Go to ...

Newsy Polska i Świat

Wolne polskie media bez cenzury

Lipiec 21, 2018

Premier Ukrainy Hrojsman szczerze o Rosji: nigdy nie odwracajcie się do niej plecami, bo otrzymacie cios


Nigdy nie odwracajcie się do Rosji plecami, gdyż zawsze zostanie to wykorzystane przeciwko wam – ostrzegł we wtorek premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman po spotkaniu w Kopenhadze z premierem Danii Larsem Lokke Rasmussenem.

Czytaj także: PILNE! Unijni aparatczycy rozpoczęli stawianie Polski pod pręgierzem. Przewodniczy Timmermans

Tematem ich rozmów była m.in. sprawa budowy rurociągu Nord Stream 2. Rasmussen oświadczył, że ta kwestia powinna być omawiana na poziomie ogólnoeuropejskim – doniosła agencja Interfax-Ukraina.

„Nigdy nie odwracajcie się do Rosji plecami, bo gdy tylko to zrobicie, otrzymacie cios w plecy. Właśnie dlatego stoimy dziś ramię w ramię, by bronić Europy na wschodnich granicach Ukrainy” – powiedział Hrojsman na wspólnej konferencji prasowej.

Rasmussen zaapelował, by sprawą Nord Stream 2 zajęły się wszystkie państwa europejskie. „Sama Dania nie może rozwiązać tego problemu. Przeprowadziłem przez parlament ustawodawstwo, które pozwoli nam na dopełnienie polityki zagranicznej i jej unormowanie. Pozwoli to nam na zawetowanie albo na zatrzymanie realizacji tego projektu na płaszczyźnie prawnej” – powiedział Rasmussen.

„Musimy przenieść tę kwestię na poziom ogólnoeuropejski, poziom wszystkich państw europejskich, o czym cały czas mówię” – podkreślił premier Danii.

Dania przyjęła w 2017 roku ustawę dopuszczającą możliwość zablokowania planowanego przebiegu rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2 przez jej wody terytorialne. Z jego pomocą Rosja zamierza przesyłać gaz do Niemiec z ominięciem Ukrainy.

Duńska ustawa zezwala rządowi na odrzucanie projektów rurociągów ze względu na zastrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa lub polityki zagranicznej. Planowana trasa Nord Stream 2 wchodzi na wody terytorialne Danii koło Bornholmu, omijając akwen, na którym zatopiono po wojnie znaczne ilości niemieckiej broni chemicznej.

Hrojsman i Rasmussen przeprowadzili rozmowy w związku z odbywającą się w Kopenhadze międzynarodową konferencją dotyczącą reform na Ukrainie. Konferencja z udziałem przedstawicieli ponad 40 państw, wśród nich szefa polskiej dyplomacji Jacka Czaputowicza, potrwa do środy. (PAP)

Czytaj także: Większość Amerykanów popiera budowę muru na granicy. Chce także natychmiastowego odsyłania nielegalnych imigrantów do kraju pochodzenia

czytaj cały artykuł...

Więcej artykułów od nczas.com