← menu

Newsy24 Bez Cenzury

Aktualności 24/7

23 czerwca 2025


SZALEŃSTWO „METALOWEJ NOCY” w Centrum Polsko-Słowiańskim


W gościnnych progach Centrum Polsko-Słowiańskiego w sobotę 10 maja, 2025 r. odbył się 2 METAL FESTIWAL. To była najprawdziwsza metalowa jazda bez trzymanki. Dla chętnych przygotowano zatyczki do uszu. Tylko jedna osoba potraktowała to poważnie, pozostali znając ten rodzaj muzyki, nie tylko słuchali, ale również tańczyli. Oj działo się!

W super „metalowym humorze” artystów i gości powitała dyrektor wykonawcza CPS Agnieszka Granatowska wraz ze swoją przemiłą asystentką Claudią Nytko. „Bardzo się cieszę, że na scenie w Centrum Polsko-Słowiańskim występują zespoły, które grają różnego rodzaju muzykę i że każdy pod naszym gościnnym dachem może znaleźć coś dla siebie” – powiedziała. „W ramach owocnej współpracy z muzykami z różnych stanów, stworzyliśmy festiwal, podczas którego zaprezentujemy twórczość zdolnych artystów polskiej i amerykańskiej sceny metalowej. Jestem bardzo zadowolona, że Centrum Polsko-Słowiańskie stało się miejscem, gdzie artyści lubią występować, a publiczność chętnie przychodzi, aby się zabawić, przy dźwiękach różnej muzyki. Nie ukrywam, że naszym celem jest organizowanie wydarzeń muzycznych na najwyższym poziomie artystycznym. Zaproszone przez nas zespoły prezentują różne odmiany ciężkiego grania, ale łączy je wysoki poziom artystyczny. Cieszę się, że na festiwalu zabrzmią utwory słynnego zespołu Metallica, ponieważ rodzinnie słuchamy tego zespołu i byliśmy na wielu koncertach tej legendarnej już grupy. Jestem zadowolona, że nasza organizacja otworzyła swoje progi dla tak różnorodnych inicjatyw, tym razem w zabytkowej Sali rozbrzmiewać będzie muzyka metalowa! Ten festiwal jest dowodem na to, że Centrum rozwija skrzydła” – dodała.

Dyrektor wykonawcza stwierdziła też, że tego typu wydarzenie nie byłyby możliwe, gdyby nie wspaniała współpraca z wieloma osobami min. Marcinem Żurawiczem, znanym polonijnym dziennikarzem i fotografikiem, który jest koordynatorem tego festiwalu oraz Krzysztofem Bućko akustykiem. „Serdecznie im za to dziękuję” – powiedziała.

Dyrektor wykonawcza Agnieszka Granatowska (w środku) rozmawia z wokalistą Formacji One of Seven Darkiem Brynczką. Z lewej Marcin Żurawicz i cały zespół

Nie było tłumów, przybyli znawcy i amatorzy heavy metalu. Po powitaniu w dwóch językach, (gratulacje) panie poprosiły o zabranie głosu koordynatora Festiwalu, znawcę heavy metalu Marcina Żurawicza. Marcin przedstawił główną ideę tego Festiwalu. „Chcielibyśmy, aby w CPS pojawiały się różne zespoły z Polakami w składzie” – stwierdził. Dodał, że artystów, którzy pojawiają się na festiwalowej scenie bez względu na gatunek wykonywanej muzyki, łączy coś więcej… To olbrzymia pasja muzyczna i wytrwałość, aby stale ją rozwijać, co w dzisiejszym zabieganym świecie wcale nie jest takie łatwe i oczywiste.

Trzy zespoły, które tego dnia wystąpiły na scenie: Minimal Absolution, One Of Seven i Metalika by Metalfier, zostały znakomicie opisane przez Marcina Żurawicza w Nowym Dzienniku i na stronach CPS. Zainteresowanych zapraszam na strony wymienionych publikatorów.

One Of Seven w pełnym składzie na scenie
Zespół Minimal Absolution – zdjęcie Formacji z dyr. Agnieszką Granatowska i Koordynatorem Festiwalu Marcinem Żurawiczem (drugi z lewej)
Metalika by Metalifier z wielbicielkami
Metalika by Metalfier z zaproszonym gościem przy mikrofonie

Claudia Nytko – studentka z NY z radością dla angielskojęzycznych gości i ich rodzin przekazała informacje po angielsku:

„The idea of the festivals is that each year, different bands with Polish group members in their line-up, will perform at the Center, and this condition has been met so far. However, the artists who appear on the festival stage regardless of the genre of music performer, have something else in common. It is a huge passion for music and the discipline to constantly develop it, which in today busy world is not so easy. Today, the stage will feature: Minimal Absolution, One Of Seven, and Metalika by Metalfier, who to Agnieszka satisfaction will play songs by the legendary Metallica. I am very glad that our organization opens its doors to such diverse initiatives and this time rock music will resound in the beautiful hall! This festival is proof that the Center is undergoing a real metamorphosis”.

Wymienione formacje, które zagrały tego wieczoru, należą do czołowych reprezentantów polonijnej sceny heavy-metalowej Wschodniego Wybrzeża i każda z nich została założona przez Polaków. W trwającym 3 godziny koncercie zespoły Minimal Absolution i One of Seven zaprezentowały autorskie kompozycje, natomiast Metalika by Metalfier wykonała utwory legendarnej grupy Matallica.

Zespół Minimal Absolution – powstał w 2017, pięcioosobowa formacja to Piotr Golda – wokal, Ruben Jessurum – gitara i Robert Lewis – gitara, Paweł Golda – perkusja, Shahob Newman – gitara basowa. 

Formacja One Of Seven powstała w 2011 r. z inicjatywy wokalisty Darka Brynczki, gitarzysty Konrada Ceremugi, basisty Michała Paci i perkusisty Jakuba Doktora.

Metalika by Metalfier została założona przez charyzmatycznego lidera formacji Andrew Jandy – wokal, Mike – gitara, Johny – gitara basowa, Bernard – perkusja.                                                                      

Na zakończenie dyrektor wykonawcza Agnieszka Granatowska, podziękowała wszystkim artystom, ich rodzinom oraz wolontariuszom pracownikom C P-S, którzy wspomagali imprezę: Claudii Nytko, Uli Galej, Bożenie Nowak i  Stanisławowi Cebuli.

Publiczność nagrywała i robiła zdjęcia
Wiek nie ogrywał żadnej roli, dziadkowie z wnukami (ze słuchawkami w wózku)

To była najprawdziwsza metalowa jazda bez trzymanki!

Centrum Polsko-Słowiańskie powstało w 1972 r. i od tego czasu promuje polską kulturę w Nowym Jorku oraz świadczy usługi prawne i socjalne dla Polonii oraz lokalnych społeczności. Mimo zmian demograficznych, CPS liczy około 30 tysięcy członków i jest obecnie największą na Wschodnim Wybrzeżu społeczno-kulturalną organizacją polonijną. 

Autor tekstu i zdjęć: Elżbieta Popławska

Artykuł SZALEŃSTWO „METALOWEJ NOCY” w Centrum Polsko-Słowiańskim pochodzi z serwisu Nowy Dziennik.

Oceń
czytaj cały artykuł...

Więcej artykułów od dziennik.com

Newsy24 Bez Cenzury
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.