Go to ...

Newsy Polska i Świat

Wolne polskie media bez cenzury

Lipiec 20, 2018

No to mamy wielki sukces dyplomatyczny. Instytut Yad Vashem krytykuje wspólną deklarację Polski i Izraela i oskarża Polaków o udział w Holocauście


Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem skrytykował w czwartek wspólną deklarację premierów Polski i Izraela, Mateusza Morawieckiego i Benjamina Netanjahu. Zawarte w dokumencie stwierdzenia są niezgodne z obecną wiedzą historyczną – podkreślono.

Jak napisano w oświadczeniu umieszczonym na stronie internetowej Yad Vashem, wspólna deklaracja szefów rządów „zawiera serię bardzo problematycznych stwierdzeń, które są niezgodne z obecną wiedzą historyczną obowiązującą w tej dziedzinie”.

„Próba gloryfikacji pomocy udzielonej Żydom i zaprezentowanie jej jako powszechnego zjawiska, jak również próba pomniejszenia roli Polaków w prześladowaniach Żydów są nie tylko wbrew prawdzie historycznej, lecz również wbrew pamięci o heroizmie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata” – napisało Yad Vashem o podpisanej 27 czerwca deklaracji szefów rządów Polski i Izraela.

Dalej Yad Vashem oświadcza, że deklaracja ” zawiera bardzo wątpliwe sformułowania, które stoją w sprzeczności z powszechną i dostępną wiedzą historyczną i podtrzymują fałszywą narrację, już dawno odrzuconą, że Polski Rząd na Uchodźstwie i jego siły zbrojne w okupowanej Polsce niestrudzenie przeciwstawiały się zagładzie Żydów Polskich”.

Instytut twierdzi również, iż mimo wycofania się z sankcji karnych za kłamstwa pozwy cywilne mogą zagrozić prowadzeniu badań dotyczących Holocaustu.

Komentarz:

Czekamy teraz na odpowiedź Polskiego Instytutu Pamięci Narodowej. Wiemy, że daremnie. Prawdopodobnie podkuli ogon i położy uszy po sobie.

czytaj cały artykuł...

Więcej artykułów od nczas.com