← menu

Newsy24 Bez Cenzury

Aktualności 24/7

18 czerwca 2025


III Festiwal Muzyki Polskiej w Nowym Jorku


W niedzielę 18 maja odbył się III Festiwal Muzyki Polskiej. Podobnie jak dwa poprzednie, festiwalowa uroczystość odbyła się w urokliwej Galerii Centrum Polsko-Słowiańskim na Greenpoincie. Także tym razem pod honorowym patronatem Konsula Generalnego Rzeczpospolitej Polskiej w NY. Festiwal Muzyki Polskiej uznany został przez władze Centrum Polsko-Słowiańskiego (CP-S), za stały punkt programowej działalności. „Promocja polskiej kultury i tradycji to nasz obowiązek” – podsumowała w rozmowie Bożena Konkiel -członek Rady Dyrektorów CPS, pomysłodawczyni i koordynatorka tego Festiwalu. 

Ten Festiwalowy wieczór był szczególnie uroczysty, Centrum uhonorowało Stana Borysa za całokształt kariery artystycznej, a także za bycie ambasadorem polskiej muzyki i poezji w USA. Legendarny Stan Borys otrzymał prestiżową nagrodę, statuetkę Ignacego Paderewskiego. Dotychczas otrzymali ją Ryszard Zawisny, Alex Storożyński i były Konsul Generalny Adrian Kubicki. 

Na scenie w towarzystwie przyjaciół, uczniów i młodzieży, Bożena Konkiel wraz z Agnieszką Granatowska dyrektorem wykonawczym CPS i znakomitą wokalistką jazzową Małgorzatą Staniszewską wręczyła statuetkę Stanowi Borysowi.  Pani Małgosia, ku wielkiej radości Borysa, wykonała największy przebój ówczesnych czasów – ”Jaskółka uwięziona”. Przy pełnej widowni i brawach na stojąco, światowej sławy artysta – Stan Borys ze wzruszeniem podziękował:

Na zdjęciu od lewej: Małgorzata Staniszewska, Agnieszka Granatowska, Stan Borys z nagrodą i Anna Maleady

“Jestem niezmiernie wdzięczny za tę wspaniałą i piękną nagrodę, przedstawiającą głowę wielkiego Polaka, znakomitego pianisty Ignacego Paderewskiego. To dla mnie ogromny zaszczyt, ponieważ z wielkim zainteresowaniem podążałem w USA śladami tego artysty, od Carnegie Hall i Madison Square Garden w NY, po kalifornijskie Paso Robles. Odwiedziłem także muzeum wielkiego I. Paderewskiego w Los Angeles” – powiedział.

Anna Maleady, wieloletnia menadżerka i pomysłodawczyni artystycznych projektów Stana Borysa, w imieniu Stana i własnym przekazała serdeczne podziękowania i gratulacje dla rodziców, dzieci i młodzieży za wspólną realizację artystycznych projektów – twórczości Stana Borysa w NY.

Po tak uroczystym rozpoczęciu, młodzi artyści uczniowie szkół podstawowych i średnich, indywidualni pasjonaci muzyki polskiej, zaprezentowali swoje zdolności wokalne, muzyczne i taneczne, podobnie chóry i zespoły. Piękne Polki: Julia Greer, Zuzia Smolaga, Angelina Podkalicki i Monika Chibowski –studentki polonijnych szkół i prestiżowych amerykańskich uczelni, poprowadziły konferansjerkę i nadały bardzo radosny kształt imprezie. Wystąpiło ponad 200 artystów. 

WYSTĄPILI:

Piotr Kowalczyk i Chór Copernicus – ze wzruszeniem młody solista wykonał piosenkę „Anna” z repertuaru Stana Borysa, zChórem Copernicus pod dyrekcją Bożeny Konkiel, z akompaniamentem Nicholasa Kaponyasa. Ponadto Chór Copernicus zaśpiewał  „Dzielmy się uśmiechem” (sł. M. Papierski, muzyka J. Krutul). 

Solista Mateusz Raczkowski – z repertuaru Andrzeja Rosiewicza wykonał „Pytasz mnie”.

Dzieci Kostki pod dyrekcją Małgorzaty Dziekońskiej – znakomicie zaprezentowały się w piosenkach „Bo wszyscy Polacy”, „Ja kocham mamę nie tylko od święta”. 

Utalentowany pianista, 12 letni Alexander Salwin – wykonał Polonez As-dur op pt. Fr. Chopin. 

Znana i lubiana para artystów, czyli Sylwia Zawrotniak i William Beaufort – potrafili zachęcić salę do śpiewania i tańczenia utworami „Dwa serduszka cztery oczy” i „Przetańczyć z tobą chcę całą noc”. 

Już rozpoznawalna aktorka, 10 letnia Anna Florek  – wykonała „Baju, baj” z repertuaru Anny Jantar. Mała gwiazda otrzymała ogromne brawa, tego wieczoru wystąpiła 3 razy. 

Uznany tenor Mark Filatov, z akompaniamentem Nicholasa Kaponyasa –  wykonał „Szumi gaju brzezina” Paderewskiego.

Utalentowana Monica Chibowski – zaśpiewała „Słucham cię w radiu co tydzień” z repertuaru Ani Karwan. 

Urokliwa dziecięca grupa folklorystyczna Krakowianki i Górale pod dyrekcją Marii Bielskiej, Haliny Kalitki, Joanny Bis-Zuk i Elżbiety Hetnar – wykonała „Szła dzieweczka” i  „Hej na Krakowskim Rynku”. 

Wokalistka zakochana w muzyce pop, Dagga – Dagmara Czechura – z ciekawą własną interpretacją wykonała „Windą do nieba”  z repertuaru 2 plus 1 i „Co mi Panie dasz” z repertuaru Bajm.

Piotr Kowalczyk i Chór Copernicus
Zespół Dzieci Kostki pod dyrekcją Małgorzaty Dziekońskiej (z prawej z gitarą)
Zespół Krakowianki i Górale, przy pianinie Halina Kalitka
Sylwia Zawrotniak i William Beaufort
Z lewej Bożena Konkiel i Dagga – Dagmara Czechura
Alexander Salwin

INTERMISSON

Przerwa była znakomitym przerywnikiem na pizzę, kawę, słodkości i wodę, ufundowane przez sponsorów.

KOLEJNI WYKONAWCY

Najbardziej rozpoznawalny artysta w Polonii, 9-letni Andrzejek Michoń –zaśpiewał „Już taki jestem zimny drań” z repertuaru Eugeniusza Bodo.

Chór Krakus pod dyrekcją Katarzyny Drucker, z akompaniamentem Oli Watras – z okazji rocznicy urodzin św. Jana Pawła II wykonał ulubiony utwór Papieża Polaka – „Barkę” oraz wakacyjne „Chałupy” (wspólnie z widzami).

Angelina Podkalicki – wykonała „Przetańczyć z tobą chcę całą noc” z repertuaru Anny Jantar. Wokalistka została nagrodzona dużymi brawami.

Anna Kucay, akompaniament Ola Watras – „Gdzie jesteś dziewczyno z dawnych lat„ – wróciła do najpiękniejszych wspomnień i zachwyciła publiczność wykonaniem.

Chór Jutrzenka pod dyrekcją Marka Filatov, akompaniament Nicholas Kaponyas  – „Kraj rodzinny”, „Matko moja”, ulubione pieśni wielu Polaków.

Maturzystka Kamila Karpowicz – zaśpiewała „Elegię o chłopcu polskim” z repertuaru Sanah i Michała Bajora. Wykazała się talentem i znakomitym wokalem.

Chór Hejnał pod dyrekcją Sabiny Nemtusiak, akompaniament Nicholas Kaponyas – wykonał Marsz Pierwszej Brygady” i „Nie lękajcie się.” Po występie chóru, dyrygentka Sabina Nemtusiak otrzymała kwiaty i nagrodę, którą ufundował prezes VII Okręgu Andrzej Kolczynski, w podziękowaniu za współpracę (chórzysta Hejnału).

Solista Mark Giernicki – wykonał „Rysunek na szkle” z repertuaru Krzysztofa Krawczyka. Mark wyznał, że przyjaźnił się z Krzysztofem i to śp. Krzysztof Krawczyk zainspirował go do śpiewania.

Chór Angelus pod dyrekcją Nicholasa Kaponyasa – „Czerwone Maki na Monte Cassino”, „Witaj Majowa Jutrzenko”.Polonijne chóry, w których większość to amatorzy, (nie mówiąc o średniej wieku) śpiewają z wielką energią, a chórzyści zawsze są znakomicie przygotowani. Zapewne to one stanowią „artystyczny łańcuch” znacząco promujący polską pieśń.

Znana sopranistka Katarzyna Drucker, akompaniament Hans Luchs – wykonała utwór „Jestem Wędrowcem”, którego jest autorką i kompozytorką. W rozmowie wyznała, że było to premierowe wykonanie. Artystka zachwyciła nie tylko głosem, lecz także pięknym szmaragdowym strojem, symbolizującym Anioła z przesłaniem „o znaczeniu miłości i życiu w prawdzie”.

Para tancerzy: Ryszard Pawełkiewicz i Stefania Starzyński z Polish-American Dance Company pod dyrekcją Andrzeja Buczka – urokliwie wirowała na scenie, prezentując swoje taneczne umiejętności w tańcach Krakowiaka i Polki.  Krakowskie stroje, w których wystąpili tancerze, dodały koloru i wzbogaciły wizerunek artystów. Długo trwające brawa były ciepłym podziękowaniem.

Chór Jutrzenka pod dyrekcją Marka Flatov (z prawej) i akompaniament Nicholas Kaponyas
Chór Angelus
Chór Krakus pod dyrekcja Kasi Drucker
Mark Giertnicki
Kasia Drucker i Hans Luchs – gitara
Angelina Podkalicki

CZĘŚĆ II

„Szarfowanie Marszałka Parady Pułaskiego” kontyngentu Centrum Polsko-Słowiańskiego

W uroczystości szarfowania uczestniczył Wielki Marszałek Parady Pułaskiego,                                      Arkadiusz „Eric” Bagiński, który dokonał szarfowania wszystkich wyróżnionych przedstawicieli CP-S. Obecnością swoją wydarzenie zaszczycili również: Jadwiga Kopala – wiceprezes Głównego Komitetu Parady Pułaskiego i przedstawiciele Zarządu CP-S, Bożena Konkiel, Edyta Greer                                                                 i Monika Bolkun-Robert, Robert Chibowski – Marszałek Parady Kontyngentu Centrum Polsko-Słowiańskiego, Miss Polonia- Julia Greer, Junior Miss Polonia – Anna Florek, Junior Mr. Polonia – Andrew Michoń.

Od lewej: Miss Polonia – Julia Greer, Marszałek Parady Kontyngentu CP-S – Robert Chibowski, Junior Mr Polonia – Andrew Michoń, Junior Miss Polonia -Anna Florek
Z lewej Oszarfowanie Marszałka CP-S – Roberta Chibowskiego przez Wielkiego Marszałka Parady Pułaskiego – Arkadiusza Bagińskiego, Jawiga Kopala, Artur Dybanowski, Antoni Kuczyński, Leokadia Juszczak, Agnieszka Granatowska, Monica Chibowski

Robert Chibowski – Marszałek z CP-S – jest aktywnym członkiem w Centrum Polsko-Słowiańskim i od 2024 roku pełni funkcję Dyrektora. Wychował się  na Greenpoincie, jest jednym z dwóch synów Henryka i Ewy Chibowskich, dumnych polskich imigrantów. Robert uczęszczał do Szkoły Św. Stanisława Kostki oraz Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Marii Konopnickiej. Jego zaangażowanie wykraczało poza zajęcia szkolne, udzielał się w zespole Krakowiaki i Górale oraz Polskim Harcerstwie. Kontynuując edukację, Robert uczęszczał do Xavier High School na Manhattanie oraz St. John’s University na Queensie. Karierę w finansach rozpoczął w 1994 roku i pracował w renomowanych firmach, w tym przez ostatnie 13 lat w Barclays. W trakcie swojej kariery Robert zawsze kierował się wartościami takimi jak szacunek, uczciwość, służba, doskonałość i odpowiedzialność. Z żoną Aleksandrą, która urodziła się w Polsce, mają dwie córki – Monikę i Sylwię, które również aktywnie uczestniczą w zespole Krakowiaki i Górale oraz uczęszczają do Szkoły Polskiej im. Jana Pawła II w Poconos. Sylwia wciąż uczęszcza do Akademii Katolickiej św. Stanisława Kostki, a Monika jest jej absolwentką. Ich rodzina z dumą celebrują wiele ważnych wydarzeń w Polonii: Monika otrzymała tytuł Junior Miss Polonia Greenpoint w 2018 roku, a Sylwia otrzymała tytuł Little Miss Polonia w Centrum Polsko-Słowiańskim w 2023 roku. Członkowie rodziny są parafianami kościoła św. Stanisława Kostki i chętnie angażują się, jako wolontariusze w działalność parafialną i społeczną, pielęgnują polskie dziedzictwo. Jako obywatel Stanów Zjednoczonych pochodzenia polskiego, Robert z wielką satysfakcją czci swoje polskie korzenie i służy społeczności, która go ukształtowała.

Julia Greer – w tym roku kończy średnią szkołę NEST+M na Manhattanie. Jej pasją jest chemia i matematyka. Planuje studiować inżynierię chemiczną. Julia rozpoczęła naukę na fortepianie w wieku 4 lat w KOBO Music Studio, pod kierunkiem Bożeny Konkiel i Nicholasa Kaponyasa. Od trzech lat śpiewa w Chórze Copernicus, występowała między innymi w Carnegie Hall i Kauffman Center, od dwóch lat gra w szkolnym zespole jazzowym. Oprócz tego, jest lektorem w Kościele Stanisława Kostki na Greenpoincie. Jest uczennicą w Polskiej Szkole Cyryla i Metodego na Greenpoincie. W tym roku zdała maturę. Od września rozpoczyna naukę na prestiżowej uczelni Columbia University.  Julia aktywnie pomaga w Centrum Polsko-Słowiańskim. 

Anna Florek – jest uczennicą 5-tej klasy w programie „utalentowanych uczniów”oraz klasy 6-tej w Polskiej Szkole przy Konsulacie Generalnym RP. Ania jest bardzo zaangażowana w życie polskiej szkoły oraz w życie Polonii aktywnie biorąc udział w akademiach, koncertach i konkursach. Dużym wyróżnieniem dla Ani była recytacja konkursowego wiersza w obecności Pierwszej Damy RP oraz osobiste odebranie dyplomu z rąk pani Agaty Dudy za udział w III edycji międzynarodowego konkursu recytatorskiego „Słowem–Polska” pod patronatem Małżonki Prezydenta RP. Ania od najmłodszych lat jest związana z zespołem Krakowianki i Górale oraz z Polish American Folk Dance Company. Kocha taniec i przez wiele lat była zawodniczką w formacjach tanecznych hip-hop, jazz oraz tańca współczesnego, systematycznie biorąc udział w turniejach i zdobywając zespołowo wysokie pozycje na podium. Przez ostatnie 3 lata Ania codziennie trenuje w szkolnej reprezentacji Cheerleaders, a największym jej osiągnięciem w tej dziedzinie było drużynowe zdobycie 1-ego miejsca oraz statusu  Grand Champion w krajowych zawodach Cheerleaders w pierwszą sobotę maja tego roku w Atlantic City. Ania gra również na pianinie i śpiewa w The Copernicus Children’s Choir, dzięki któremu miała zaszczyt brać udział w wielu prestiżowych koncertach, miedzy innymi w Carnegie Hall, Kaufman Center oraz śpiewać gościnnie wraz z Piotrem Rubikiem. Ania miała przywilej również występować wielokrotnie ze Stanem Borysem oraz Małgorzatą Staniszewską zarówno “śpiewająco”, jak też recytując poezję Norwida. Chętnie wspomaga woluntariat, codziennie rano pracuje w szkolnym patrolu, pomagając w szczególności najmłodszym uczniom, którzy traktują ją jak starszą siostrę. Pomaga jako asystentka instruktora tańca, podczas zajęć młodszej grupy Krakowianek i Górali. Natomiast podczas pandemii chętnie pomagała w lokalnej organizacji charytatywnej sortując odzież do dystrybucji wśród mieszkańców dzielnicy Queens. W wolnych chwilach Ania lubi czytać książki, a podczas wakacji  doskonali  swoje umiejętności żeglarskie.

Andrew Michoń – solista, tancerz, aktor. Mieszka i uczy się w Nowym Jorku. Od najmłodszych lat występuje na różnych imprezach polonijnych, śpiewa i pięknie recytuje wiersze. Jest najbardziej rozpoznawalnym artystą wśród polonijnych dzieci. Uwielbia się uczyć, a jego ulubione przedmioty to historia i chemia. Mimo tego, że ma tylko 9 lat, jest dzieckiem wybitnie uzdolnionym i zdał egzaminy do szkoły średniej. Występuje w zespole „Krakowianki i Górale”, a obecnie tańczy w zespole Polish American Folk Dance Company. Kocha muzykę, poezję i teatr. Od kilku lat rozwija swój talent wokalno-aktorski występując w THEOS Theatre and Opera Society, gdzie zagrał w kilku przedstawieniach, a na Festiwalu „Pieśń i Poezja Polskiemu Sercu Bliska”, wraz ze Stanem Borysem recytował wiersz „Do Potomności „ – Cypriana Kamila Norwida. W Konsulacie Generalnym RP w Nowym Yorku, dzięki zaangażowaniu menadżerki Stana Borysa, Anny Maleady wystąpił z tym samym wierszem w duecie wraz z legendarnym Stanem Borysem podczas Festiwalu Żołnierzy Wyklętych. W Bożonarodzeniowym Koncercie w Kościele św. Stanisława Kostki recytował oraz śpiewał Pastorałki Stana „Chwalcie Dziecinę” i „Kolęduje Niebo Ziemi”. Ulubiona opera Andrzejka to „Czarodziejski Flet”.  Zagrał główne role w szkolnym teatrze „Teatr Wielki i Bąbelki”. W marcu 2025 roku zdobył 1. miejsce w Konkursie Bajek, Baśni i Legend Polskich, który odbył się Fundacji Kościuszkowskiej. Z okazji 20. rocznicy śmierci papieża Jana Pawła II wystąpił 3 kwietnia 2025 roku w prestiżowym Kaufman Music Center na koncercie „Gala in Memory of John Paul II” organizowanym przez Fundacje Kultury i Sztuki z Warszawy. Zaśpiewał „Barkę” ulubioną piosenkę Jana Pawła II, u boku czołowych solistów z Metropolitan Opera, sopranistki Brittany Renee, laureatki nagrody GRAMMY i niesamowitego tenora Paula Appleby, który występuje na scenach najbardziej prestiżowych sal koncertowych i oper na świecie.

Centrum Polsko-Słowiańskie gotowe na Paradę Pułaskiego

Po zakończeniu programu III Festiwalowej Edycji Muzyki Polskiej, odbyła się fantowa loteria, którą przygotowała Bożena Konkiel, przewodnicząca Komisji Stypendialnej przy CP-S i Edyta Greer, członek komisji Rewizyjnej przy CP-S. Jak wynikało z zapowiedzi, całkowity dochód zostanie przeznaczony na stypendia dla studentów polskiego pochodzenia.

Sponsorzy festiwalu i loterii:  Robert i Aleksandra Chibowscy, Patricia’s Pizza and Pasta,Monika Bolkun i Carlos Robert,Katarzyna i Grzegorz FlorekFortunato Brothers, Capri Jet Realty Corp-Agata Landa, E-H Sky Flowers, AllState Insurance-Robert Dworniczak,Arthur Funeral HomeDriggs Meat MarketKiki Morris-Personal Trainer, Family Dental Care-Bozena Piekarz Lesiczka,Barbara i Kazimierz Wadolowski, Peter Pan,Met Food Markets of Greenpoint, Restauracja KarczmaParadise Flowers-Jessica StańczakFamily Dental Studio-Paweł Dyczek,BQE Wine & Liquors- Michael Dolega,Rome to Brooklyn PizzaFushimi Williamsburg, Dermatolog Marek Poliwoda, 7 Days Wine and Spirits. Elzbieta Milko, Bozena Konkiel, Nicholas Kaponyas, Teresa Puk, Ann Marie Gorczyca, Marzena Zabinska, Zofia Kazior, Katarzyna Drucker, Beata Langowski, Beata i Teddy Puk, Elżbieta i Dariusz Knapik, Edyta i Andrzej Kadzielawski, Ryszard Semko, Kaskade Restaurant, Cafe Riviera, Bagatelle Store, Kyoto Sushi, Amber Stake House, Northside Bakery, Markowa Apteka, Kiszka Meat Market, Syrena Bakery, Alexander Greer, Matthew Czyż.

Loteria: ponad 60 nagród o łącznej wartości przekraczającej 6 tysięcy dolarów!

Szczególne podziękowania dla: Edyty Greer, Melanii Smolaga, Alexandry Chibowski, Marzeny Zabińskiej, Małgorzaty Michoń, Tomasza Masłowskiego, Jacka Obryckiego i Nicholasa Kaponyasa.

Autor tekstu i zdjęć: Elżbieta Popławska

Artykuł III Festiwal Muzyki Polskiej w Nowym Jorku pochodzi z serwisu Nowy Dziennik.

Oceń
czytaj cały artykuł...

Więcej artykułów od dziennik.com

Newsy24 Bez Cenzury
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.