Go to ...

Newsy Polska i Świat

Wolne polskie media bez cenzury

Lipiec 19, 2018

To dlatego PiS uległ Żydom? Minister Emilewicz usłyszała w Izraelu ultimatum. „Jeśli nie zmienicie ustawy o IPN, to…”


Prawo i Sprawiedliwość tchórzliwie wycofuje się z ustawy o IPN. Przeciwnicy takiej decyzji oceniają, że stało się to pod naciskiem stronnictwa Amerykańsko-Żydowskiego. „Jerusalem Post” podaje, że minister Emilewicz (ta od Gowina – red.) miała usłyszeć, że jeśli Polska nie zmieni ustawy o IPN, to będzie koniec relacji Polsko-Izraelskich.

Premier Mateusz Morawiecki rano złożył wniosek o zmianę ustawy o IPN, co de facto jest wycofaniem się na klęczkach, z najbardziej kontrowersyjnych przepisów. Z kolei Sejm w skandaliczny sposób, bez debaty, przepchnął proponowane zmiany przy zgodzie większości, zarówno z PiS-u, jak i PO, Nowoczesnej oraz PSL-u.

„Polsko-Izraelskie relacje nie powrócą do normalności, dopóki Polska nie zmieni „kontrowersyjnej” ustawy o IPN” – miała usłyszeć w Izraelu Jadwiga Emilewicz. Taką informację przekazał nie byle kto, bo minister współpracy regionalnej Tzachi Hanegbi.

Komentarz Hanegbi pojawił się po spotkaniu, które odbył z polską minister. Niecały tydzień później, zupełnym przypadkiem, rząd Prawa i Sprawiedliwości, w błyskawicznym tempie, bez żadnej dyskusji wycofuje się z nowelizacji ustawy o IPN.

Czytaj także: Krzysztof Bosak ostro o zmianie ustawy o IPN. „Rolę inspirującą ma tu Izrael. Trzeba się szykować na więcej”

Wyjaśniłem, że dopóki nie zostaną wprowadzone zmiany w prawie, to nie będziemy w stanie przywrócić normalnych relacji pomiędzy Polską a Izraelem – potwierdził Hanegbi. Co ciekawe, w poniedziałek Izrael podpisał jednak memorandum o współpracy w dziedzinie innowacji ze wszystkimi państwami Grupy Wyszehradzkiej.

Być może więc jakieś zdolności profetyczne sprawiły, że rząd Izraela wiedział już wcześniej, jak zachowa się w tym kontekście Polska. Wydaje się jednak, że źródło ich informacji było inne, bo już dziś o 18 uda się zorganizować konferencję premierów Morawieckiego i Netanyahu, którzy zaprezentują wspólne stanowisko. Taki traf w dwóch kwestiach, to nie może być przypadek.

„Jerusalem Post” zauważa też, że od czasu uchwalenia nowelizacji ustawy o IPN w lutym tego roku, Polska wspiera dyplomatycznie Izrael, między innymi w ONZ, czasami wbrew wspólnemu stanowisku Unii Europejskiej. Warszawa wstrzymała się między innymi w głosowaniach dotyczących środków ochronnych dla Palestyńczyków, które przeszło większością 120-8.

Zobacz także: Najtwardsi wyborcy masowo odwracają się od PiS-u po kapitulacji przed Żydami. „Czy Wy już kompletnie straciliście rozum?”

czytaj cały artykuł...

Więcej artykułów od nczas.com