← menu

Newsy24 Bez Cenzury

Aktualności 24/7

13 czerwca 2025


Tegoroczne stypendia przyznane studentom polonijnym


Trenton

W niedzielę 27 kwietnia Polish Arts Club of Trenton (PACT) zorganizował lunch, aby przyznać 14 stypendiów, po 1 500 dolarów uczniom szkół średnich z okolicy, którzy w tym roku rozpoczną studia w college’ach czy uniwersytetach. Przyjęcie odbyło się w Trenton Country Club i obejmowało występ członków zespołu PKM Zespołu Tańca Ludowego z Filadelfii, który w tym roku obchodzi 110. rocznicę istnienia.

PKM Zespół Tańca Ludowego z Filadelfii oraz Prezes Bill Muszynski (po środku) / AUTOR: Liz Radzki

Następujące osoby otrzymały nagrody:

Allyson Mary Bednarek – LIM (Laboratory Institute of Merchandising) College, MD

Jacob Joseph Berry – przyjęty do wielu college’ów

Olivia Noelle Cieslak – University of South Carolina

Olivia Aleksandra Kaczynska – University of Miami

Dominick Korwek – Penn State, Abington Campus

Jakub Kula – Mercer Community College,  New Jersey

Victoria Agatha Mazur – Rider University, New Jersey

Filip Milik – Temple University, Philadelphia, PA

Olivia Elizabeth Pomin – University of Pittsburgh, PA

Pola Szablowski – Villanova University, PA

Kacper Szyszko – Penn State, Abington Campus

Zuzanna Trzasko – Rutgers University,  New Jersey

Andrew John Usmiani – Gettysburg College, PA

Emilia Wroblewski – Stevenson University, Maryland

Jennifer C. Williams, radna miasta Trenton, wręczyła każdemu uczniowi certyfikat uznania za osiągnięcia naukowe i akademickie w imieniu Rady Miasta i Burmistrza Reeda Gusciora. Certyfikaty honorowe od Rady  Powiatu Mercer wręczyła Lucylle R.S. Walter – Przewodnicząca. Obecny był również Dan Benson, Dyrektor Generalny Powiatu Mercer.

Nagrody te zostały przyznane z funduszu pieniężnego utrzymywanego przez PACT; także z zapisu pozostawionego przez Lubomira Zabilskiego, w celu sfinansowania stypendiów. Darowizny na pokrycie pełnego stypendium indywidualnego były od Cynthia Gilbert i Ernest Schirmer; na pamięć Jamila Faridy’ego; na pamięć Stephanie B. Winowicz; oraz przez Poulson & Van Hise, Funeral Directors.

Informacje o tych stypendiach można znaleźć na stronie internetowej PACT: http://www.trentonpolisharts.org/

Studenci wyróżnieni stypendiami / AUTOR: David Jose

Podczas ceremonii dr Peter I. Bogucki, prodziekan w Princeton University Engineering School, otrzymał nagrodę za swoje osiągnięcia w zawodzie i Polonii. Archeolog przez lata prowadził badania w Polsce. Jego obszarem badań są prehistoryczne społeczeństwa epoki kamienia łupanego. Na podstawie wykopalisk przeprowadzonych na Centralnym Płaskowyżu Polski, wzdłuż Wisły, on i jego współpracownik Richard Grygiel z Muzeum Antropologii i Archeologii w Łodzi, stworzyli interesujący obraz codziennego życia tych wczesnych rolników i łowców-zbieraczy. Jest autorem „Barbarzyńców” (The Barbarians), książki przeznaczonej dla czytelników ogólnych, która dobrze wprowadza w odległą prehistorię Europy i Polski, gdy ziemie te były zamieszkane przez dzielne grupy przedsiębiorczych ludzi – naszych przodków. W uznaniu za tę pracę otrzymał dwie wybitne nagrody książkowe od Society for American Archeology i od Archeological Institute of America. Każdy ze stypendystów w  Trenton otrzymał egzemplarz jego książki.

Od lewej: Prezes PACT-u William Muszynski nadaje nagrodę dr Piotrowi Boguckiemu / AUTOR: Liz Radzki

Filadelfia

W niedzielę 4 maja Polish Heritage Society of Philadelphia  (Towarzystwo Polskiego Dziedzictwa w Filadelfii PHSP) rozdało tegoroczne nagrody stypendialne podczas przyjęcia po mszy świętej w sanktuarium   Amerykańskiej  Częstochowy w Doylestown, Pensylwania. Fundusze na te stypendia są zbierane przez Towarzystwo podczas różnych imprez kulturalnych. W tym roku rodzina Josepha Zazycznego, byłego radnego miasta Filadelfia, przekazała znaczny zapis na ten cel ku jego pamięci.

Dr Teresa G. Wojcik, przewodnicząca komisji stypendialnej, ogłosiła stypendystów. Jest ona profesorem edukacji na Uniwersytecie Villanova  w Pensylwanii i obecnie pełni funkcję przewodniczącej Wydziału Edukacji i Doradztwa. Wraz z panią dr Mary Kay Pieski prowadzi organizację non-profit Eagle-Orzel Educational and Cultural Exchange, Inc., która organizuje letnie obozy języka angielskiego dla dzieci w Polsce.

Każdy z następujących studentów otrzymał czek stypendialny na kwotę 1 500 dolarów:

Józef Antoniak – Uniwersytet Fordham, Nowy Jork; nauki polityczne

Patrick Chrzanowski – Penn State University, inżynieria mechaniczna

Diana Garderewicz – Arcadia University, Pensylwania; program przedmedyczny

Alexander Gray – University of Kentucky, program przedmedyczny

Mikołaj Kastelik – przyjęty na kilka uczelni, data science

Jacob Lewis – University of Pittsburgh, Pensylwania; studia społeczne

Maximilian Lipski – Penn State University, inżynieria mechaniczna

Victoria Opiatowski – Penn State University, inżynieria biomedyczna

Kevin Purcell – Penn State University, zarządzanie przedsiębiorstwami

Mateusz Pytel – Penn State University, zarządzanie globalnym łańcuchem dostaw

Tyler Szajda – Virginia Polytechnic Institute, architektura

Stanley Wolanin – University of Northern Florida, dyplomacja międzynarodowa

Rozdanie nagród w Filadelfii. Od lewej, tylny rząd: Jacob Lewis, Patrick Chrzanowski, Maximilian Lipski, Stanley Wolanin, Tyler Szajda. Przedni rząd: dr. Teresa G. Wojcik, Kevin Purcell, Mateusz Pytel, Diana Garderewicz, Victoria Opiatowski, Mikołaj Kastelik, Alexander Gray (nieobecny: Józef Antoniak) / AUTOR: Teresa G. Wojcik
Rozdanie nagród w Filadelfii. Od lewej, tylny rząd: studenci: Patrick Chrzanowski, Józef Antoniak Jacob Lewis, Kevin Purcell, Tyler Szajda, Mateusz Pytel, Maximilian Lipski, Diana Garderewicz, Mikołaj Kastelik, Victoria Opiatowski, ,Stanley Wolanin, Alexander Gray, (radny) John Wisniewski. Przedni rząd: (Rada PHSP) Janusz Romanski, dr. Teresa G. Wojcik (naczelna Komisjy Stypendyckiej), Teresa N. Wojcik, Jewls Teneva-Rogowska, Marie Hejnosz, Diana Blichasz, Hon. Consul RP na północno-wschodnią Pensylwanię Deborah „Debbie” Majka, Prezes Stowarzyszenia Polskiego Dziedzictwa w Filadelfii Peter J. Obst

Wszyscy otrzymali różę i angielskie tłumaczenie książki biograficznej o Rudolfie Modrzejewskim, naczelnym inżynierze i budowniczym mostu Benjamina Franklina w Filadelfii „Człowiek z Pogranicza Epok” autorstwa prof. Józefa Głomba. W każdej książce znajdowała się zakładka, na której wymieniono osiągnięcia pierwszych polskich kolonistów w Jamestown w Wirginii, w tym ich udany protest w 1619 r., który zaowocował uzyskaniem przez nich pełnych praw wyborczych w zarządzaniu tą angielską kolonią.

Informacje o tych stypendiach można znaleźć na stronie internetowej Polish Heritage Society of Philadelphia: https://www.poles.org/PHSP/

Stypendia im. Kazimierza Pułaskiego przyznawane przez Amerykańską Radę Kultury Polskiej

22 kwietnia 2025 r. przewodniczący komitetu stypendium im. Kazimierza Pułaskiego dr Stephen Medvec ogłosił laureatów nagród Amerykańskiej Rady Kultury Polskiej (American Council for Polish Culture – ACPC) dla studentów studiów podyplomowych i magisterskich. W 25. dorocznym konkursie stypendialnym sześciu laureatów otrzymało stypendia  o wartości 5 000 dolarów. Program został zainicjowany dzięki znacznego daru rodziny Conrada R. Walasa i cieszy się ciągłym wsparciem Polonii. Stypendyści:

Marta Lasota – jest studentką drugiego roku studiów doktoranckich na Northwestern University na kierunku Literatury Slawistycznej, ze szczególnym uwzględnieniem literatury polskiej.

Maximilian Miniewicz – jest studentem pierwszego roku studiów wyzszych na New York University, gdzie stara się o tytuł magistra ekonomii, a jednocześnie kończy podwójny kierunek bakałarza z ekonomii i polityki w ramach programu BA-MA.

Paola Piascik – studiuje na kierunku lekarskim na Florida State University College of Medicine, spodziewa się ukończyć studia w maju 2027 r.

Maya Rakoczy – jest obecnie studentką pierwszego roku medycyny, która interesuje się neurologią i endokrynologią na Philadelphia College of Osteopathic Medicine (PCOM), spodziewa się ukończyć studia w czerwcu 2028 r.

Adam Rybczynski – jest kandydatem na doktorat na Johns Hopkins University i prowadzi badania w ramach Programu Medycyny Komórkowej i Molekularnej w Boston Children’s Hospital, Harvard Medical School, ma ukończenyć studia w maju 2026 r.

Alexandra Szul – jest na ostatnim roku studiów na University of Illinois w Chicago, gdzie uzyskuje doktorat z fizjoterapii; pracowała z osobami starszymi dotkniętymi udarem mózgu lub chorobą Parkinsona.

Informacje o tych stypendiach i pełniejsze informacje o stypendystach można znaleźć na stronie internetowej American Council for Polish Culture (ACPC): https://polishcultureacpc.org/

Autor: Peter J. Obst

Artykuł Tegoroczne stypendia przyznane studentom polonijnym pochodzi z serwisu Nowy Dziennik.

Oceń
czytaj cały artykuł...

Więcej artykułów od dziennik.com

Newsy24 Bez Cenzury
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.