Deklaracja Kazańska na szczycie BRICS
24 października 2024
Państwa członkowskie BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA) w środę wezwały do reform w instytucjach międzynarodowych, naciskając na „sprawiedliwy” i demokratyczny porządek globalny. Podczas 16. dorocznego szczytu BRICS w Kazaniu w Rosji grupa opowiadała się również za handlem w lokalnych walutach, potwierdziła centralną rolę ONZ w porządku międzynarodowym i skrytykowała Izrael za jego działania w Strefie Gazy, Libanie i Iranie.
Szczyt zakończył się 134-paragrafową „Deklaracją Kazańską”, która podkreśliła potrzebę, aby organy międzynarodowe odzwierciedlały współczesne realia. Deklaracja potwierdziła znaczenie ONZ w utrzymaniu międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.
W swoim przemówieniu na zamkniętej sesji plenarnej premier Indii Narendra Modi podkreślił, że BRICS powinno dążyć do reformy globalnych instytucji, a nie do ich zastępowania. „BRICS powinno pamiętać, że jego wizerunek powinien polegać na dążeniu do reformy globalnych instytucji, a nie na ich zastępowaniu” – powiedział, odnosząc się do obaw, że BRICS może być postrzegany jako blok antyzachodni.
Modi wezwał BRICS do zjednoczenia się w poszukiwaniu reform w kluczowych instytucjach globalnych, w tym w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, Wielostronnych Bankach Rozwoju i Światowej Organizacji Handlu (WTO). BRICS potwierdziło swoje poparcie dla kompleksowej reformy ONZ, w szczególności poprzez zwiększenie reprezentacji krajów rozwijających się w Radzie Bezpieczeństwa.
Modi podkreślił również stanowisko Indii w sprawie konfliktów międzynarodowych, stwierdzając, że Indie popierają „dialog i dyplomację, nie wojnę”, nie wspominając jednak wprost o konflikcie rosyjsko-ukraińskim ani trwającej przemocy w Azji Zachodniej.
W kwestii terroryzmu Modi wezwał do silnej i jednomyślnej współpracy w ramach BRICS w celu rozwiązania problemu terroryzmu i finansowania terroryzmu, podkreślając, że nie powinno być podwójnych standardów w tej krytycznej kwestii. Było to pośrednie odniesienie do stanowiska Chin w sprawie terroryzmu pochodzącego z Pakistanu. Modi naciskał również na postęp w długo oczekiwanej kompleksowej konwencji na temat międzynarodowego terroryzmu w ramach ONZ, wzywając BRICS do współpracy w tej sprawie.
Indie wyraziły gotowość do przyjęcia nowych krajów jako krajów partnerskich BRICS, ale Modi podkreślił, że decyzje dotyczące nowych członków powinny być jednomyślne, z poszanowaniem poglądów członków założycieli BRICS. Ten komentarz nawiązywał do kilku oczekujących wniosków o członkostwo, w tym z Pakistanu.
Na szczycie poruszono również kwestię sankcji, zwłaszcza tych nałożonych na Rosję. Kraje BRICS wyraziły głębokie zaniepokojenie „nielegalnymi jednostronnymi środkami przymusu, w tym nielegalnymi sankcjami” i ich wpływem na gospodarkę światową. Deklaracja Kazańska dotyczyła również trwającego konfliktu w Azji Zachodniej, wzywając do natychmiastowego, kompleksowego i trwałego zawieszenia broni w Strefie Gazy. Wezwała do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia wszystkich zakładników i więźniów przetrzymywanych przez obie strony.
Rzeczniczka Maria Zacharowa poinformowała, że rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych padło ofiarą poważnego cyberataku w środę, który zbiegł się z odbywającym się w tym kraju szczytem BRICS
Zacharowa powiedziała, że ministerstwo padło ofiarą szeroko zakrojonego ataku typu „odmowa usługi”.
zahttps://www.tribuneindia.com/
The post Deklaracja Kazańska na szczycie BRICS appeared first on Goniec.
czytaj cały artykuł...