← menu

Newsy Polska i Świat

Niezależne informacje bez cenzury

22 czerwca 2021

Tatarak zwyczajny – ziele o niezwyczajnym działaniu


Tatarak zwyczajny [Acorus calamus] zwany  jest ajerem, tatarskim zielem, szuwarem, tatarczuchem, kalmusem. Spotkamy go w szuwarach, na brzegach stawów, jezior, rzek, wilgotnych łąkach i rowach.

Nazwa tatarak wywodzi się z okresu średniowiecza. Wówczas to wraz z najazdami tatarskimi aromatyczne ziele przywędrowało na ziemie ruskie i polskie.  Z zapisków kronikarzy wiadomo, że Tatarzy i Turcy stosowali kłącze tataraku jako lekarstwo i do zaprawiania wody. Tatarak poprawiał jej smak, aromat i ..zapobiegał rozwijaniu się w niej bakteriom.

Tatarak zwyczajny - jak stosować ziele o niezwyczajnym działaniu

Tatarak wspominany jest już w księgach ajurwedy sprzed kilku tysięcy lat. Wiadomo, że roślinę poznali w Indiach wojownicy Aleksandra Wielkiego, a kupcy feniccy i arabscy przywieźli do Grecji i Rzymu. Dalsza wędrówka po Europie wg Dziejów upraw i roślin leczniczych M. Nowińskiego tak wyglądała:

Według Hegiego dopiero w 1557 roku Matthioli z Pragi dostał kłącza tataraku od cesarskiego posła z Turcji (z jeziora pod Nikomedią), jako dar sułtana dla cesarza Ferdynanda […] kłącza te smażone w cukrze Turcy uważali za przysmak. Około 20 lat później francuski botanik Clusius pracujący w Wiedniu uprawiał już, rozmnażał i wysyłał tatarak do ogrodów botanicznych i dworskich w całej Europie

Tatarak właściwości lecznicze

O leczniczych właściwościach tataraku pisał  w XVI w. Syreniusz. Ks. Kneipp polecał tatarak w cierpieniach nerwowych i próchnicy kości. Kazał posypywać bandaże proszkiem z kłącza, zwilżać alkoholem i owijać chore miejsca. Jeszcze do niedawna kłączy i liści tataraku używano do kąpieli i płukanek do włosów. Na Zielone Świątki na liśćmi przystrajano izby i pieczono na nich chleby.
tatarak lecznicze działanie kłącze tataraku

Dziś wiemy, że tatarak jest jednym z najskuteczniej leczących naturalnych środków przeciwrakowych. co potwierdzono w licznych badaniach klinicznych. [1],[2], [3], [4]. Również literatura zielarska opisuje przypadki wyleczeń z ciężkich nowotworów m.in M. Treben, A. Żak, J. Schulz.

 • Kłącze tataraku pobudza wydzielanie soków trawiennych
 • Jednocześnie stymuluje wytwarzanie związków gojących błony śluzowe żołądka i jelit
 • W większych dawkach tatarak stosuje się w niedoborze kwasu żołądkowego
 • Mniejsze dawki  przy nadkwasocie i wrzodach żołądka
 • Tatarak poprawia cały proces trawienia i przyswajania pokarmów
 • Działa przeciwzapalnie, wykrztuśnie, przeciwbólowo,
 • Rozkurczowo na drogi moczowe i żółciowe
 • Oczyszcza i odtruwa krew
 • Zalecany jest jako środek przeciwko wzdęciom, krwiotwórczy i uspokajający. Silniej działa niż melisa albo waleriana
 • W kąpieli wzmacnia organizm, wygładza i nawilża skórę, poprawia stan włosów
 • Kąpiele w tataraku poleca się dla dzieci z krzywicą
Surowiec leczniczy – kłącze tataraku 

Tatarak rozmnaża się przez odrastające kłącza. Długie, walcowate, podwodne kłącze z licznymi korzeniami wyrastającymi w jego dolnej części stanowią surowiec zielarski. Zbiera się je od wiosny do jesieni.  Odrzuca części nadziemne i nadpsute, oczyszcza z korzeni, płucze i tnie niewielkie kawałki.  Suszy w temperaturze do 40°C.

tatarak leczy raka

Kłącze tataraku ma bardzo przyjemny zapach i korzenny, gorzkawy smak.  Zawarte są w  nim najcenniejsze związki lecznicze: olejki eteryczne o bogatym składzie, gorycze, garbniki, aminy, kwasy organiczne i sole mineralne

Tatarak przepisy lecznicze
Napar z kłącza tataraku na wzmocnienie
 • ½ łyżki rozdrobnionych kłączy zalać szklanką wrzątku, parzyć 10 minut. Po przecedzeniu pije się 3 razy dziennie po ½ szklanki. Poprawia trawienie, wzmacnia organizm po chorobach lub nadmiernym przemęczeniu.’
 • Przy kolce żołądka i jelit, biegunkach, jako środek przeciw febrze i orzeźwiający: 2 łyżeczki proszku tataraku zalać szklanką wrzątku.Zaparzać 2 godziny w szczelnie zamkniętym naczyniu. Przecedzić i pić po 1/4 szklanki, 3 razy dziennie pół godzny przed jedzeniem.

W Rosji napar z kłącza stosuje się w chorobach wątroby i dróg żółciowych, zapaleniu pęcherza moczowego, kamieniach w nerkach, szkorbucie, epilepsji, kaszlu, grypie, puchlinie wodnej i do zwiększenia czynności płciowych.

Sproszkowane kłącze
0,25-3 gramowe porcje sproszkowanego kłącza można zażywać 2—5 razy dziennie popijając wodą. Stosuje się w schorzeniach przewodu pokarmowego i jako środek uspokajający. W Indiach tatarakiem leczy się silne postacie nerwic, ale tam olejek eteryczny zawiera ponad 80% azoronu — w polskim znajduje się tylko kilkanaście procent. Proszkiem z kłącza posypuje się czyraki i trudno gojące się rany.kłącze tataraku jak używać

Herbatka z tataraku przy nowotworach jelit i wątroby
1 łyżeczkę zmielonego kłącza zalać szklanką zimnej wody. Odstawić na noc, rano podgrzać. Pić tylko 6 łyków na dzień. Jeden przed śniadaniem drugi po, tak samo w porze obiadu i kolacji.

Żucie kłączy tataraku
Kilka razy dziennie pomaga rzucić palenie. Pobudza wydzielanie soków trawiennych i leczy wrzody przewodu pokarmowego. Zalecane się przy nowotworach płuc, jamy ustnej, krtani, oskrzeli, opłucnej. Pomaga w leczeniu nawet ciężkich przypadków.

Tatarak zastosowania zewnętrzne

Niedowidzenie
W wyciśniętym soku ze świeżego kłącza namoczyć płatek kosmetyczny. Smarować nim powieki kilka razy dziennie.  Zabieg powtarzać kilka dni. Poprawia wzrok, usuwa zmęczenie i ból oczu.

Odwar z kłącza
1,5—2 łyżki rozdrobnionych kłączy tataraku zalać 3 szklankami wody.  Gotować 5 minut na wolnym ogniu pod przykryciem. Odstawić,  po 15 minutach przecedzić. Odwar stosuje się do:

 • Płukania jamy ustnej i gardła przy infekcjach, nieświeżym oddechu
 • Płukanek do włosów przy nadmiernym wypadaniu, łysieniu, łupieżu, skórze łojotokowej i matowieniu – dobrze jest dodać łopian .
 • Do kąpieli wzmacniającej dolewa się ok 1-2 litry wywaru na wannę.
 • Kąpiel z odwarem z kłącza lub liści wzmacnia organizm, odświeża, uspakaja, poprawia nastrój, działa jak afrodyzjak

Działania niepożądane
Przetwory z tataraku stosowane w zalecanych dawkach nie wykazują działania szkodliwego. Kuracja tatarakiem trwa maksymalnie 3 tygodnie. Stosuje się nie częściej niż 2 razy na kwartał.

The post Tatarak zwyczajny – ziele o niezwyczajnym działaniu appeared first on Sekrety-zdrowia.org.

czytaj cały artykuł...

Więcej artykułów od sekrety-zdrowia.org