Iran przygotowuje się do porzucenia opracowanego w USA Globalnego Systemu Pozycjonowania (GPS) na rzecz chińskiej sieci satelitarnej BeiDou. Decyzja następuje po niepokojących zakłóceniach sygnałów GPS podczas ostatnich konfliktów. Jak wierzą irańscy urzędnicy, zakłócenia zostały zaaranżowane przez Izrael i USA w celu śledzenia i namierzania ich wojskowych i politycznych przywódców.
Wiceminister Komunikacji Ehsan Chitsaz potwierdził, że rząd aktywnie opracowuje plany przejścia kluczowych sektorów – transportu, rolnictwa i usług internetowych – na BeiDou, co stanowi strategiczne przestawienie w kierunku technologicznej sfery wpływów Pekinu.
Ten ruch to nie tylko kwestia nawigacji; to bezpośrednie wyzwanie dla amerykańskiej hegemonii technologicznej. Od dziesięcioleci GPS, system stworzony…