Go to ...

Newsy Polska i Świat

Wolne polskie media bez cenzury

Lipiec 23, 2018

Papież apeluje o „ekologiczne nawrócenie”. Franciszek chce walki z ociepleniem klimatu


Istnieje realne zagrożenie, że przyszłym pokoleniom pozostawi się ruiny, pustynie i brud – stwierdził Franciszek podczas zorganizowanej z okazji trzeciej rocznicy publikacji jego ekologicznej encykliki „Laudato si” konferencji.

Spotkanie w Watykanie, na którym byli obecni m.in. minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz i wiceminister środowiska, prezydent COP24 Michał Kurtyka, poprzedza konferencję klimatyczną COP24 w Katowicach.

Franciszek stwierdził: Szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach w Polsce w grudniu może być kamieniem milowym na drodze wyznaczonej przez porozumienie paryskie z 2015 roku. Wszyscy wiemy, że dużo trzeba zrobić, by zrealizować zobowiązania przyjęte w Paryżu, aby uniknąć najgorszych konsekwencji kryzysu klimatycznego.

Podczas swojego wystąpienia papież odwołał się do swojej ekologicznej encykliki i przyznał, że ludziom potrzeba wiele odwagi, uczciwości i odpowiedzialności, by walczyć z nadmierną emisją gazów cieplarnianych. Wspomniał, że największe obowiązki mają duże państwa, które w największym topniu zatruwają atmosferę.

Jego zdaniem mieszkańcy naszej planety muszą przejść „ekologiczne nawrócenie” by w ten sposób zrozumieć zagrożenia, jakie stoją przed rodzajem ludzkim i istnieniem życia na Ziemi.

Dzisiaj wspólny dom, jakim jest nasza planeta, pilnie potrzebuje naprawy i zapewnienia zrównoważonej przyszłości. Pragnę, aby to zaniepokojenie o stan naszego wspólnego domu przełożyło się na harmonijne oraz wspólne działania w ramach integralnej ekologii – powiedział Franciszek.

Zaapelował również, by ludzkość, władze poszczególnych państwa skupiły się również na pomocy najbiedniejszym i najbardziej potrzebującym.

Źródło: PAP

czytaj cały artykuł...

Więcej artykułów od nczas.com