Pestki arbuza – zielarskie przepisy na różne dolegliwości
10 sierpnia 2024
Pestki arbuza tradycyjnie w wielu kulturach uchodziły za lekarstwo. Do dziś stosuje je bułgarska medycyna ludowa, bo faktycznie korzystnie działają przy wielu schorzeniach! Zdrowotne właściwości pestek potwierdza współczesna nauka.
Arbuz to sama woda – dokładnie 92%, plus niewielka ilość witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Pyszny owoc, idealny na upalne dni. Doskonale gasi pragnienie, ochładza organizm i przywraca równowagę przegrzanej krwi.
Warto pamiętać, by arbuzów, melonów nie łączyć z inną żywnością. Zjada się same albo w ogóle, inaczej zaburzą trawienie i mogą poważnie zakłócić pracę jelit.
Nie wyrzucaj pestek arbuzów
Zwykle jedząc arbuza pracowicie wydłubujemy pestki i je wyrzucamy. A właśnie one są najcenniejsze. Zawierają sporo potasu, magnezu, żelaza, cenne aminokwasy, przeciwutleniacze i lecznicze związki, które są przedmiotem badań.
Tradycyjnie w Sudanie pestki arbuza wykorzystuje się w leczeniu infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Podaje się przy zakażeniach przewodu pokarmowego, biegunkach, problemach układu oddechowego i chorobach skóry. Badania wykazały skuteczności w zwalczaniu wielu bakterii i grzybów w tym E coli. [1]
Pestki arbuza lecznicze działanie
Te maleńkie nasionka były przedmiotem wielu badań, wykazano, że działają silnie antyoksydacyjne i przeciwbólowo [2]
- Pestki arbuza pomagają zwalczać pasożyty, zawierają substancje i związki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania jelit.
- Wspomagają leczenie żółtaczki i chorób wątroby
- Obecność aminokwasu argininy wspomaga produkcję tlenku azotu, pomaga w leczeniu ostrych zaburzeń erekcji. Spożywanie wraz z miąższem zwiększa produkcję plemników. [3]
- Potwierdzono wysoką skuteczność w leczeniu cukrzycy i chorób trzustki [4]
- Silne właściwości przeciwzapalne [5], pomocne w leczeniu prostaty
- Skuteczne w leczeniu choroby wrzodowej żołądka bez działań ubocznych [6],
- Herbatka z pestek arbuza wspomaga funkcjonowanie nerek, działa przeciw kamicy
Pestki arbuza przepisy
Napar z pestek arbuza
Mielimy lub rozgniatamy 40 świeżych pestek arbuza. Wrzucamy do litra gotującej się wody. Natychmiast zdejmujemy z ognia, odstawiamy pod przykryciem od ostygnięcia. Pije się szklankę naparu 3 razy w tygodniu na pusty żołądek, pół godziny przed śniadaniem.
Napar jest naturalnym środkiem moczopędnym. Skutecznie oczyszcza nerki z piasku, kamieni, toksyn, metali ciężkich.
Herbatka z pestek arbuza
20-30 pestek arbuza suszymy na rozłożonym kartonie. Mielimy i gotujemy kwadrans w 2 litrach wody. Po wystudzeniu przecedzamy, przechowujemy w lodówce. Całą herbatkę wypija się przez 2 dni. Dzień przerwy i kolejne dwa dni. Powtarza kilka tygodni do odczucia poprawy.
Herbatka oczyszcza i tonizuje układ krwionośny. Wspomaga wątrobę, trzustkę, drogi moczowe i układ pokarmowy. Pestki można latem zebrać i wysuszyć na zimę.
Pestki arbuza w medycynie wschodniej
Smak słodki, energetyka neutralna.
Według Ajurwedy spożywanie nasion arbuza zwiększa poziom energii i obniża poziom stresu. Poprawia stan włosów, paznokci, redukuje zmarszczki, starcze przebarwienia. Wzmacnia kości, obniża poziom cukru we krwi, reguluje metabolizm. Reguluje trawienie, funkcjonowanie układu nerwowego i krwionośnego.
- Na nadciśnienie Ajurweda zaleca zażywać łyżeczkę nasion rano i wieczorem 3-4 tygodnie.
TCM pestki arbuza oczyszczają płuca, usuwają flegmę, harmonizują pracę żołądka i śledziony i rozluźniają jelita. Wskazane są przy zaparciach, przewlekłym kaszlu i krwiopluciu.
- Zalecane dawki: wywar z 10-15 g, jedzenie na surowo lub prażone
The post Pestki arbuza – zielarskie przepisy na różne dolegliwości appeared first on Sekrety-zdrowia.org.
czytaj cały artykuł...