← menu

Newsy Polska Świat

Niezależne informacje bez cenzury

8 marca 2021

Zidentyfikowali rybę odpowiedzialną za kąsanie ludzi w Morzu Śródziemnym


Balista Fot. Wikipedia

Na francuskich plażach Sète w Hérault i Saint-Raphaël w departamencie Var kąpiący się w morzu doświadczyli tajemniczych ukąszeń. Pojawiły się różne spekulacje, ale ostatecznie ustalono, że winna jest pewna ryba, która nadciągnęła z drugiej strony Atlantyku.

Początkowo podejrzewano meduzy. Winowajcą okazała się jednak „Balistes capriscus”, ryba kolcopłetwa z rodziny rogatnic. Gatunek pochodzi z płytkich części zachodniego Atlantyku. Rozgościł się jednak od Nowej Szkocji po Argentynę, a także na wschodnim Atlantyku, w Morzu Śródziemnym i na zachodnim wybrzeżu Afryki.

Jest to stosunkowo mała ryba, zwykle ważąca mniej niż 2,3 kg i mierząca do 60 cm. Bywa agresywna tylko w okresie lęgowym. Po „naszej” stronie Atlantyku rozmnaża się właśnie w Morzu Śródziemnym.

Ma mocne zęby, których używa do rozłupywania skorupiaków, ale też do odstraszania, gdy czuje się w niebezpieczeństwie w okresie lęgowym. Zagadkę ukąszeń ludzi, które odnotowano jeszcze w czerwcu, rozwiązano dzięki zdjęciu przesłanemu przez jedną z ofiar.

„Balistes capriscus” i jej potężne zęby to kolejny powód potrzeby zachowywania ostrożności w czasie kąpieli na południu Europy. Może jednak Bałtyk, w dodatku z bonem turystycznym, to wybór bardziej racjonalny..?

Le “poisson-mordeur” des plages méditerranéennes identifié

Artykuł Zidentyfikowali rybę odpowiedzialną za kąsanie ludzi w Morzu Śródziemnym pochodzi z serwisu NCZAS.COM.

czytaj cały artykuł...

Więcej artykułów od nczas.com