Go to ...

Newsy Polska i Świat

Wolne polskie media bez cenzury

Lipiec 18, 2018

Wzruszający gest Holendrów. Uhonorują polskiego bohatera II WŚ


Holendrzy w piękny sposób chcą uhonorować wielkiego polskiego bohatera i stratega II Wojny Światowej. Ma to być akt wdzięczności za wyzwolenie miejscowości Breda. Tę w 1944 roku wyzwolił generał Stanisław Maczek.

Polski generał dla Holendrów zamieszkujących w miejscowości Breda jest prawdziwym bohaterem. W sierpniu 1944 roku udało się dowodzonej przez niego 1 Dywizji Pancernej wyzwolić Bredę podczas akcji wzdłuż szosy Caen-Falaise 8 sierpnia 1944 roku.

Swoją 1 Dywizję Pancerną prowadził skrupulatnie w stronę Belgii i Holandii, wyzwalając po drodze jeszcze takie miejscowości jak Gandawa, Passchendale czy Ypres. Jednak to mieszkańcy Bredy postanowili upamiętnić polskiego wojskowego.

Warto dodać, że 40 tys. Holendrów już po wojnie wniosło o uznanie Stanisława Maczka honorowym obywatelem Holandii. Co więcej, holenderski rząd przyznał mu także wysoką emeryturę, dzięki której dożył sędziwej starości w Edynburgu, gdzie zmarł w wieku 102 lat. Jego szczątki spoczęły natomiast w Bredzie na cmentarzu żołnierzy polskich.

ZOBACZ TAKŻE: Co za wstyd! “Prezydent UE” nawalony jak świnia na szczycie NATO

Breda: Gen. Stanisław Maczek uhonorowany za fortunę

Mieszkańcy Bredy postanowili jednak uhonorować wybitnego polskiego wojskowego w jeszcze jeden sposób. W 1997 roku powstało specjalne muzeum poświęcone generałowi Maczkowi. Jednak w 2015 roku muzeum musiało opuścić swoje miejsce z powodu reorganizacji w Ministerstwie Obrony, pod który podlegało.

Breda i jej społeczność nie zgodziła się jednak z tą stratą. Holendrzy wystąpili więc z postulatem, który u niejednego Polaka może wywołać łzy wzruszenia. Uruchomili projekt Generaal Maczek Memorial (Memoriał gen. Stanisława Maczka). W jego ramach Holendrzy wydadzą 1 mln euro.

Plany zakładają budowę nowego budynku muzeum oraz pomnika polskiego bohatera, który jest także bohaterem Holendrów. Po 500 tys. euro mają wyłożyć władze prowincji  Brabancja Północna oraz Narodowa Fundacja na rzecz Pokoju, Wolności i Opieki nad Weteranami.

źródło: dzienniknarodowy.pl

Artykuł Wzruszający gest Holendrów. Uhonorują polskiego bohatera II WŚ pochodzi z serwisu Zobacz WIĘCEJ > – NewsWeb.pl.

czytaj cały artykuł...

Więcej artykułów od newsweb.pl