14 maja 1943 roku ppłk Zygmunt Berling wydał rozkaz organizacyjny dla formującej się pod jego dowództwem 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Jednostka powstawała na terenie Związku Sowieckiego, w Sielcach nad Oką koło Riazania. Jej utworzenie było elementem polityki Stalina po zerwaniu 25 kwietnia 1943 roku stosunków dyplomatycznych z rządem Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. Pretekstem […]
Artykuł Polacy między łagrami a sowiecką polityką. Historia dywizji kościuszkowców pochodzi z serwisu Kresy – wiadomości, wydarzenia, aktualności, newsy.