Wysoko funkcjonujący lęk – jak sobie radzić?
10 maja 2025
Wysoko funkcjonujący lęk nie jest oficjalnie klasyfikowany jako rodzaj zaburzenia. Termin ten odnosi się do osób, które doświadczają stanów lękowych, ale wciąż nieźle radzą sobie w codziennym życiu.
Na zewnątrz osoba z wysoko funkcjonującym lękiem może sprawiać wrażenie pewnej siebie, spełnionej, zrównoważonej. Ale to tylko fasada. Wewnętrznie doświadcza stałego napięcia, zmartwień, stresu, nieuzasadnionych lęków, nie może uwolnić się od obsesyjnych myśli.
Wysoko funkcjonujący lęk
Wysoko funkcjonujący lęk pozwala sobie dobrze radzić z pracą i życiem codziennym. Z czasem jednak wewnętrzny stres i cierpienie odbiją się negatywnie na zdrowiu. Stałe napięcie mięśni, poczucie życia na krawędzi, niedosypianie, umysł popychający ciało ponad to, co jest w stanie udźwignąć z czasem prowadzi do wyczepiania, osłabienia i wielu poważnych chorób.
Jak rozpoznać wysoko funkcjonujący lęk?
Na pierwszy rzut oka osoby z wysoko funkcjonującym lękiem sprawiają wrażenie dobrze zorganizowanych, które świetnie sobie radzą z codziennymi wyzwaniami. Często żyją na wysokich obrotach, osiągają sukcesy zawodowe, pną się po szczeblach kariery.
Jednym sygnałów rozpoznawczych jest przytłaczające stałe uczucie lęku, niepokoju, strachu, obsesyjne „czarne” myśli co najmniej pół roku. Ponadto:
- Osoby z wysoko funkcjonującym lękiem są zawsze w gotowości, nie potrafią się zrelaksować.
- Zorganizowani, punktualni, kompulsywni, żyją z terminarzem w ręku, trzymają się stałej rutyny, inaczej czują, że tracą kontrolę.
- Mają ciągle zajęty umysł myśleniem, wybiegają w przyszłość, mają trudności w byciu „tu i teraz”
- Stawiają wysoko poprzeczki sobie, współpracownikom, osobom z otoczenia. Nie są asertywni, nie potrafią odmawiać z lęku przed rozczarowaniem innych.
- Potrzebują weryfikacji z zewnątrz, by określić poczucie własnej wartości, ciągle porównują się z innymi. Starają się im przypodobać, nadskakują, zapominają o własnych potrzebach.
- Towarzyszące lękom objawy: gonitwa myśli, „czarne scenariusze”, uczucie wyczerpania fizycznego i psychicznego, problemy ze snem, rozdrażnienie, duże napięcie mięśni, tkanek, zaburzenia koncentracji, pamięci, mdłości, kołatanie serca.
Traumy z dzieciństwa, nieśmiałość, nerwowość, problemy z tarczycą, nadnerczami i alkohol zwiększają prawdopodobieństwo wysoko funkcjonującego lęku.
Wysoko funkcjonujący lęk i zioła
- Męczennica – pomaga przełamywać powtarzające się wzorce myślowe, paplaninę, gonitwę myśli. Uspakaja system nerwowy, łagodzi lęk, niepokój, lekko „hipnotyzuje” i rozluźnia przykurcze.
- Owies – oddziałuje na układ nerwowy, energetyzuje, tonizuje i odżywia. Wskazany dla osób wyczerpanych, wypalonych.
- Werbena krzaczasta – rozluźnia napięcia mięśniowe, uspakaja rozdrażniony umysł.
- Głóg – łagodzi lęk w sercu, przydatny przy nadmiernej drażliwości, niepokoju, nerwowości
- Lawenda -relaksuje, wycisza, przywraca spokój
- Ponadto: dziurawiec, rumianek, serdecznik, lipa, kava-kava, waleriana, krwawnik, melisa, święta bazylia
W wysoko funkcjonujący lęk zaangażowany jest system nerwowy, serce i nerki. Osoby na wysokich obrotach żyją w trybie przetrwania „walcz lub uciekaj”. W ich krwi stale krąży adrenalina, co pozwala na aktywność i wydajność. Jednak wysoki poziom adrenaliny jest podtrzymywany przez nerki, które przechowują pierwotną energię.
Nadmiar żywiołu ognia w sercu powoduje: kołatanie, drażliwość, gonitwę myśli, niespokojny sen, Wysoko funkcjonujący lęk objawia się najczęściej niedoborem yin nerek bezsenność, uderzenia gorącą, nocne poty, uczucie strachu i nadmiarem gorąca serca. Czasem trzeba wesprzeć wątrobę i śledzionę. Niezbędne praktyki relaksujące jak: praca z oddechem, joga, medytacje, tai-chi, ćwiczenia uważności, skupienia.
The post Wysoko funkcjonujący lęk – jak sobie radzić? appeared first on Sekrety-zdrowia.org.
czytaj cały artykuł...