Go to ...

Newsy Polska i Świat

Wolne polskie media bez cenzury

Lipiec 16, 2018

Kochający inaczej i feministki zlatują się do Częstochowy. Wybrali termin pielgrzymki Radia Maryja


W najbliższą w niedzielę w Częstochowie ma się odbyć 19 zgromadzeń publicznych – z ponad 30 zgłoszonych pierwotnie do Urzędu Miasta. W dniu dorocznej pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę w mieście zaplanowano m.in. marsz homoseksualistów

Miasto – szanując konstytucyjne prawa – zapewnia możliwość manifestowania swoich poglądów wszystkim tym, których zgłoszenia mogły zostać przyjęte w świetle obecnie obowiązującego prawa o zgromadzeniach” – podał w piątek Urząd Miasta w Częstochowie, potwierdzając, że na niedzielę w mieście zgłoszono ponad 30 zgromadzeń

Większość zgłoszeń została przyjęta, m.in. dzięki częściowemu kompromisowi i modyfikacjom godzin, uzgodnionym w trakcie rozprawy administracyjnej, która odbyła się w miniony poniedziałek w częstochowskim magistracie.

Samorządowcy twierdzą, że urząd stworzył warunki porozumienia się w sprawie zaplanowanych tras i dokładnych godzin manifestacji.

Manifestacje będą zabezpieczane przez policję i monitorowane przez służby miejskie, które liczą na ich spokojny przebieg. „Apelujemy o zachowania zgodne z prawem i przyjętymi w demokratycznym państwie normami społecznego współżycia, które zakładają poszanowanie dla odmiennych poglądów i postaw ideowo-światopoglądowych” – napisali w piątek przedstawiciele urzędu miasta.

Wśród celów zgromadzeń i haseł wskazanych w zgłoszeniach do urzędu miasta przez środowiska homoseksualne, feministki, czy LGBTRTVAGD są m.in. „Manifestacja równości. Zwrócenie uwagi na równe prawa mniejszości seksualnych i osób LGBT„, „Promocja równości w Częstochowie. Zgromadzenie sojusznicze I Marszowi Równości w Częstochowie” czy „Równość kobiet. Zwrócenie uwagi na prawa obywatelskie kobiet”.

Środowiska konserwatywne, narodowe i skupiające obrońców życia zapowiedziały m.in. zgromadzenia: „Rodzina siłą narodu”, „Śląsk przeciw dewiacji!”, „Obrona tradycyjnego wzorca rodziny”, „Światło dla ochrony rodziny chrześcijańskiej”, „Disco-Polo w obronie tradycyjnego modelu rodziny” ,czy zgromadzenie dotyczące „wyrażenia zdania na temat promocji homoseksualizmu i innych dewiacji seksualnych oraz sprzeciwu wobec epatowania obrazami i zachowaniami o charakterze erotycznym i/lub pornograficznym w przestrzeni publicznej„.

W niedzielę w Częstochowie odbędą się główne uroczystości dorocznej, organizowanej po raz 27., pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. Mszy św., która rozpocznie się o godz. 11 na jasnogórskim szczycie, będzie przewodniczył watykański kardynał Zenon Grocholewski, były prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej.

Tradycyjnie wielotysięczna lipcowa pielgrzymka słuchaczy i sympatyków toruńskiej rozgłośni należy do największych pod względem liczby uczestników wydarzeń w częstochowskim sanktuarium. W tym roku spodziewany jest udział w pielgrzymce premiera Mateusza Morawieckiego, co jednak dotąd nie zostało oficjalnie potwierdzone.

PAP, NCZ

czytaj cały artykuł...

Więcej artykułów od nczas.com