Go to ...

Newsy Polska i Świat

Wolne polskie media bez cenzury

Lipiec 16, 2018

Merkel w szoku! Niemcy przesuwają się na prawo. Antyimigrancka AfD wyprzedza w sondażach SPD


W ostatnim sondażu niemieckiej pracowni ‚INSA” doszło do prawdziwego trzęsienia ziemi. Antyimigrancka partia AfD po raz pierwszy wyprzedziła SPD. To załamanie tradycyjnego modelu ukształtowanego od początku istnienia RFN, w którym te 2 partie zdominowały polityczny system Niemiec.

W sondażu przoduje CDU/CSU. Na chadeków chce głosować 29%. To bardzo marny wynik jak na tę partię. Na AfD deklaruje oddanie głosu 17,5% ankietowanych. Na trzecim miejscu jest SPD z 17% głosów.

Czytaj też: Trump mianował nowego sędziego SN Bretta Kavanaugha. To przełomowa decyzja dla Ameryki. Konserwatyści będą mieli większość

Wynik AfD – Alternatywy dla Niemiec – jest historycznym z 2 powodów. Po raz pierwszy ta partia w skali całego kraju staje się drugą polityczną siłą w Niemczech. Po drugie jest partią z masowym poparciem, co zagraża chadekom, którzy mieniąc się partią ludową, tracą coraz większą część elektoratu na rzecz Alternatywy.

Czytaj też: Coraz więcej podsłuchów w Polsce. Kontrolują nas w każdy możliwy sposób

AfD jest partią zdecydowanie antyimigrancką oraz prorosyjską. Największe poparcie ma jednak w landach wschodnich, gdzie, paradoksalnie problemy z imigrantami są zdecydowanie mniejsze niż na zachodzie i południu kraju. W Brandenburgii chce na nią głosować 22 procent obywateli, w Turyngii 20 procent, a w Meklemburgii Przedmorzu 19 procent.

Ostatni wzrost poparcia dla AfD to efekt wewnętrznego konfliktu zarówno w rządzie, jak i wewnątrz chadeckich partii na tle polityki w stosunku do imigrantów.

Ten sondaż to mocny cios w koalicję. Gdyby wyniki wyborów byłyby takie same, oznaczałoby, że koalicja CDU/CSU – SPD nie miałaby większości w parlamencie.

Źródło: „Die Zeit”

Czytaj także: Kto ma zamek Kulczyk czy Nowak? Będzie kontrola tajemniczej budowli w Puszczy Noteckiej [FOTO]

czytaj cały artykuł...

Więcej artykułów od nczas.com