← menu

Newsy24 Bez Cenzury

Aktualności 24/7

17 lipca 2025


W ataku USA na zakład w Isfahanie zniszczono niewielką ilość materiału nuklearnego


Sześć budynków w irańskim ośrodku atomowym w Isfahanie zostało zbombardowanych podczas ataku wojsk USA – podała w niedzielę Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA), dodając, że w tych obiektach znajdowała się niewielka ilość materiału nuklearnego lub wcale go tam nie było.

MAEA podkreśliła, że ewentualne skażenie radioaktywne ogranicza się do budynków, które zostały uszkodzone lub zniszczone w ataku.

W oświadczeniu ONZ-owskiej agencji czytamy, że cztery z sześciu zaatakowanych w niedzielę obiektów zostały zniszczone już wcześniej w bombardowaniach prowadzonych przez Izrael. Jednym z zaatakowanych budynków był zakład produkcji prętów paliwowych.

MAEA wcześniej informowała, że po atakach USA na trzy obiekty nuklearne w Isfahanie, Fordo i Natanz w Iranie nie odnotowano wzrostu poziomu promieniowania w okolicy tych instalacji.

Według dziennika „New York Times”, który powołał się na przedstawiciela władz USA, sześć amerykańskich bombowców B-2 zrzuciło 12 bomb penetrujących MOP – największych w amerykańskim arsenale – na Fordo i dwie na Natanz oraz użyło 30 pocisków manewrujących Tomahawk do ataków na Natanz i Isfahan. Prezydent USA Donald Trump oznajmił w sobotę, że wszystkie instalacje zostały „całkowicie (…) zrównane z ziemią”.

Wszystkie trzy obiekty były atakowane przez Izrael w ramach rozpoczętego 13 czerwca konfliktu zbrojnego.

Artykuł W ataku USA na zakład w Isfahanie zniszczono niewielką ilość materiału nuklearnego pochodzi z serwisu NCZAS.INFO.

Oceń
czytaj cały artykuł...

Więcej artykułów od nczas.info

Newsy24 Bez Cenzury
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.