Go to ...

Newsy Polska i Świat

Wolne polskie media bez cenzury

Lipiec 21, 2018

Królowa Elżbieta II nie płaci rachunków? Burmistrz twierdzi, że brytyjska monarchia zalega za 247 lat


Kuriozalna sprawa. Marco Bucci, burmistrz słynnego włoskiego miasta Genua, zażądał od brytyjskiej królowej Elżbiety II uregulowania zaległych opłat za wypożyczenie genueńskiej flagi z krzyżem świętego Jerzego. Sprawa ciągnie się już 247 lat!

„Wasza Królewska Mość, z przykrością informuję, że z moich ksiąg rachunkowych wynika, że brakuje opłat za ostatnich 247 lat” – list takiej treści burmistrz ma zamiar wysłać do Pałacu Buckingham.

Media zauważają, że burmistrz w ten sposób chciałby podratować budżet miasta i szuka nowych źródeł dochodów. Teraz sięgnął głęboko do historii.

Burmistrz zwrócił uwagę, że swego czasu silna genueńska flota, już w czasach średniowiecza i wypraw krzyżowych, udzielała pomocy i obrony angielskim marynarzom, którzy uciekli pod jej obronę.

Anglicy oficjalnie poprosili o zgodę na używanie flagi Genui z czerwonym krzyżem świętego Jerzego na białym tle i ją uzyskali. Flaga działała niczym „automatyczna obrona”: kiedy widziały ją okręty nieprzyjaciela, unikały starcia z okrętami pod genueńską banderą.

Po latach flaga stała się oficjalną flagą Anglii i częścią składową flagi brytyjskiej.

Według włoskiego burmistrza brytyjska monarchia płaciła regularnie raz w roku przez całe stulecia opłaty za użyczenie flagi, począwszy od roku 1190. Z ksiąg przechowywanych w ratuszu w Genui wynika jednak, że wpłaty te ustały 247 lat temu i to na to powołuje się Marco Bucci.

Burmistrz jest aż do bólu szczery. Na konferencji prasowej z okazji pierwszej rocznicy objęcia urzędu podkreślił, że jego miasto ma spore finansowe problemy i pieniądze bardzo by się przydały. Dlatego, jak przyznał, byłby bardzo wdzięczny, gdyby królowa uregulowała zaległości, której sumy jednak nie określił. Zabawne.

Źródło: TVP Info

czytaj cały artykuł...

Więcej artykułów od nczas.com