Go to ...

Newsy Polska i Świat

Wolne polskie media bez cenzury

Lipiec 23, 2018

Winogrona w walce z rakiem. Naukowcy zbadali antynowotworowe działanie resweratrolu


Jak podaje pismo „Oncotarget” zawarty w winogronach resweratrol hamuje powstawanie agregatów zmutowanego białka p53, które występuje w ponad połowie guzów nowotworowych.

„Oncotarget” informuje, że amyloidowe agregaty zmutowanego p53 są uważane za nowe strategiczne cele w walce z rakiem, ponieważ znajdują się w ponad połowie złośliwych guzów. W normalnej, niezmutowanej wersji białko p53 jest odpowiedzialne za tłumienie komórek nowotworowych i z tego powodu jest często określane, jako „strażnik genomu”.

Zmutowane p53 może jednak utracić tę funkcję i zyskać inne, zakłócając działanie swoich normalnych odpowiedników i przyczyniając się do powstawania agregatów amyloidowych. Niektóre mutacje p53 są wyjątkowo patogenne, podczas gdy inne – nieszkodliwe.

Naukowcy z Instituto Nacional de Ciência e Tecnologia de Biologia Estrutural e Bioimagem (INBEB) oraz Universidade Federal do Rio de Janeiro (UFRJ) prowadzili badania nad resweratrolem, aktywnym biologicznie składnikiem winogron oraz czerwonego wina.

Za pomocą resweratrolu udało się im po raz pierwszy zahamować aglomeracje zmutowanej wersji białka p53 (obecnej w około 60 proc. guzów nowotworowych) oraz zapobiec migracji i namnażaniu komórek raka piersi.

Zdaniem autorów ich odkrycie może doprowadzić do opracowania metody leczenia, która działałaby w więcej niż połowie przypadków raka piersi.

Nczas.com/ PAP Nauka

czytaj cały artykuł...

Więcej artykułów od nczas.com