Go to ...

Newsy Polska i Świat

Wolne polskie media bez cenzury

18 lutego 2019

Kongres USA pracuje nad zakazem dla Bractwa Muzułmańskiego


image_pdfimage_print

Podkomitet ds. Bezpieczeństwa Narodowego Kongresu wysłuchał sprawozdania na temat zagrożenia ze strony Bractwa Muzułmańskiego dla Stanów Zjednoczonych i ich interesów.

Opisano w nim bractwo jako „radykalną islamistyczną organizację, która wytworzyła sieć organizacji stowarzyszonych w 70 krajach”. Senator Ted Cruz, który bierze udział w pracach komisji powiedział, że „powinniśmy przestać udawać, że Bractwo nie jest odpowiedzialne za terroryzm, który popiera i finansuje”.

Zdaniem senatora Rona DeSaints, USA nie udało się odpowiedzieć na radykalne zachowania Bractwa, a do tej pory pięć krajów Arabia Saudyjska, Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Syria i Rosja uznało Bractwo za organizację terrorystyczną. Amerykańskich ustawodawców niepokoi też wzrost związków Bractwa z rządami Turcji i Kataru. Także think tanki jak Hudson Institute uważają Bractwo za organizacje, której globalne cele stanowią zagrożenie.

Wznowienie prac nastąpiło po upadku poprzednich wysiłków za czasów administracji prezydenta Baracka Obamy, kiedy to Stany Zjednoczone próbowały używać dyplomatycznych środków w relacji do Bractwa.

Zdaniem dr M. Zuhdi Jasstera z Amerykańskiego Islamskiego Forum na rzecz Demokracji Katar stał się nie tylko bezpiecznym schronieniem dla islamistów, ale także miejsce skąd mogą głosić swoje poglądy dzięki telewizja Al-Jazeera. Według niego 90% pracowników telewizji stanowią sympatycy Bractwa.

Z kolei Turcja wspiera radykalnych islamistów w Syrii związanych z Bractwem Muzułmańskim marginalizując bardziej świeckie elementy rewolucji i kurdyjską opozycję. Symbolem zaangażowania Turcji po stronie Bractwa Muzułmańskiego jest gala, która odbyła się w Turcji z okazji 90-lecia islamistycznej organizacji. (j)

źródło: Egypt Today

 

czytaj cały artykuł...

Więcej artykułów od euroislam.pl