Izrael wybuduje 22 nowe żydowskie osiedla na terytorium Palestyny
29 maja 2025
Izraelskie ministerstwo obrony ogłosiło w czwartek, że rząd zatwierdził 22 żydowskie osiedla na okupowanym Zachodnim Brzegu. Zezwolenie obejmuje budowę nowych placówek i legalizację już istniejących. Na Zachodnim Brzegu jest już ponad 140 osiedli, co podsyca konflikt izraelsko-palestyński.
To „historyczna decyzja”, która wzmocni „strategiczną kontrolę nad wszystkimi częściami Judei i Samarii” i zapobiegnie „powstaniu państwa palestyńskiego” – zaznaczono w komunikacie ministerstwa. W Izraelu „Judea i Samaria” to oficjalne określenie terytorium opisywanego na świecie jako Zachodni Brzeg Jordanu albo Cisjordania.
Na okupowanym przez Izrael od 1967 r. Zachodnim Brzegu mieszka blisko 3 mln Palestyńczyków i ponad pół miliona żydowskich osadników. Znajduje się tam 141 uznawanych przez władzę izraelskie osiedli oraz 224 nielegalnych z punktu widzenia władz w Jerozolimie osad. Większość państw świata uznaje całość żydowskiego osadnictwa na tym terenie za niezgodną z prawem międzynarodowym.
Budowa osiedli przyspieszyła w ostatnich latach i jest popierana m.in. przez skrajnie nacjonalistyczne ugrupowania wchodzące w skład obecnego rządu izraelskiego.
„To wielki dzień dla ruchu osadniczego i państwa izraelskiego (…) zasiedlanie naszej ojczyzny jest tarczą, która chroni państwo Izrael” – skomentował minister finansów Becalel Smotricz, który jest liderem wspierającej osadnictwo partii Religijny Syjonizm.
Mieszkańcy żydowskich osiedli mają obywatelstwo izraelskie. Za rozbudową osadnictwa na okupowanych terenach stoją motywacje religijne, ale i strategiczno-polityczne oraz ekonomiczne.
22 nowo zatwierdzonych osiedli obejmuje legalizację dziewięciu istniejących, ale nieuznawanych przez władze placówek, ale też utworzenie nowych, w tym położonych w głębi palestyńskiego terytorium, oraz odbudowę kilku usuniętych wcześniej przez Izrael punktów – wyliczył dziennik „Haarec”.
Palestyńczycy uznają ekspansję żydowskiego osadnictwa za próbę faktycznej aneksji i przeszkodę w budowie swojego przyszłego niepodległego państwa.
Izrael jest od dawna oskarżany o łamanie praw Palestyńczyków na okupowanych terytoriach, w tym przymusowe przesiedlenia i przejmowanie ziemi. W ostatnich latach rośnie też aktywność żydowskich ekstremistów i ich przemoc wobec Palestyńczyków, na co zwracają uwagę również izraelskie służby bezpieczeństwa.
Z Jerozolimy Jerzy Adamiak (PAP)
adj/ ap/
Artykuł Izrael wybuduje 22 nowe żydowskie osiedla na terytorium Palestyny pochodzi z serwisu Nowy Dziennik.
czytaj cały artykuł...