„Portrety i Pejzaże” – w RIVAA Gallery
29 maja 2025
W dniach od 2 do 11 maja 2025 roku przestrzeń nowojorskiej RIVAA Gallery na Roosevelt Island po raz pierwszy gościła wystawę Polsko-Amerykańskiego Klubu Fotografika. Ekspozycja pod tytułem „Portrety i Pejzaże” była nie tylko debiutem Klubu w tej renomowanej galerii, ale także wydarzeniem, które zgromadziło przedstawicieli nowojorskiej Polonii, artystycznej bohemy oraz miłośników fotografii.
Wernisaż, który odbył się 2 maja, otworzył Dariusz Kanarek – kurator wystawy i prezes Klubu Fotografika. W swoim przemówieniu podkreślił ideę wielogłosu artystycznego, który łączy pokolenia, kultury i doświadczenia. Zwrócił również uwagę na znaczenie współpracy pomiędzy twórcami z Polski a artystami polskiego pochodzenia mieszkającymi na stałe w Stanach Zjednoczonych. Podkreślił również potrzebę budowania mostów międzykulturowych, w których sztuka może pełnić rolę pomostu między pamięcią a teraźniejszością, między historią a współczesnością.
Wyraził nadzieję na kontynuację tej współpracy w postaci corocznych wystaw w RIVAA Gallery – przestrzeni, która tego wieczoru po raz kolejny udowodniła swoją otwartość na sztukę bez granic.
W wydarzeniu wzięli udział m.in. członkowie Polsko-Amerykańskiego Klubu Fotografika, reprezentanci organizacji polonijnych, członkowie Galerii RIVAA, a także jej założyciele – Esther Piaskowski-Cohen i Tadeusz Sudol. Artystyczny klimat wieczoru dopełnił koncert światowej klasy saksofonisty jazzowego Krzysztofa Medyny, który swoimi improwizacjami subtelnie wprowadził gości w nastrój kontemplacji i refleksji.

Fotograficzna opowieść o człowieku i świecie
Wystawa „Portrety i Pejzaże” to hołd dla dwóch ponadczasowych gatunków fotografii – portretu i pejzażu – ukazanych przez pryzmat ponad 30 indywidualnych wrażliwości artystycznych. Prezentowane prace, blisko 100 zdjęć wykonanych w różnorodnych technikach – od klasycznej fotografii czarno-białej, przez barwną fotografię cyfrową, po szlachetne techniki alternatywne – ukazują bogactwo spojrzeń na człowieka i świat.
Niektórzy artyści sięgają po intymne portrety studyjne, zagłębiając się w emocjonalną głębię ludzkiej twarzy, inni z kolei uchwycili rytm natury, geometrię miejskich przestrzeni czy efemeryczne światło przenikające krajobrazy. Fotografie poruszają tematy tożsamości, pamięci, przemijania i miejsca, stanowiąc zarazem osobiste wypowiedzi, jak i część większego, zbiorowego głosu.

Sztuka jako pamięć i przyszłość
„Portrety i Pejzaże” to wystawa, która pozostaje w pamięci nie tylko ze względu na poziom artystyczny, lecz także ze względu na jej humanistyczne przesłanie. To wystawa o tym, jak sztuka może łączyć – ludzi, pokolenia, doświadczenia, kultury. To także dowód na siłę medium fotograficznego, które mimo upływu czasu, rozwoju technologii i zmian estetycznych, pozostaje jednym z najskuteczniejszych narzędzi opowiadania o świecie i człowieku.
W czasach, gdy rzeczywistość bywa fragmentaryczna, niejednoznaczna i pełna podziałów, fotografia – jak pokazała ta wystawa – może być narzędziem budowania wspólnoty i porozumienia. Może również być przestrzenią refleksji, piękna i prawdy – wartości, których dziś potrzebujemy bardziej niż kiedykolwiek.

Mistrzowie i nowi twórcy w jednym kadrze
Wśród uczestników wystawy znalazły się nazwiska uznanych mistrzów fotografii, takich jak: Jan Hausbrandt – dokumentalista o niepowtarzalnym wyczuciu chwili, Ryszard Horowitz – foto-kompozytor i pionier fotografii surrealistycznej, Eva Rubinstein – mistrzyni intymnych portretów i przestrzeni, Tadeusz Rolke – legenda polskiej fotografii społecznej, Tomek Sikora – prekursor kreatywnej fotografii konceptualnej, oraz Tamara Pieńko – wybitna portrecistka i specjalistka od technik szlachetnych.
Obecność tych artystów nadała wystawie wymiar dialogu międzypokoleniowego i artystycznej ciągłości, pokazując, że klasyczne tematy wciąż inspirują nowe interpretacje.
Wystawie towarzyszył katalog, którego okładkę zdobiło poruszające zdjęcie „Dziewczyna w Pociągu” autorstwa Evy Rubinstein, stanowiące swoisty manifest wystawy – subtelny, osobisty i ponadczasowy.

Klub który łączy pasję, pokolenia i kontynenty
Polsko-Amerykański Klub Fotografika powstał w czerwcu 1998 roku z inicjatywy grupy polskich fotografów po entuzjastycznym przyjęciu wydarzenia „Wieczór z Fotografią” w Konsulacie RP w Nowym Jorku. Założycielami byli, Wojtek Kubik, Zosia Żeleska-Bobrowski, Jerzy Koss i Jarosław Woszczyna, który został pierwszym prezesem Klubu. Od początku działalność skupiała się na integracji środowiska fotografów, organizacji spotkań, wykładów i wystaw. Klub szybko zyskał renomę dzięki udziałowi znanych artystów, takich jak Ryszard Horowitz, Eva Rubinstein i Jan Hausbrandt, a także poprzez organizację cyklicznych Salonów Fotograficznych, które odbywały się przy wsparciu Konsulatu RP oraz mediów polonijnych.
Na przestrzeni lat Klub prowadził dynamiczną działalność, zmieniając siedziby i zarządy, jednak zawsze pozostając wiernym idei otwartości i wspólnej pasji do fotografii. Współcześnie, pod przewodnictwem Dariusza Kanarka, Klub kontynuuje swoją misję jako przestrzeń dialogu międzypokoleniowego i artystycznego, łącząc twórców z Polonii Amerykańskiej i Polski. W 2023 roku świętował 25-lecie istnienia wystawą „Fryderyk Dammont i Przyjaciele”, oddając hołd nie tylko długowieczności jednego z członków, ale i trwałości idei, która od ćwierć wieku buduje fotograficzną wspólnotę na styku kultur.
Przestrzeń, która współgra ze sztuką
RIVAA Gallery, założona w 2001 roku przez Roosevelt Island Visual Art Association, to przestrzeń, która dzięki swojej nowoczesnej aranżacji i dużym, otwartym wnętrzom doskonale podkreśliła walory prezentowanych fotografii. Jej współpraca z takimi instytucjami jak PS1, Queens Council for the Arts, Socrates Sculpture Park czy Noguchi Museum czyni ją miejscem o ugruntowanej pozycji w nowojorskim świecie sztuki.


Przestrzeń wystawowa | fot. Dariusz Kanarek
Kuratorami wystawy byli Dariusz Kanarek i Piotr Olszewski – członek zarządu RIVAA Gallery, którzy zadbali o spójną narrację ekspozycji i właściwe wyeksponowanie różnorodnych stylów i wrażliwości artystycznych.
Wśród prezentujących swoje prace artystów znaleźli się: Grażyna Benkowska, David Burdzy, Luciano Wiesław Burdzy, Fryderyk Dammont, Damian Grabski, Jan Hausbrandt, Ryszard Horowitz, Dariusz Kanarek, Hanna Kelker, Zbigniew Łukasik, Edward Madej, Marta Medyna, Katarzyna Mojeścik, Małgorzata Olszewska-Fernezy, Piotr Olszewski, Tamara Pieńko, Aneta Pieróg-Sudoł, Stanisław Promowicz, Tadeusz Rolke, Eva Rubinstein, Tomek Sikora, Zbigniew Sikora, Anna Skowron, Janusz Skowron, Justyna Suric, Sabina Szafrankowska, Jolanta Szczepkowska, Uta Szczerba, Kazimierz Śmieszko, Małgorzata Tambor, Tomasz Wielgomas, Julia Wójcik, Regina Wypych, Zosia Żeleska-Bobrowski.
Tekst: Dariusz Kanarek
Artykuł „Portrety i Pejzaże” – w RIVAA Gallery pochodzi z serwisu Nowy Dziennik.
czytaj cały artykuł...