Przesłanie solidarności i człowieczeństwa
13 maja 2025
Wojtek Maślanka
Była to wyjątkowa Msza Papieska, ponieważ została odprawiona w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, święta ustanowionego w 2000 roku przez Jana Pawła II. Polskiemu Ojcu Świętemu była też dedykowana w związku z przypadającą na 18 maja 105. rocznicą jego urodzin oraz 20. rocznicą śmierci, która miała miejsce 2 kwietnia.
W niedzielę, 27 kwietna, minęła także 11. rocznica kanonizacji Jana Pawła II, której dokonał papież Franciszek. Jemu również dedykowana była ta uroczysta msza św. w związku z jego śmiercią, która nastąpiła w poniedziałek wielkanocny, 21 kwietnia, i pogrzebem mającym miejsce w sobotę poprzedzającą Niedzielę Miłosierdzia Bożego.
W związku z tym podczas tegorocznej Mszy Papieskiej w centralnym miejscu prezbiterium katedry św. Patryka wyeksponowany był portret papieża Franciszka oraz pamiątki, jakie po nim pozostały w tej świątyni: ferula, kielich, krzesło, na którym siedział podczas mszy św. odprawionej w ramach pielgrzymki do Stanów Zjednoczonych we wrześniu 2015 roku w Madison Square Garden na Manhattanie, a także piuska i stuła, które wówczas miał założone na sobie.
Mszy Papieskiej przewodził bp Witold Mroziewski, a towarzyszyli mu m.in. ks. Andrew King i proboszcz katedry św. Patryka, ks. Enrique Salvo, który wygłosił okolicznościowe kazanie. Wspominał w nim św. Jana Pawła II oraz zmarłego papieża Franciszka, a także św. Faustynę, apostołkę Bożego Miłosierdzia. Proboszcz katedry św. Patryka dużo czasu poświęcił zmarłemu biskupowi Rzymu. Mówił o jego odejściu, które nastąpiło w szczególnym okresie Zmartwychwstania Pańskiego, w świąteczny poniedziałek, 21 kwietnia.
„Przez to mieliśmy połączenie wielkanocnej radości i smutku związanego ze śmiercią papieża Franciszka” – podkreślił kapłan. Przybliżył także jego duchową drogę i moment, w którym mając 17 lat poczuł powołanie kapłańskie. Ks. Enrique Salvo zwrócił także uwagę na akt miłosierdzia i jego znaczenie w naszym życiu, jak również w przesłaniu z jakim do ludzi wychodził zmarły Ojciec Święty.
„Kochajmy Boga tak, jak nas tego uczył Jezus. Będziemy wówczas jego narzędziami w przekazywaniu miłości i miłosierdzia na tym świecie, o czym papież Franciszek przypominał nam wielokrotnie” – podkreślił kapłan wygłaszający kazanie.
O znaczeniu nauczania i pontyfikatu obu papieży – św. Jana Pawła II oraz zmarłego niedawno Franciszka – mówił także uczestniczący w uroczystej mszy św. konsul generalny Mateusz Sakowicz, który tuż przed jej zakończeniem wygłosił krótkie przemówienie. Jako współorganizator Mszy Papieskiej podziękował kardynałowi Timothy’emu Dolanowi za możliwość odprawienia tej dorocznej liturgii, a celebransowi bp. Witoldowi Mroziewskiemu oraz wszystkim koncelbransom za jej poprowadzenie. Słowa wdzięczności skierował także do wszystkich uczestników mszy św. za liczną obecność. Jednak najważniejsze były słowa jakie konsul generalny wypowiedział na temat św. Jana Pawła II i papieża Franciszka.
„Pamiętamy o nich obu: jako o przywódcach Kościoła katolickiego i jako o światowych autorytetach moralnych, którzy postawili ludzką godność w centrum swojej misji” – podkreślił Mateusz Sakowicz. Dyplomata podkreślił, że Jan Paweł II był duchowym przywódcą, który w sposób pokojowy doprowadził do politycznych zmian oraz do upadku komunizmu w Polsce i w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Przypomniał jego słynne słowa: „Nie lękajcie się”, które wielu ludziom pomogły przetrwać walkę o pełną wolność i suwerenność.
„Pokazał światu, że wiara, oparta na godności i wolności człowieka, posiada moc, która może zmienić bieg historii” – wyjaśniał konsul generalny. Dodał też, że papież Franciszek był kontynuatorem tej drogi wytyczonej przez polskiego Ojca Świętego.
„Obaj ci wielcy papieże, na swój sposób, wywarli głęboki wpływ na świat, w którym żyjemy. Wzywali nas do słuchania ubogich, do obrony wolności i sprawiedliwości oraz do bezwarunkowej miłości. Niech ich pamięć żyje w naszych sercach, a co ważniejsze, w naszych czynach” – zaapelował na koniec Mateusz Sakowicz. Przemówienie konsula generalnego nie tylko podkreśliło wyjątkowość tej mszy św., ale również przypomniało wiernym przesłanie solidarności i człowieczeństwa będące sednem pontyfikatów obu Ojców Świętych.
Polskich elementów w tej uroczystej Mszy Papieskiej było więcej. Funkcję lektorów czytających Biblię (tzw. pierwsze i drugie czytanie) pełnili członkowie zarządu Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży: Isabelle Mazgaj i Jakub Staniewski. Z kolei tzw. modlitwę wiernych odczytali: Emilia Idec, Maya Kopczewski, Peter Wojtaś i Dawid Pietruszewski, a dary chleba i wina podawały dzieci z zespołu Krakowianki i Górale. Poza tym pięknym śpiewem uroczystość uświetniła sopranistka Małgorzata Kellis. Ukochaną pieśń św. Jana Pawła II – „Barkę” zaśpiewali z nią wszyscy polscy wierni zebrani w katedrze św. Patryka.
Uroczystego charakteru tej wyjątkowej mszy św. dodawały poczty sztandarowe Ligi Morskiej z Ozone Park, Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Henryka Sienkiewicza z Brooklynu, a także parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza na Brooklynie oraz działającej przy niej Polskiej Szkoły Dokształcającej. Poza tym, prócz konsula generalnego Mateusza Sakowicza oraz wielu wicekonsulów i pracowników Konsulatu Generalnego, w dorocznej Mszy Papieskiej wziął udział ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski oraz Maja Steczkowska, pełniąca funkcję dyrektora Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku. Liczną reprezentację stanowili także przedstawiciele polonijnych organizacji, ZHP, Komitetu Głównego Parady Pułaskiego, lokalni marszałkowie i młodzież szkolna.
Artykuł Przesłanie solidarności i człowieczeństwa pochodzi z serwisu Nowy Dziennik.
czytaj cały artykuł...