Smith: Przełom w rozmowach z Amerykanami
5 czerwca 2025
Premier prowincji Alberta Danielle Smith zapowiedziała w środę, że nastąpił „przełom” w rozmowach z Amerykanami na temat roli Kanady w dążeniu Stanów Zjednoczonych do dominacji energetycznej, ponieważ cła prezydenta Donalda Trumpa w dalszym ciągu powodują niepewność w stosunkach dwustronnych.
„Udało nam się dokonać przełomu w dyskusji na temat dominacji energetycznej i tego, jak Kanada może się do tego przyczynić, czy to poprzez ropę naftową, gaz, kluczowe minerały, uran z Saskatchewan, czy energię elektryczną z wielu naszych prowincji” – powiedziała Smith w wywiadzie dla The Canadian Press w ambasadzie w Waszyngtonie.
Trump wrócił do Białego Domu z zamiarem zwiększenia produkcji energii w Ameryce. Smith powiedziała, że chociaż argument dotyczący energii odniósł sukces, trwają rozmowy na temat innych branż.
W tym tygodniu premier Alberty przebywała w stolicy Stanów Zjednoczonych na spotkaniach i forum poświęconym energetyce , ponieważ Trump podwoił cła na import stali i aluminium. Kanada jest głównym dostawcą do USA, a kanadyjski przemysł twierdzi, że cła w wysokości 50 procent będą druzgocące.
Smith powiedziała, że rozmawiała ze swoimi amerykańskimi odpowiednikami i wyjaśniła, że szczególnie w przypadku ceł na aluminium, są one „dokładną definicją cła będącego jednocześnie karą”. Stany Zjednoczone importują około 60 procent swojego aluminium z Kanady. Kanadyjski przemysł w dużej mierze wykorzystuje energię wodną, aby uczynić wysokie koszty energii związane z wytopem bardziej przystępnymi cenowo. Smith dodała, że Stany Zjednoczone nie mają możliwości rozwinięcia rodzimego przemysłu, który wypełniłby lukę.
Trump na początku swojego powrotu do Białego Domu zwrócił uwagę na Kanadę, a jego cła na stal, aluminium i samochody wywróciły do góry nogami kanadyjski przemysł. Prezydent wielokrotnie powtarzał, że nie potrzebuje niczego od Kanady, ale jego działania pokazują, że nadal ceni handel z północnym sąsiadem Ameryki.
Sekretarz ds. handlu Howard Lutnick został zapytany podczas przesłuchania w Senacie USA w środę o taryfy na Kanadę. Lutnick wskazał na trójstronne porozumienie i powiedział, że import zgodny z CUSMA pozostaje wolny od taryf. Ustawa CUSMA została wynegocjowana podczas pierwszej kadencji Trumpa i miała zostać obowiązkowo poddana przeglądowi w przyszłym roku. Smith powiedziała, że nie jest jasne, kiedy mogłyby się rozpocząć negocjacje CUSMA, ale istnieje „zachęta lub oczekiwanie, że możemy osiągnąć pewnego rodzaju odprężenie lub tymczasowe porozumienie do czasu spotkania G7”.
Nie jest jasne, czy będą to zobowiązania dotyczące CUSMA, czy osobne porozumienie w sprawie obecnych taryf.
Carney zapowiedział, że Kanada wynegocjuje nową umowę gospodarczą i bezpieczeństwa ze Stanami Zjednoczonymi.
Minister handlu USA i Kanady Dominic LeBlanc, który we wtorek spotkał się z Lutnickiem w Waszyngtonie, powiedział, że „ma nadzieję, że uda nam się osiągnąć najlepszy wynik dla Kanadyjczyków”.
Carney i Trump dołączą do liderów z Francji, Niemiec, Japonii, Wielkiej Brytanii, Włoch i Unii Europejskiej od 15 do 17 czerwca na szczycie liderów G7 w Kananaskis. Zaproszono również prezydent Meksyku Claudię Sheinbaum.
Smith powiedziała, że „dla Kanady i USA ma sens szybkie osiągnięcie porozumienia”. Dodała, że Amerykanie mają „większe problemy” w kwestii innych ważnych priorytetów politycznych.
The post Smith: Przełom w rozmowach z Amerykanami appeared first on Goniec.
czytaj cały artykuł...