Go to ...

Newsy Polska i Świat

Wolne polskie media bez cenzury

Lipiec 16, 2018

Małe Niemki i mali Niemcy nie nadają się do policji. Sąd wydał wyrok


Aby zostać policjantką lub policjantem w niemieckim kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, kandydaci muszą mieć co najmniej 163 centymetry wzrostu. Sąd w Muenster utrzymał w czwartek w mocy ten wymóg, zaskarżony przez trzy odrobinę niższe panie. Gdyby taki sam wyrok zapadł w Polsce, od razu byśmy trafili pod wszystkie możliwe trybunały.

W opinii wyższego sądu administracyjnego władze tego kraju związkowego mają prawo utrzymać to minimum wzrostu, gdyż służy ono zapewnieniu, że funkcjonariusze będą w stanie wykonywać powierzane im zadania.

Panie, które wstąpiły na drogę sądową, twierdziły, że kwestionowany przez nie przepis ma charakter dyskryminacyjny. Jedna z nich ma 161,5 cm wzrostu, druga 162 cm, a trzecia 162,2 cm. Będą musiały przerwać szkolenie policyjne, do którego dopuszczono je warunkowo, mimo zastrzeżeń władz krajowych, ponieważ wywalczyły to sobie w sądzie niższej instancji

W zeszłym roku sąd zakwestionował wymóg wzrostu dla mężczyzn pragnących służyć w policji w tym landzie – 168 cm. Władze obniżyły go więc do 163 cm dla obu płci. (PAP)

czytaj cały artykuł...

Więcej artykułów od nczas.com