Go to ...

Newsy Polska i Świat

Wolne polskie media bez cenzury

Lipiec 17, 2018

Sławomir Nitras pozwał Sejm. Poseł PO domaga się odszkodowania


Poseł PO Sławomir Nitras pozwał Sejm reprezentowany przez marszałka Marka Kuchcińskiego, chce zapłaty tytułem zwrotu „bezpodstawnie obniżonego uposażenia” i odszkodowania za nierówne traktowanie co – według niego – przejawiało się brakiem zgody na jego udział w pracach Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE.

„Poniedziałek przyniósł mi kolejny zakaz wyjazdu. Tym razem na Sesję OBWE@OSCE do Berlina. Składam pozew przeciwko @KancelariaSejmu i @MarekKuchcinski na podstawie art. 13 ust. 1 Ustawy z dnia 3.12.2010r o wdrożeniu przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania” – napisał Nitras na Twitterze.

Czytaj też: Tak się kończy karmienie rekinów. „Czułam, jak zrywa mięso z kości” [VIDEO]

Opublikował też pozew skierowany w poniedziałek do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieście.

Poseł domaga się wm.in. zasądzenia ponad 32,5 tys. zł wraz z odsetkami od dnia wniesienie pozwu do dnia zapłaty, tytułem zwrotu „bezpodstawnie obniżonego uposażenia poselskiego” z zamiarem przeznaczenia całej kwoty na cel społeczny.

Na początku czerwca prezydium Sejmu postanowiło obniżyć Nitrasowi o połowę, na 3 miesiące, uposażenie poselskie. Władze Sejmu uznały, że Nitras, przerywając sejmowe wystąpienie premiera w punkcie dotyczącym wniosku o wyrażenie wotum nieufności wobec wicepremier Beaty Szydło, „naruszył powagę Sejmu”.

Nitras komentował wówczas, że kara to przejaw „nękania” go przez polityków PiS. „To już któryś z kolei miesiąc, kiedy dostaję karę. To jest nękanie i mobbing, bo jak to inaczej nazwać?” – powiedział wówczas poseł PO. Nitras poinformował też wtedy, że ma zamiar naradzić się z prawnikiem w sprawie ewentualnego pozwu do sądu.

W pozwie skierowanym w poniedziałek do sądu Nitras domaga się także 10 tys. zł odszkodowania – z zamiarem przekazania tej sumy na cele społeczne – za „działania, będące przejawem nierównego traktowania Powoda ze względu na jego światopogląd, w postaci dyskryminacji bezpośredniej i pośredniej, przejawiającej się w bezprawnym niewyrażeniu zgody na udział Powoda w Zgromadzeniach Parlamentarnych Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (+ZO OBWE+) oraz w misjach obserwacyjnych ZP OBWE”.

Brak takiej zgody jest – według Nitrasa – „traktowaniem mniej korzystnym niż traktowanie innych osób w porównywalnej sytuacji, ze względu na światopogląd (poglądy polityczne) Powoda, na skutek pozornie neutralnych postanowień, w wyniku których występują niekorzystne dysproporcje lub szczególnie niekorzystna sytuacja dla Powoda”.

Jak widać obniżka pensji dała się we znaki posłowi PO.

Przeczytaj też: Clinton wzywa do ataków na Donalda Trumpa! „Każdy kto jest przeciwko niemu powinien być zdeterminowany i silny”

Źródło: PAP

czytaj cały artykuł...

Więcej artykułów od nczas.com