Go to ...

Newsy Polska i Świat

Wolne polskie media bez cenzury

24 czerwca 2019

Tatarak zwyczajny – ziele o niezwyczajnym działaniu


Tatarak zwyczajny bot. Acorus calamus  zwany inaczej ajerem, tatarskim zielem, szuwarem, tatarczuchem , kalmusem rośnie na terenie całego kraju w szuwarach, na brzegach stawów, jezior, rzek, wilgotnych łąkach i rowach.

Tatarak zwyczajny - jak stosować ziele o niezwyczajnym działaniu

Nazwa tatarak wywodzi się z okresu średniowiecza. Wówczas to aromatyczne ziele wraz z najazdami tatarskimi przywędrowało na ziemie ruskie i polskie.  Z historycznych zapisków wiadomo, że Tatarzy i Turcy używali kłącza tataraku nie tylko jako lekarstwa ale i środka do zaprawiania wody. Tatarak poprawiał jej smak, aromat i co ważne zapobiegał rozwijaniu się w niej bakteriom.

Tatarak wspominany jest już w księgach ajurwedy sprzed kilku tysięcy lat. Wiadomo, że roślinę poznali w Indiach wojownicy Aleksandra Wielkiego, a kupcy feniccy i arabscy przywieźli do Grecji i Rzymu. Dalsza wędrówka po Europie wg Dziejów upraw i roślin leczniczych M. Nowińskiego wyglądała tak:

Według Hegiego dopiero w 1557 roku Matthioli z Pragi dostał kłącza tataraku od cesarskiego posła z Turcji (z jeziora pod Nikomedią), jako dar sułtana dla cesarza Ferdynanda […] kłącza te smażone w cukrze Turcy uważali za przysmak.
Około 20 lat później francuski botanik Clusius pracujący w Wiedniu uprawiał już, rozmnażał i wysyłał tatarak do ogrodów botanicznych i dworskich w całej Europie

O leczniczych właściwościach tataraku pisał już w XVI w. Syreniusz,  ks. Kneipp stosował tatarach przy cierpieniach nerwowych i próchnicy kości — posypywał bandaże proszkiem z kłącza tataraku, zwilżał alkoholem i owijał nimi chore miejsca. Jeszcze do niedawna nie tylko kłącze ale i liście tataraku używano do kąpieli, płukanek do włosów, pieczono na nich chleby a na Zielone Świątki przystrajano izby.

 

Dziś wiemy, że tatarak, szczególnie kłącze pobudza wydzielanie soków trawiennych a jednocześnie stymuluje wytwarzanie związków gojących błonę śluzową żołądka i jelit. W większych dawkach stosowany jest przy niedoborze kwasu żołądkowego, w mniejszych  przy nadkwasocie i leczeniu wrzodów żołądka. Poprawia cały proces trawienia i przyswajania pokarmów, działa przeciwzapalnie, wykrztuśnie, przeciwbólowo,  rozkurczowo na drogi moczowe, żółciowe, oczyszcza krew.  Zalecany jest jako środek przeciwko wzdęciom, krwiotwórczy i uspokajający. Działa silniej niż melisa czy waleriana.  Stosowany w kąpieli wzmacnia organizm, wygładza i nawilża skórę, wzmacnia włosy, polecana dla dzieci z krzywicą.

Tatarak jest jednym z najskuteczniej leczących naturalnych środków przeciwrakowych, co potwierdzono licznymi badaniami naukowymi [1],[2], [3], [4]. Również literatura zielarska opisuje wiele przypadków wyleczeń z ciężkich nowotworów  m.in M.Treben, A. Żak, J. Schulz,

Surowiec leczniczy – kłącze tataraku 

tatarak leczy raka
Tatarak rozmnaża się przez odrastające kłącza. I właśnie to długie, walcowate, podwodne kłącze z licznymi korzeniami wyrastającymi w jego dolnej części stanowi surowiec zielarski. Zbiera się je od wiosny do jesieni, odrzuca części nadziemne i nadpsute, oczyszcza z korzeni, płucze starannie, tnie niewielkie kawałki i suszy w temperaturze do 40°C.
W kłączu tataraku o przyjemnym zapachu i korzennogorzkawym smaku zawarte są najcenniejsze związki lecznicze: olejki eteryczne o bogatym składzie, gorycze, garbniki, aminy, kwasy organiczne i sole mineralne

Tatarak przepisy lecznicze

Napar z kłącza tataraku na wzmocnienie
½ łyżki rozdrobnionych kłączy zalać szklanką wrzątku, parzyć 10 minut. Odcedzić pić 3 x dziennie po ½ szklanki by poprawić trawienie, wzmocnić organizm po chorobach lub nadmiernym przemęczeniu.
Przy kolce żołądka i jelit, biegunkach, jako środek przeciw febrze i orzeźwiający: 2 łyżeczki proszku tataraku zalać szklanką wrzątku i zaparzać 2 godziny w szczelnie zamkniętym naczyniu. Przecedzić i pić po 1/4 szklanki, 3 x dziennie 30 minut przed jedzeniem.
W Rosji napar z kłącza stosowany jest przy chorobach wątroby i dróg żółciowych, przy zapaleniu pęcherza moczowego,kamieniach w nerkach, szkorbucie, epilepsji, kaszlu, grypie, puchlinie wodnej i do zwiększenia czynności płciowych.

Sproszkowane kłącze
0,25-3 gramowe porcje sproszkowanego kłącza można zażywać 2—5 razy dziennie popijając wodą w schorzeniach przewodu pokarmowego i jako środek uspokajający. W Indiach tatarakiem leczy się nawet silne postacie nerwic, ale tam olejek eteryczny zawiera ponad 80% azoronu — w polskim znajduje się tylko kilkanaście procent tej substancji. Proszkiem z kłącza posypuje się czyraki i trudno gojące się rany.

Niedowidzenie
W wyciśniętym soku ze świeżego kłącza namoczyć płatek kosmetyczny i smarować nim powieki kilkakrotnie w ciągu dnia. Zabieg powtarzać przez kilka dni. Poprawia wzrok, usuwa zmęczenie i ból oczu.

kłącze tataraku jak używać

Odwar z kłącza
1,5—2 łyżki rozdrobnionych kłączy tataraku zalać 3 szklankami wody, gotować 5 minut na wolnym ogniu pod przykryciem. Odstawić po 15 minutach przecedzić. Odwar stosować do płukania jamy ustnej i gardła przy wszelkich infekcjach, nieświeżym oddechu oraz włosy przy nadmiernym wypadaniu, łysieniu, łupieżu, skórze łojotokowej i matowieniu – wówczas dobrze jest dodać łopian oraz do kąpieli wzmacniającej dolewa się ok 1-2 litry wywaru na wannę. Kąpiel z odwarem z kłącza lub liści wzmacnia organizm, odświeża, uspakaja, poprawia nastrój, działa jak afrodyzjak

Herbatka z tataraku przy nowotworach jelit i wątroby
1 łyżeczkę zmielonego kłącza zalać szklanką zimnej wody. Odstawić na noc, rano podgrzać. Pić tylko 6 łyków w ciągu dnia. Jeden przed śniadaniem drugi po, tak samo w porze obiadu i kolacji.

Żucie kłączy tataraku
Parokrotnie w ciągu dnia pomaga rzucić palenie, pobudza wydzielanie soków trawiennych, leczy wrzody przewodu pokarmowego, zalecane przy różnych nowotworach płuc, jamy ustnej, krtani, oskrzeli, opłucnej. Pomaga wyleczyć nawet ciężkie przypadki.

Działania niepożądane
Przetwory z tataraku stosowane w zalecanych dawkach nie wykazują działania szkodliwego. Kuracja zielem nie powinna trwać dłużej niż 3 tygodnie. Stosować nie częściej niż 2 razy na kwartał.

The post Tatarak zwyczajny – ziele o niezwyczajnym działaniu appeared first on Sekrety-zdrowia.org.

czytaj cały artykuł...

Więcej artykułów od sekrety-zdrowia.org