Go to ...

Newsy Polska i Świat

Wolne polskie media bez cenzury

Wrzesień 23, 2018

Turcy szantażują Europę. Domagają się zniesienia wiz i straszą napływem migrantów


Minister Spraw Zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu grozi, że Ankara zerwie porozumienie zawarte w 2016 r. z Unią Europejską w sprawie powstrzymywania napływu migrantów do UE, jeżeli Unia nie zniesie obowiązku wizowego dla obywateli jego kraju.

„Jeśli Unia Europejska zachowuje szczerość w swym postępowaniu, będziemy w stanie rozwiązać ten problem. Jeśli nie, nie będzie porozumienia migracyjnego, nie będzie porozumienia w sprawie przyjmowania z powrotem uchodźców. Nie jest to z naszej strony pogróżka ani szantaż. Obie strony powinny dotrzymywać swych zobowiązań” – powiedział turecki minister w telewizji NTV.

Mevlut Cavusoglu domaga się także dopłacenia kwoty brakującej do 6 miliardów euro kompensacji ekonomicznej za przyjmowanie uchodźców przez Turcję.

„Zgodzono się wypłacić nam pod koniec 2018 roku drugą transzę – obiecane 3 miliardy euro. Spodziewam się, że biurokracja zadziała tym razem szybciej. To ważne, aby UE dotrzymała obietnicy” – stwierdził turecki polityk.

Rok temu Erdogan apelował do Turków mieszkających w krajach UE, aby mieli po pięcioro dzieci i w ten sposób dali „najlepszą odpowiedź” na dyskryminację. Erdogan dodał: „To najlepsza odpowiedź na nieuprzejmość i wrogość, której doświadczacie”.

źródło: telewizjarepublika.pl

Artykuł Turcy szantażują Europę. Domagają się zniesienia wiz i straszą napływem migrantów pochodzi z serwisu NDIE.PL.

czytaj cały artykuł...

Więcej artykułów od ndie.pl