znajdziesz już Pb95 na stacjach benzynowych


Koniec popularnego paliwa? Na szczęście to tylko zmiana nazwy. Unia Europejska nie byłaby sobą, gdyby nie chciała wszystkiego uregulować po swojemu i zarządziła zmiany nazw popularnych paliw kupowanych na stacjach benzynowych.

Jesienią, a dokładnie od 12 października tego roku benzyna, olej napędowy i gaz mają być sprzedawane z nowymi oznaczeniami zgodnie z unijnym rozporządzeniem. Znikną znane wszystkim Pb95, Pb98 i ON. Zamiast nich pojawią się E5, E10 i B7. Takie same informacje pojawią się także na pojazdach wyprodukowanych lub zarejestrowanych od 12 października 2018 r., by pomóc klientom w doborze odpowiedniego paliwa. Etykietka będzie się znajdowała w pobliżu wlewu paliwa.

Czytaj też: Kupujemy rosyjski węgiel na potęgę. Rekordowy wzrost importu

Celem ma być ułatwienie klientom wyboru odpowiedniego paliwa dla ich samochodu. Wystarczy, że dopasujemy naklejkę z samochodu do tej na dystrybutorze.

Czytaj też: Swexit na horyzoncie. Szwedzkie elity w panice. Były premier Bildt ostrzega przed referendum w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej

Etykietki będą miały trzy kształty – kółko, kwadrat lub romb. W środku każdego z symboli będzie umieszczona informacja o maksymalnej zawartości biokomponentów w paliwie zalecanym do użycia w pojeździe. Podział ten wygląda następująco:

Benzyna będzie miała symbol kółka z wpisaną w nie literą E (etanol) wraz z informacją o maksymalnej ilości tej substancji do użycia w danym aucie, np.:

– E5 oznacza, że w aucie można stosować benzynę zawierającą do 5 proc. etanolu

– E10 oznacza, że w aucie można stosować benzynę zawierającą do 10 proc. etanolu

Olej napędowy będzie miał symbol kwadratu z literą B (biodiesel). Tak jak w poprzednim przykładzie, to maksymalna dopuszczalna ilość tej substancji do użycia w danym pojeździe.

– B7 oznacza, że w aucie można stosować olej napędowy zawierający do 7 proc. biodiesla

– B10 oznacza, że w aucie można stosować olej napędowy zawierający do 10 proc. biodiesla

Kwadrat dostanie także olej napędowy XTL, który produkowany jest z surowców odnawialnych lub kopalnych, ale innych niż ropa naftowa.

Ostatni symbol to romb przewidziany dla paliw gazowych. Wewnątrz znaku będą znajdować się:

– H2 – wodór

– CNG – sprężony gaz ziemny

– LNG – skroplony gaz ziemny

– LPG – gaz płynny

Oznaczenia te pojawią się na dystrybutorach stacji paliw, a także na każdym aucie wyprodukowanym lub zarejestrowanym od 12 października.

Źródło: Fakt24

czytaj cały artykuł...

Więcej artykułów od nczas.com