Świadczenia socjalne dla ukraińskich dzieci. „Ci, którzy z nich korzystali, często już w Polsce nie mieszkali”
30 września 2024
Po powiązaniu wypłaty świadczenia 800 plus z obowiązkiem szkolnym, do systemu edukacji weszło 39 tys. ukraińskich dzieci – poinformowała w poniedziałek ministra edukacji Barbara Nowacka.
Ministra edukacji powiedziała w Radiu ZET, że według danych z piątku, do systemu edukacji dołączyło 39 tys. dzieci z Ukrainy. – To dzieci, które przebywały w Polsce, a nie chodziły do szkół – dodała.
Zaznaczyła, że po ogłoszeniu powiązania świadczenia z obowiązkiem szkolnym zmniejszyły się wypłaty 800 plus. – Nasi poprzednicy nie zadbali, żeby publiczne pieniądze były dobrze alokowane. Ci, którzy z nich korzystali, często już w Polsce nie mieszkali – dodała Nowacka.
Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych udostępnionych PAP w pierwszej połowie września wynika, że od stycznia do lipca 2024 r. ZUS wypłacił 800 plus dla prawie 247 tys. dzieci uchodźców z Ukrainy. W 2023 r. od stycznia do grudnia – dla 322,7 tys. dzieci, a w 2022 r. – dla 514,4 tys. dzieci.
Od 1 września 2024 r. mieszkające w Polsce dzieci z Ukrainy zostały objęte obowiązkiem edukacji w polskiej szkole, czyli rocznym przygotowaniem przedszkolnym w tzw. zerówce, obowiązkiem szkolnym w szkole podstawowej i obowiązkiem nauki w szkołach ponadpodstawowych.
Rodziny z Ukrainy mogą otrzymać świadczenie rodzinne 800 plus i świadczenie Dobry Start, pod warunkiem, że ich dzieci uczęszczają do polskiej szkoły. Od tej zasady wprowadzono jeden wyjątek: w roku szkolnym 2024/2025 uczniowie uczący się w klasie programowo najwyższej w szkole funkcjonującej w ukraińskim systemie oświaty nie będą objęci obowiązkiem uczęszczania do polskich szkół. Mogą dokończyć edukację w formule online.
Artykuł Świadczenia socjalne dla ukraińskich dzieci. „Ci, którzy z nich korzystali, często już w Polsce nie mieszkali” pochodzi z serwisu NCZAS.INFO.
czytaj cały artykuł...