← menu

Newsy 24 bez cenzury

Zawsze aktualne wiadomości

10 grudnia 2024


Kanada zsuwa się do socjalistycznego grajdołu


Oceń

Jak wynika z najnowszego badania wolności gospodarczej  Kanadyjczycy mają obecnie mniejszą swobodę w decydowaniu o tym, co kupić, gdzie pracować i czy założyć własną działalność gospodarczą, niż pod koniec lat 70. ubiegłego wieku.

Wynika to także z rozmiaru kontroli rządowej, która rozrosła się od czasu pandemii.

Po utrzymaniu wyniku wolności gospodarczej powyżej 8 na 10 od końca lat 70. w trakcie pandemii wynik Kanady osiągnął najniższy poziom od czterech dekad  na poziomie 7,86 punktów w 2020 r.. Wynika to z rankingu wolności gospodarczej Fraser Institute . Wynik pozostał poniżej 8 punktów do 2022 r., ostatniego roku dostępnych danych.
Z nowego badania Fraser Institute wynika, że ​​zwiększenie rozmiarów rządu od czasu pandemii, co odzwierciedla się w większych wydatkach i regulacjach, jest jedną z przyczyn spadku wolności gospodarczej.

„Kanadyjczycy powinni zrozumieć, że niższy poziom wolności gospodarczej obniża inwestycje, hamuje wzrost gospodarczy i prowadzi do mniejszych możliwości ekonomicznych dla pracowników” — powiedział Matthew Mitchell, starszy pracownik naukowy w Fraser Institute i jeden z autorów raportu. „Po dziesięcioleciach badań wiemy teraz, że gdy ludzie są bardziej wolni ekonomicznie, cieszą się wyższym standardem życia”.

Zdaniem autorów wolność gospodarczą mierzy się otwartością na handel, wysokością obciążeń  podatkowych i regulacji, wydatkami rządowymi i siłą  pieniądza danego kraju.

W 2020 r. Kanada zajęła 125. miejsce na świecie pod względem wielkości rządu, przy czym niższa pozycja oznaczała większy rząd, podano w raporcie. Był to spadek o 54 miejsca od 2014 r.

Hong Kong utrzymał pozycję lidera, którą utrzymywał niemal co roku przez ponad dwie dekady. Autorzy zauważyli jednak, że wynik Hong Kongu spadł od 2018 r. z 9,05 w 2018 r. do 8,58 w 2022 r. z powodu ingerencji Chin.

Autorzy przeanalizowali również związek między wolnością gospodarczą a głównymi wskaźnikami społecznymi. Odkryli , że w porównaniu z miejscami o najmniejszej wolności ekonomicznej, przeciętny mieszkaniec jurysdykcji o największej wolności żyje o 16 lat dłużej i jest o 40 procent bardziej zadowolony ze swojego życia, środowisko jest czystsze, wskaźnik analfabetyzmu jest minimalny, najuboższe 10 procent zarabia osiem razy więcej, a ludzie są bardziej tolerancyjni wobec mniejszości .

Z drugiej strony, w porównaniu do miejsc o największej wolności, w 25 procentach jurysdykcji o najmniejszej wolności ekonomicznej, śmiertelność niemowląt jest dziewięciokrotnie wyższa, skrajne ubóstwo jest 30 razy bardziej prawdopodobne, około 20 procent dziewcząt w wieku od 15 do 24 lat jest analfabetkami, a korupcja jest wyższa.

„Gdy ludzie mogą swobodnie korzystać ze swoich możliwości i podejmować własne decyzje, prowadzą bardziej dostatnie, szczęśliwsze i zdrowsze życie” – stwierdził Mitchell.

 

Jak ostrzega  raport, tendencja Kanady do wprowadzania większych ograniczeń wolności gospodarczej  doprowadzi do osłabienia gospodarki.

„Od 2014 r. wszystkie kanadyjskie prowincje odnotowały znaczny spadek wolności gospodarczej na szczeblu całego rządu, podczas gdy większość prowincji odnotowała również spadek na szczeblu subnarodowym” – powiedział w komunikacie prasowym Fred McMahon, przewodniczący ds. wolności gospodarczej w ośrodku analitycznym ds. polityki publicznej im. dr. Michaela A. Walkera  .
„Kierunek wolności gospodarczej w Kanadzie może doprowadzić do osłabienia wzrostu gospodarczego i dobrobytu w nadchodzących latach”.

W indeksie obejmującym cały rząd Alberta jest ponownie najwyżej notowaną kanadyjską prowincją, ex aequo na 31. miejscu ze stanem Connecticut w USA. Ale dla tej prowincji  oznacza to znaczny spadek. Według raportu Alberta zajmowała pierwsze miejsce w indeksie przez siedem lat, zanim wypadła z tego pierwszego miejsca w raporcie Fraser Institute z 2018 r ., który odzwierciedlał dane z 2016 r. Od tego czasu prowincja spadła jeszcze bardziej poza pierwszą 20.
W raporcie z 2018 r. zauważono, że począwszy od 2015 r. „zarówno Kanada, jak i Alberta wybrały nowych liderów politycznych, którzy wprowadzili zmiany w opodatkowaniu, wydatkach i regulacjach, które już mają znaczący negatywny wpływ na ich wolność gospodarczą”.
Po Albercie, Kolumbia Brytyjska jest drugą najwyżej notowaną prowincją (45. miejsce), a następnie Ontario (50. miejsce) i Manitoba (54. miejsce). Cztery prowincje atlantyckie — Nowa Szkocja (57. miejsce), Wyspa Księcia Edwarda i Nowy Brunszwik (ex aequo 58. miejsce) oraz Nowa Fundlandia i Labrador (60. miejsce) — mają najniższy poziom wolności gospodarczej wśród wszystkich prowincji i stanów USA, wyprzedzając jedynie stany Meksyku i Portoryko.
Siedem prowincji Kanady plasuje się poniżej wszystkich 50 stanów USA. Należą do nich Manitoba i cztery prowincje atlantyckie, a także Saskatchewan (55. miejsce) i Quebec (56. miejsce).
Pierwsze miejsce w tegorocznym rankingu przypadło stanowi New Hampshire, a następnie Florydzie i Karolinie Południowej. Idaho i Indiana ex aequo zajęły czwarte miejsce.
„Wze spadkiem wolności gospodarczej maleją również perspektywy dla Kanadyjczyków i ich rodzin” – stwierdza  McMahon w komunikacie prasowym.
W raporcie podkreślono, że średni wskaźnik wolności gospodarczej we wszystkich trzech krajach Ameryki Północnej osiągnął szczyt w 2004 r., kiedy wyniósł 7,75, a następnie stopniowo spadał do 7,27 w 2011 r. Najmniejszy spadek odnotowały prowincje kanadyjskie, wynosząc zaledwie 0,24, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych i Meksyku spadek wyniósł odpowiednio 0,45 i 0,59.
za Epoch Times

The post Kanada zsuwa się do socjalistycznego grajdołu appeared first on Goniec.

czytaj cały artykuł...

Więcej artykułów od goniec.net