Go to ...

Newsy Polska i Świat

Wolne polskie media bez cenzury

Lipiec 21, 2018

Orban czyści Jobbik? Rozpoczął się proces b. europosła oskarżonego o szpiegostwo na rzecz Rosji


Proces karny węgierskiego europosła Beli Kovacsa, oskarżonego m.in. o szpiegostwo na rzecz Rosji ze szkodą dla instytucji Unii Europejskiej, rozpoczął się we wtorek w Budapeszcie.

Posiedzenie przygotowawcze z powodu tajemnicy państwowej odbywa się za zamkniętymi drzwiami i uczestniczą w niej wyłącznie sędzia, prokuratorzy, adwokaci oraz oskarżony.

Czytaj także: Najwyższy Czas! Numer podwójny 29-30 2018

Kovacs, któremu zarzuca się również nadużycia finansowe, był posłem Parlamentu Europejskiego z ramienia skrajnie prawicowej partii Jobbik od maja 2010 r. W październiku 2015 r. Parlament zawiesił jego immunitet. W grudniu ubiegłego roku Kovacs wystąpił z Jobbiku.

Według aktu oskarżenia Kovacs od 2012 do 2014 r. przekazywał rosyjskim agentom informacje dotyczące m.in. spraw energetycznych, wyborów do PE, sytuacji wewnętrznej na Węgrzech oraz poszerzenia elektrowni atomowej w Paksu.

Celem było stworzenie w Parlamencie Europejskim silnego, otwarcie antyunijnego obozu, rozbicie od środka instytucji unijnych oraz realizowanie rosyjskich interesów – twierdzi prokuratura.

Czytaj także: Merkel w szoku! Niemcy przesuwają się na prawo. Antyimigrancka AfD wyprzedza w sondażach SPD

Jeśli chodzi o zarzuty nadużyć finansowych, Kovacs jest podejrzany o to, że wraz z trzema innymi osobami spowodował straty w budżecie Parlamentu Europejskiego na sumę ponad 21 tys. euro, zawierając w latach 2012-13 fikcyjne porozumienia o stażach w PE. Według prokuratury stażyści nie istnieli.

Kovacs zaprzecza zarzutom. Przed rozpoczęciem wtorkowego posiedzenia powiedział, że nie wiedział, iż rozmawiał z agentami, bo „nie mają tego wypisanego na czole”. Jeśli zaś chodzi o fikcyjne staże, zapewnił, że szkoda jest w rzeczywistości dużo niższa i już ją pokrył.

Kovacs przez wiele lat pracował i studiował w Rosji. Do Budapesztu wrócił w 2003 r. i dwa lata później wstąpił do Jobbiku.

Przed procesem prokuratura informowała, że zwrócił na siebie uwagę regularnymi konspiracyjnymi spotkaniami z rosyjskimi dyplomatami oraz tym, że co miesiąc lata do Moskwy.

Kovacs i trzech jego współpracowników odpowiadają z wolnej stopy.

W Polsce od prawie trzech lat z podobnymi zarzutami siedzi Mateusz Piskorski. Jego proces ciągle się nie rozpoczął.
(PAP)

Czytaj także: Gaz do dechy! Dziś dzień bez mandatów. To nowy sposób walki policjantów o podwyżki. Takie strajki popieramy!

czytaj cały artykuł...

Więcej artykułów od nczas.com