11 maja 1573 roku w podwarszawskiej wsi Kamień miało miejsce przełomowe wydarzenie w historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów – w pierwszej wolnej elekcji królem Polski i wielkim księciem litewskim został wybrany Henryk Walezy, brat króla Francji Karola IX. Był to pierwszy monarcha wyłoniony w systemie elekcji viritim, czyli przez wszystkich obecnych szlachciców głosujących osobiście. Rozwiązanie to […]
Artykuł Taki system wyłaniania monarchy był ewenementem na skalę europejską. Pierwsza wolna elekcja pochodzi z serwisu Kresy – wiadomości, wydarzenia, aktualności, newsy.