Go to ...

Newsy Polska i Świat

Wolne polskie media bez cenzury

Lipiec 19, 2018

Katastrofa! UE podjęła skandaliczną decyzję ws. Polski


Z OSTATNIEJ CHWILI Po długich miesiącach konfliktu europejscy dygnitarze sięgnęli po najbardziej radykalne środki. Właśnie zapadła decyzja, która dla Polski oznacza prawdziwą katastrofę. Teraz już nie mamy szans w starciu z europejskimi polonofobami.

Nie udało się groźbą, nie udało się prośbą, a więc eurokraci sięgają po polityczną broń masowego rażenia. Sprawa Polski ma zostać rozpatrzona przez Trybunał, ale jego wyrok możemy przewidzieć już teraz. 

Środowiska unioentuzjastyczne sprzysięgły się przeciwko Polsce. Właśnie pojawiła się informacja, że Polska została pozwana. Jeszcze bardziej skandaliczny jest powód, z jakiego – zdaniem europejskich dygnitarzy – nasz rząd musi się tłumaczyć. 

Komisja Europejska pozwie Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – podała agencja Reuters, powołując się na swoje źródła. Powód? Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, która zakłada przejście sędziów po 65. roku życia w stan spoczynku.

KE pozywa Polskę

Chodzi o ustawę o Sądzie Najwyższym, zgodnie z którą 3 lipca, niemal 40 proc. składu SN z mocy prawa przejdzie w stan spoczynku. – Komisja podjęła decyzję o pozwie – mówi Agencji Reutera osoba bliska samego procesu. Okazuje się zatem, że Polska nie może ustanawiać swojego prawa, gdyż – zdaniem władz Unii – nie jest suwerennym państwem.

Jak pisze Agencja, decyzja o złożeniu pozwu najprawdopodobniej została podjęta zbyt późno, bowiem nowe prawo wchodzi w życie już trzeciego lipca.

Z kolei według Tomasza Bieleckiego, byłego korespondenta „Gazety Wyborczej” w Brukseli i obecnego korespondenta Deutsche Welle, komisja przygotowuje się do wszczęcia postępowania przeciwnaruszeniowego. Ma do tego dojść, jeśli negocjacje z premierem Mateuszem Morawieckim na szczycie UE zakończą się fiaskiem.

Jeśli postępowanie przeciwnaruszeniowe nie przyniesie skutku, następnym krokiem będzie pozwanie Polski do Trybunału Sprawiedliwości – cytuje Bieleckiego „Gazeta Wyborcza”.

„Pilne działania”

W czwartek Frans Timmermans zabrał głos podczas posiedzenia komisji prawnej PE, na której trwała debata na temat praworządności w Polsce. Oświadczył, że jest świadomy, iż potrzebne są „pilne działania” w sprawie sędziów polskiego Sądu Najwyższego, którzy 3 lipca mają przejść na emeryturę. Zastrzegł jednak, że Komisja nie ustaliła jeszcze żadnych konkretów w tej sprawie.

Nie ma powodu, żeby KE zmieniła swoje stanowisko, dalej utrzymuje się systemowe zagrożenie dla praworządności w Polsce – podkreślił wiceszef KE.

Artykuł Katastrofa! UE podjęła skandaliczną decyzję ws. Polski pochodzi z serwisu Zobacz WIĘCEJ > – NewsWeb.pl.

czytaj cały artykuł...

Więcej artykułów od newsweb.pl