Go to ...

Newsy Polska i Świat

Wolne polskie media bez cenzury

Lipiec 21, 2018

Zamach islamistów? Niebezpieczny wybuch w wojskowej fabryce przy lotnisku w Kairze. Kilkunastu rannych


W rezultacie wybuchu w pobliżu lotniska w Kairze w czwartek wieczorem co najmniej 12 osób zostało rannych – poinformowała oficjalna agencja prasowa MENA powołując się na służby bezpieczeństwa. Przewieziono je do szpitala. Trwa ustalanie przyczyn eksplozji.

Wcześniej informowano, że wybuch nie spowodował ofiar.

Początkowo sądzono, że wybuchły zbiorniki z paliwem lotniczym. Informowano o wstrzymaniu startów i lądowań samolotów. Później informacje te zdementowano.

Czytaj też: Koniec śmigłowcowej odysei? W Świdniku powstanie nowy model dla polskiej armii

Rzecznik armii egipskiej płk. Tamer al-Rifai poinformował, że wybuch nastąpił na terenie fabryki chemicznej Helipolis for Chemical Industries znajdującej się w pobliżu lotniska w północnej części Kairu. Zbiorniki z paliwem nie ucierpiały. Wybuch spowodował pożar, który wkrótce został opanowany przez służby obrony cywilnej.

Czytaj tez: Wraca normalność. Gubernator Maine zdecydował: wolno leczyć homoseksualizm i zmiennopłciowość

Nie jest jasne czy był to przypadkowy wybuch, czy atak terrorystyczny.

Rzecznik dodał, że przyczyną wybuchu była najprawdopodobniej wysoka temperatura. Podkreślił, że nie było zagrożenia dla portu lotniczego i jego praca nie była przerwana.

Informacje te potwierdził później minister lotnictwa cywilnego Junis al-Masri.

Al-Rifai nie podał do kogo należy fabryka, ale Reuter twierdzi, powołując się żródła w służbach bezpieczeństwo, że należy ona do wojska.

Egipt walczy z radykalną islamską partyzantką, która dokonała wielu ataków, głównie na półwyspie Synaj, gdzie armia prowadzi od lutego br. zakrojoną na szeroką skalę ofensywę. W ostatnim okresie walki z islamistami nieco osłabły.

czytaj cały artykuł...

Więcej artykułów od nczas.com