Go to ...

Newsy Polska i Świat

Wolne polskie media bez cenzury

15 września 2019

Ostrożeń inaczej czarcie żebro odtruje i oczyści organizm


Ostrożeń zwany inaczej czarcim żebrem, czarcim ziobrem, strachopłochem odgrywał bardzo ważną rolę w lecznictwie ludowym. Przypisywano mu cudowną, wręcz magiczną moc. Wierzono, że potrafi odganiać złe moce, odczyniać uroki, oczyszczać „zepsutą krew”. W wywarze ostrożnia kąpano niemowlęta, do dziś jeszcze zachował się ten zwyczaj w nielicznych regionach.

Przed wojną ostrożeń sprzedawano w aptekach i na targowiskach. Młode liście i kłącza, które zawierają dużo białka w okresach głodu jedzono jak warzywa – stąd też nazwa ostrożeń warzywny. Karmiono nim zwierzęta gospodarskie, niektórzy hodowcy twierdzą, że konie dodatkowo karmione czarcim żebrem mają ładną, lśniącą sierść.

Ostrożeń inaczej czarcie żebro odtruje i oczyści organizm

Obecnie zioło ponownie zaczyna wracać do łask. Współczesne badania wykazały, że ostrożeń ma działanie silnie odtruwające, ułatwia wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii – co wcześniej nazywano działaniem „czyszczącym krew”, a które przypisuje się obecności flawonoidów. To co dawniej wiązano z odczynianiem uroków dziś możemy wyjaśnić działaniem substancji aktywnych.
Inny język, inne interpretacje ale skutek ten sam.

W Polsce ostrożeń występuje pospolicie na całym niżu i w okolicach podgórskich. Preferuje podmokłe gleby, łąki, wilgotne lasy i zarośla, torfowiska, okolice zbiorników wodnych. Kwitnie od lipca do września. Do celów leczniczych ścina się całe pędy na początku kwitnienia, oddziela od łodyg liście wraz z koszyczkami i otaczającymi je małymi liśćmi, a następnie suszy w zacienionym, przewiewnym miejscu. Otrzymuje się ziele ostrożnia warzywnego – Herba Cirsii oleracei. Analogicznego surowca dostarcza ostrożeń polny o jasnopurpurowych kwiatach czyli pospolity oset polny.

ostrożeń

 

Ostrożeń ma silne działanie odtruwające, przeciwzapalne, moczopędne i odżywcze. Ponadto działa bakterio i grzybobójczo, przeciwkrwotocznie, wpływa na poprawę metabolizmu i wspomaga odchudzanie.
Polecany jest przy chorobach, które wynikają z niesprawnego układu oczyszczającego i wydalniczego – szczególnie w chorobach nerek, dnie moczanowej, reumatyzmie, reumatoidalnym zapaleniu stawów i mięśni, chorobach skórnych, trądziku, łuszczycy, alergiach. Wywary z ostrożenia stosowane są w leczeniu trądziku, wysypki alergicznej, uszkodzeniach naskórka, oparzeniach, łupieżu i wypadaniu włosów. Podany bezpośrednio na skórę w postaci okładów, przymoczek i kąpieli, wykazuje działanie przeciwzapalne. Można zalecić je zewnętrznie w zapaleniu spojówek, oparzeniach I stopnia, żylakach podudzi i dla pielęgnacji skóry. Wyciągi z ostrożenia stosowane są nawet jako czynniki wspomagające leczenie nowotworów.
Z obserwacji doświadczalnych wynika, że ostrożeń ma również właściwości ogólnie wzmacniające i zwiększające odporność, zwłaszcza że zawiera związki trójterpenowe, analogiczne do tych, które znajdują się w korzeniu mniszka lekarskiego.

Ostrożeń czarcie żebro przepisy lecznicze

Odwar z ziela ostrożenia:
1/2 łyżki rozdrobnionego ziela zalać 2 szklankami ciepłej wody. Gotować powoli pod przykryciem 5-10 minut. Odstawić na 5 min i przecedzić do termosu. Pić 2-3 razy dziennie 1/2-2/3 szklanki na godzinę przed posiłkiem jako środek moczopędny, oczyszczający i ogólnie wzmacniający. Zewnętrznie odwar stosować do okładów, przymoczek, obmywań, kompresów, nasiadówek i kąpieli, płukania włosów.

Herbatka na dnę moczanową
Wymieszać 100 g ziela ostrożenia i po 50 g korzenia mniszka i łopianu. 3 łyżki mieszanki wsypać do garnka,zalać 4 szklankami wody, zagotować, podgrzewać na małym ogniu 5 minut. Po przecedzeniu pić ciepłą herbatkę w ciągu dnia.

Ostrożeń zastosowanie

Mieszanka dla dzieci
nadmiernie płaczliwych, znerwicowanych, przelęknionych
Dzieciom ostrożeń najlepiej połączyć z melisą, dziurawcem albo majerankiem. Podawać im słabą herbatkę – 1 łyżeczkę mieszanki zalać szklanką wrzątku, dosłodzić miodem lub domowym sokiem owocowym. Herbatka z ostrożenia ma przyjemny smak i zapach, dzieci chętnie ją piją.

 

Mieszanka czyszcząca krew
Wymieszać po 50 g ostrożeń i liści brzozy oraz po 25 g kwiatów wrzosu, kwiatów bzu czarnego, kwiatów jasnoty białej i kwiatów chabru. 2 łyżki mieszanki zalać w termosie 2 szklankami wrzątku, zamknąć na godzinę. Pić po 2/3 szklanki naparu 3 razy dziennie między posiłkami w zaburzeniach uwidaczniających się odczynami skóry. Pomocniczo w reumatyzmie i artretyzmie.

Mieszanka na alergie
Wymieszać w równych ilościach ostrożeń, jasnotę, skrzyp polny, rumianek, melisę, kozłek, ziele bobrka, kwiat dziewanny, korzeń mniszka i szyszki chmielu. Przechowywać w szczelnym i nieprzepuszczającym światła pojemniku. Trzy duże łyżki mieszanki zalać 4 szklankami wrzątku w termosie. Pić po przecedzeniu 3 razy dziennie 1 szklankę między posiłkami przez miesiąc. Po miesięcznej przerwie kuracje można powtórzyć.

Mieszanka na wirusowe zapalenie wątroby
Zmieszać po 50 g owoców róży, liści mięty pieprzowej i ziela bylicy pospolitej oraz po 25 g ziela ostrożenia warzywnego, liści brzozy i korzenia arcydzięgla. Zalać 2 łyżki ziół w termosie dwiema szklankami wrzątku, przykryć i pozostawić na pół godziny.
Pić trzy razy dziennie po pół szklanki między posiłkami po przebytym wirusowym zapaleniu wątroby w początkowym okresie (3-4 miesiące). zdrowienia.

Nalewka 
25 g starannie rozdrobnionego ziela zalać 250 ml alkoholu 70% macerować 14 dni, często wstrząsając. Pić 30 kropli rozpuszczone w 1/4 szklanki wody 2-4 razy dziennie miedzy posiłkami, zależnie od nasilenia objawów chorobowych, jako środek moczopędny, przeciwzapalny i
wzmacniający. Nalewka działa silniej od odwaru, gdyż związki czynne ostrożenia są trudniej rozpuszczalne w wodzie.

Kąpiele
50 g ziół zalać 2 litrami wody, gotować 15 minut. Po przecedzeniu wlać do kąpieli wodnej, dosypać garść soli. Czas kąpieli 15-20 minut.
Kąpiel oczyszcza z toksyn i ze złych energii. Najlepiej ją stosować, jak mówią przekazy przy pełni księżyca.

Uwaga: Przetwory z ostrożenia stosowane w zalecanych dawkach leczniczych nie wywierają działania szkodliwego dla zdrowia.

Przy reumatyzmie, artretyzmie, reumatoidalnym zapaleniu stawów, cukrzycy i chorobach skórnych dobrze jest pić napary przez miesiąc – raz lub 2 razy dziennie. Dobrze jest łączyć z wiązówką, topolą, lepiężnikiem lub innymi ziołami przeciwreumatycznymi. Przy chorobach wątroby dobrze jest łączyć z ostropestem, korzeniem mniszka, karczochem, rzepikiem. Przy prostacie z wierzbówką, znamionami kukurydzy, wilżyną, niecierpkiem. Przy problemach z oddawaniem moczu z rdestem, perzem, wilżyną, nawłocią, brzozą.

Referencje:
Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie. A.Ożarowski, W. Jaroniewski
Po zdrowie ziołami. S. Korżawska

The post Ostrożeń inaczej czarcie żebro odtruje i oczyści organizm appeared first on Sekrety-zdrowia.org.

czytaj cały artykuł...

Więcej artykułów od sekrety-zdrowia.org