Go to ...

Newsy Polska i Świat

Wolne polskie media bez cenzury

Wrzesień 23, 2018

Polscy muzułmanie piszą list do marszałka Sejmu. Komisja odrzuca skargi muzułmanów


Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych w poniedziałek odrzuciła projekt dezyderatu w sprawie negatywnych postaw wobec muzułmanów. Projekt dezyderatu był wynikiem listu środowiska muzułmanów w Polsce do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

Za przyjęciem dezyderatu głosowało 6 posłów (Z PO, Nowoczesnej, niezależni), tyle samo było przeciw, nikt się nie wstrzymał. Tym samym wniosek o przyjęcie dezyderatu nie uzyskał większości i nie został przyjęty.

Projekt dezyderatu był wynikiem listu środowiska muzułmanów w Polsce do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Muzułmanie w swoim liście porównali się do Żydów mieszkających w III Rzeszy. Prosili o podjęcie działań mających na celu ochronę mniejszości muzułmańskiej w Polsce. Podkreślali, że media publiczne przedstawiają islam w negatywny i krzywdzący sposób.

Pod pismem podpisali się stojący na czele Ligi Muzułmańskiej w RP, Muzułmańskiego Związku Religijnego, Muzułmańskiego Stowarzyszenia Kształtowania Kulturalnego i Stowarzyszenia Studentów Muzułmańskich w Polsce.

W poniedziałek Sejmowa Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych wysłuchała również informacji dyr. Departamentu Analiz i Polityki Migracyjnej MSWiA Adama Knycha dotyczącej postępowań wszczętych w 2017 r. w sprawach, w których motywacją było wyznanie muzułmańskie. MSWIA stwierdziło, że policja radzi sobie z przestępstwami skierowanymi przeciwko muzułmanom, dlatego nie są potrzebne dodatkowe środki, których domagają się muzułmanie.

W Sejmowej Komisji udział wzięli również muzułmanie, którzy byli autorami wspomnianego listu. Przewodniczący Rady Naczelnej Ligi Muzułmańskiej imam Youssef Chadid powiedział, że problem istnieje, ponieważ dostaje wiele gróźb i gdyby miał je wszystkie zgłaszać, to siedziałby ciągle w sądzie.

Natomiast przewodniczący Muzułmańskiego Stowarzyszenia Kształtowania Kulturalnego Nedal Abu Tabaq stwierdził, że problem polega na tym, iż w mediach mówi się o „islamskiej migracji”. Wolałby, aby więcej mówiono o „dobrym islamie”.

  • Dezyderat – to rodzaj aktu prawnego zawierającego oficjalnie wystosowywane postulaty lub życzenia kierowane przez jedną instytucję do drugiej. W Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej dezyderaty są tworzone przez komisje sejmowe w określonych sprawach i mogą być skierowane do Rady Ministrów

źródło: PAP

Artykuł Polscy muzułmanie piszą list do marszałka Sejmu. Komisja odrzuca skargi muzułmanów pochodzi z serwisu NDIE.PL.

czytaj cały artykuł...

Więcej artykułów od ndie.pl