Go to ...

Newsy Polska i Świat

Wolne polskie media bez cenzury

Lipiec 21, 2018

Kto ma zamek Kulczyk czy Nowak? Będzie kontrola tajemniczej budowli w Puszczy Noteckiej [FOTO]


Budząca kontrowersje budowa na terenie Puszczy Noteckiej będzie skontrolowana – zapowiedział we wtorek minister środowiska Henryk Kowalczyk. Dodał, że kontrola ruszy już dziś.

Według medialnych doniesień, budynek powstający na wyspie na jeziorze Stobnica w sercu Puszczy Noteckiej, ma liczyć 14 nadziemnych kondygnacji i będzie miał kilkudziesięciometrową wieżę. W obiekcie znaleźć się ma blisko 50 mieszkań; na stałe w budynku mieszkać ma ok. 100 osób i 10 osób obsługi. Inwestorem jest poznańska spółka D.J.T., której prezesem jest Dymitr Paweł Nowak – a nie, jak podawały początkowo media, rodzina Kulczyków.

Czytaj także: Gaz do dechy! Dziś dzień bez mandatów. To nowy sposób walki policjantów o podwyżki. Takie strajki popieramy!

„W ostatnich dniach media obiegła informacja o powstającej na wyspie w sercu Puszczy Noteckiej kontrowersyjnej budowli. Podnoszony jest także fakt, że zezwolenie na realizację tej inwestycji wydał Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu” – czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie MŚ.

„W związku z pojawiającymi się kontrowersjami, poleciłem Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska wszczęcie pilnej kontroli procesu wydania tej decyzji. Ochrona polskiej przyrody jest kwestią nadrzędną i dlatego wszelkie postępowania w takich sprawach powinny być prowadzone w sposób przejrzysty i niepozostawiający pola do żadnych wątpliwości” – podkreślił cytowany w komunikacie resortu środowiska minister Kowalczyk.

Jak wskazał resort, „decyzja poznańskiego RDOŚ, w której stwierdzono, że przy zachowaniu nałożonych warunków realizacji przedsięwzięcia nie powinno ono znacząco negatywnie oddziaływać na obszar Natura 2000 została wydana w kwietniu 2015 r. na podstawie m.in. przedstawionego przez inwestora raportu”.

Jak podały media, jednym z autorów raportu jest prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który zasiada w radzie fundacji Fauna Polski wraz z ojcem inwestora.

„Kontrola rozpocznie się już dziś. Liczę na to, że jej wyniki dadzą jednoznaczną odpowiedź co do przebiegu procedury wydania decyzji, umożliwiającej budowę” – zaznaczył Kowalczyk.

Według resortu rozpoczynająca się kontrola ma wyjaśnić przebieg postępowania przed RDOŚ w Poznaniu i „dać jednoznaczną odpowiedź na pytanie o przebieg procesu wydawania decyzji w tej sprawie

<blockquote class=”twitter-tweet” data-lang=”pl”><p lang=”pl” dir=”ltr”>Jak to możliwe, że przez lata dziennikarze, redakcje, ekolodzy nie dostrzegli budowli drugiego Malborku w Puszczy Noteckiej?😀Byli zajęci stodołą Szyszki, kornikiem i tropieniem 3 neonazistów lesie? Sprzęt budowlany, ciężarówki, robotnicy, nikt tego nie widział? 🙈😁 <a href=”https://t.co/lFT7idxxZK”>pic.twitter.com/lFT7idxxZK</a></p>&mdash; Waldemar Kowal (@waldemar_kowal) <a href=”https://twitter.com/waldemar_kowal/status/1016470205587959808?ref_src=twsrc%5Etfw”>9 lipca 2018</a></blockquote>
<script async src=”https://platform.twitter.com/widgets.js” charset=”utf-8″></script>

Źródło: PAP

Czytaj także: Morawiecki i Gruza katują przedsiębiorców. I futrują bankierów. A właściciele firm nie wiedzą co zrobić z nowymi kontami

czytaj cały artykuł...

Więcej artykułów od nczas.com