Go to ...

Newsy Polska i Świat

Wolne polskie media bez cenzury

Lipiec 20, 2018

Tak wyglądają nowe polskie banknoty i monety. Narodowy Bank Polski dla uczczenia 100-lecia niepodległości Polski [FOTO/VIDEO]


NBP 31 sierpnia do obiegu wypuści nowy banknot kolekcjonerski oraz monety z okazji 100-lecia niepodległości Polski. Zobaczymy na nim m.in portret Józefa Piłsudskiego i herb Rzeczpospolitej.

Narodowy Bank Polski podaje, że z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości wyemituje nowy 20-złotowy banknot. Jest to jeden z przykładów inauguracji serii „Niepodległość”. Ilość emisji banknotu szacowana jest na 50 000 sztuk.

Z przedniej strony zobaczymy stylizowany portret Józefa Piłsudskiego. W dolnej części znalazła się odznaka Polskiej Organizacji Wojskowej w kolorze granatowym.

Z lewej strony portretu u góry umieszczony jest wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej w kolorze brązowym. Również z lewej strony portretu prostopadle, umieszczony jest odwzorowany z rękopisu Józefa Piłsudskiego czerwony napis „niepodległa”.

2018 jest rokiem jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i wiele emisji nawiązuje do tej rocznicy.

Jednym z nich jest okolicznościowa moneta Bielik. Dostępne są w nominałach 50 zł, 100 zł i 500 zł, wykonane ze złota próby 999,9. Zastąpią monety inwestycyjne emitowane przez NBP od 1995 r.

Monety uncjowe (inaczej zwane monetami inwestycyjnymi lub bulionowymi) to specjalne monety wykonywane z najczystszych metali szlachetnych.

Emisja nowej monety „Bielik” to przełomowe wydarzenie dla Narodowego Banku Polskiego.

„Chcieliśmy uczcić szczególną dla każdego Polaka setną rocznicę odzyskania niepodległości naszej ojczyzny. To ważna forma upamiętnienia dziejowego wydarzenia i zaznaczenia obecności Polski w świecie. Mam nadzieję, że polski „Bielik” dołączy do liczących się, rozpoznawalnych na całym świecie monet” – mówi prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego

Monety są dostępne w sprzedaży od dzisiaj, 9 lipca 2018 roku, w oddziałach okręgowych Narodowego Banku Polskiego. Ich cena jest kształtowana na podstawie codziennie ustalanego kursu złota.

Nowy 20 złotowy banknot NBP
Monety „Bielik” o nominałach 500, 100 i 50 zł

Nczas.com/ NBP/ wp.pl

czytaj cały artykuł...

Więcej artykułów od nczas.com